Strona Główna Dom i Balkon Koleus Blumego – uprawa i pielęgnacja

Koleus Blumego – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Koleus Blumego (łac. Plectranthus scutellarioides) jest rośliną niezwykle dekoracyjną i wszechstronną, która z powodzeniem uprawiana jest w wielu domach. Różnorodne formy i wybarwienie koleusów czynią je także piękną ozdobą balkonów, tarasów i ogrodów. Jak uprawiać roślinę, aby zachwycała urodą i zdobiła nasze otoczenie? Uprawa koleusa Blumego nie jest skomplikowana i warto zacząć przygodę z tą wszechstronną rośliną.

Koleus Blumego – charakterystyka

Roślina ta określana jest jako pokrzywka brazylijska i wywodzi się z terenów tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Piękna kolorystyka liści koleusa zachwyca, czyniąc ją popularną rośliną domową. W zależności od odmiany, pokrój rośliny może być nieco inny, ale na ogół koleusy rosną od 40 do 80 cm wysokości. Ich pielęgnacja obejmuje między innymi cięcie, które pomaga regulować wzrost roślin.

Uprawa Koleusa Blumego

Uprawa Koleusa Blumego , autor: Scott Zona/flickr.com

Charakterystyczne ząbkowane liście koleusa możemy zaobserwować w intensywnych odcieniach bordo, fioletów, czerwieni, pomarańczy, a nawet żółci. Jest to roślina, która świetnie sprawdza się w uprawie doniczkowej w domu, ale i jako roślina jednoroczna sadzona w pojemnikach i doniczkach na tarasach lub na rabatach w ogrodzie. Kolorowe odmiany posadzone obok siebie tworzą zjawiskowe kompozycje. 

Uprawa koleusa Blumego w doniczkach

Koleusy uprawiane w domu wymagają sporej ilości rozproszonego światła, dlatego świetnie rosną na parapetach okiennych osłoniętych lekką firaną – bezpośrednio wystawione na słońce mogą ulec poparzeniu i niszczeją, dlatego nie zaleca się ustawiania ich bezpośrednio przy oknie. Jest to również roślina wymagająca regularnego nawadniania, a w okresie letnim może być ono konieczne nawet dwa razy dziennie. Najlepszym podłożem dla koleusów jest żyzna gleba, pod którą warto wykonać warstwę drenażu np. z keramzytu. Stale wilgotne, ale nie nadmiernie mokre podłoże, jak również regularne nawożenie od lutego do października (najlepiej z wykorzystaniem nawozów potasowych) pozwala uzyskać imponujące okazy. 

Uprawa koleusa Blumego

Uprawa koleusa Blumego, autor: Puddin Tain/flickr.com

Dla uzyskania pięknego pokroju rośliny warto ją regularnie uszczykiwać i nie dopuszczać do jej kwitnienia. Dobrze jest regularnie usuwać pąki kwiatowe, gdyż ich obecność wyraźnie osłabia roślinę, która traci piękną barwę. Na okres zimowy, koleusy wystawione na lato na zewnątrz należy przenieść do wilgotnego, ale chłodnego pomieszczenia – najlepiej o temperaturze około 15 °C. Suche i nadmiernie ogrzewane przestrzenie sprawiają, że rośliny te schną i zamierają. Koleusy są bylinami, dlatego po upływie jednego lub dwóch lat tracą na urodzie. Aby utrzymać je w idealnej formie, dobrze jest co roku odmładzać roślinę poprzez pozyskiwanie nowych sadzonek z rośliny matecznej. 

Uprawa koleusa Blumego w ogrodzie

Uprawianie koleusów w ogrodzie pozwala na kreowanie pięknych rabat lub obwódek, ale i wykorzystanie ich w donicach lub skrzynkach. Idealnym miejscem pod te rośliny będą stanowiska osłonięte od wiatru, np. w cieniu innych roślin. Najlepszym podłożem będzie z kolei gleba żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym lub obojętnych pH (5,7-7,0). Ponieważ rośliny te nie zimują w podłożu, z nadejściem przymrozków wymagają przeniesienia do pomieszczenia (o temperaturze około 10 °C) lub potraktowania jako rośliny jednoroczne

Uprawa koleusa Blumego

Uprawa koleusa Blumego, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

Rozmnażanie koleusa Blumego

Koleus Blumego rozmnażać może być na dwa sposoby – poprzez wykorzystanie sadzonek lub z siewu nasion. Najłatwiejszą metodą jest ta pierwsza. Sadzonki pędowe koleusa dobrze jest przygotować na wiosnę, wówczas roślinki szybko się ukorzeniają. Optymalna wielkość sadzonki to około 10 cm długości i 2-3 listki. Ścięte sadzonki należy zanurzyć w wodzie lub umieścić w podłożu do sadzonkowania (połączenie torfu i perlitu). Gdy koleusy się ukorzenią, możemy je przesadzić do doniczek, a po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków spadnie, wysadzić rośliny w miejsce stałe w gruncie lub donicach. 

Uprawa koleusa Blumego

Uprawa koleusa Blumego, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

Wysiew koleusa Blumego z nasion należy przeprowadzić wczesną wiosną: w lutym lub marcu. Najlepiej wykonać siew do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem, w rzędach co 10-15 cm. Nasiona kiełkują po około 2 tygodniach, a po wytworzeniu liści możemy je pikować do pojedynczych doniczek. 

Odmiany koleusa Blumego

Koleusy Blumego dostępne są w obszernej gamie pięknych odmian o zjawiskowym wybarwieniu. Wśród najciekawszych wymienić można takie jak:

  • Koleus Blumego 'Sunset boulevard’ –  oferujący wybarwione na intensywnie pomarańczowy kolor liście, które zjawiskowo prezentują się na zielonym tle krzewów ogrodowych. 
  • Koleus Blumego 'Aligator alley’ oferuje duże, bordowo wybarwione liście z szeroką ciemnozieloną obwódką.
  • Koleus Blumego 'Pink chaos’ to odmiana o luźnym i podłużnym pokroju z ostro zakończonymi liśćmi w odcieniu różu z dodatkiem bieli lub zieleni.  
  • Koleus Blumego 'Black Dragon’ jest odmianą o karbowanych liściach w ciemnym kolorze bordo lub ciemno czerwonym. 
  • Koleus Blumego 'Abbey road’ to odmiana o pięknych bordowych liściach z zielonym obramowaniem. 
  • Koleus Blumego 'Rokoko’ to szczególnie atrakcyjna odmiana o karbowanych liściach w pięknych barwach, która ceni słoneczne stanowiska lub półcień i genialnie dopełnia obwódki, jak i służy jako dekoracja tarasu w donicach i skrzyniach.
  • Koleus Blumego 'River walk’ jest odmianą o limonkowych liściach, która wspaniale nadaje się do uprawy w domu lub na tarasie. 

Gdy wymieniane są najpiękniejsze rośliny na balkon, zawsze wśród nich wymieniany jest koleus Blumego. I nic dziwnego, doda on każdej balkonowej kompozycji niezwykłego kolorytu.

Fot. główna: Forest and Kim Starr/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz