Strona Główna OgródWarzywnik Uprawa współrzędna buraków

Uprawa współrzędna buraków

autor Ogarnij Ogród

Burak ćwikłowy to warzywo korzeniowe, które należy do grupy kultywarów podgatunku buraka zwyczajnego (Beta vulgaris  subsp. vulgaris). Warzywo proste w uprawie i bardzo u nas popularne, warto jednak wiedzieć jak uprawiać buraka ćwikłowego ekologicznie, tzn. bez używania chemicznych środków ochrony roślin i bez nawozów sztucznych. Wystarczy wiedzieć na czym polega uprawa współrzędna buraka, permakultura oraz płodozmian aby wyhodować dorodne, zdrowe warzywa i owoce.

Uprawa współrzędna buraków

Płodozmian warzyw

Czym jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw to taki sposób planowania zasiewów by obok siebie, na jednej grządce znalazły się rośliny, które pozytywnie na siebie oddziałują. Wykorzystuje się tutaj m.in. zjawisko zwane allelopatią roślin. Dobre sąsiedztwo warzyw to udane zbiory zdrowych warzyw. Warto więc wykorzystywać sprawdzone sposoby uprawy warzyw, łącząc naturalne metody by nie truć się dodatkowo chemią.

Uprawa współrzędna buraków – co sadzić obok buraków

Buraki ćwikłowe tolerują sąsiedztwo bardzo wielu warzyw, z których większość nie wywiera na uprawę buraka żadnego wpływu, ani pozytywnego, ani negatywnego. Natomiast są takie warzywa, które rosnąc obok buraków mają na nie dobry wpływ i jest ich naprawdę sporo. Buraki bowiem dobrze czują się rosnąc obok warzyw kapustnych jak wszystkie rodzaje kapusty, brokuły, kalafiory i kalarepy.

Uprawa współrzędna buraków – co sadzić obok buraków

Uprawa współrzędna buraków – co sadzić obok buraków, źródło: depositphotos.com

Dobrze jest również zasadzić obok warzywa strączkowe, oczywiście te niskopienne jak fasolka szparagowa czy groszek cukrowy, które to rośliny pozyskują azot z powietrza i pozostawiają je w glebie. Dobrze jest również sadzić obok buraków cebulę, czosnek oraz rzepę, które to rośliny wydzielają zapach odstraszający szkodniki oraz substancje chemiczne chroniące przed chorobami. Takim dobroczynnym towarzystwem dla buraków będą również zioła jak kolendra, mięta, cząber ogrodowy, koper i kminek.

Wokół grządek z warzywami warto jest również sadzić kwiaty, które mają właściwości fitosanitarne, czyli chroniące przed szkodliwymi organizmami żyjącymi w glebie, jak np. nicienie glebowe. Takie właściwości ma nagietek lekarski, aksamitka czy nasturcja.

Buraki lubią również towarzystwo poziomek i truskawek, które to poprawiają ich plonowanie, nie konkurując jednocześnie o składniki pokarmowe. Obok buraków można uprawiać również rzodkiewkę, selery, cukinię, ogórki oraz sałatę.

Uprawa współrzędna buraków – co sadzić obok buraków

Uprawa współrzędna buraków – co sadzić obok buraków, źródło: depositphotos.com

Czego nie sadzić obok buraków

Tak jak mamy dobre sąsiedztwo warzyw, tak samo jest i złe sąsiedztwo warzyw. Z zasady nie sadzi się obok siebie roślin, które np. konkurują ze sobą o światło albo składniki pokarmowe. Nie powinno się również sadzić obok takie, które hamują wzrost innych. Albo atakowanych przez te same szkodniki i patogenu chorobotwórcze. W przypadku buraków złem sąsiadem dla nich będą pomidory, ziemniaki, marchew oraz szpinak.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz