Strona Główna Ogród Uprawa współrzędna ogórków

Uprawa współrzędna ogórków

autor Ogarnij Ogród

Ogórek (Cucumis) jest warzywem jednorocznym należącym do rodziny dyniowatych. Łatwy w uprawie, ale bardzo często atakowany przez choroby, które, jak choćby mączniak potrafią w ciągu kilku dni unicestwić całą uprawę. Dlatego w uprawie ogórków bardzo ważne jest stosowanie kilku zasad, jest to np. uprawa współrzędna ogórków oraz płodozmian, żeby maksymalnie chronić warzywa przed atakami patogenów.

Uprawa współrzędna ogórków

Płodozmian warzyw

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw stanowi podstawę wielu warzywników. To, co przygotowała dla nas natura, która nie zna pojęcia upraw jednorodnych, z powodzeniem odkrywamy i wykorzystujemy we własnych ogródkach. W uprawie współrzędnej najważniejszy jest odpowiedni dobór (lub świadome unikanie) sadzenia i siania obok siebie konkretnych roślin. Rośliny uprawiane obok siebie mają bowiem na siebie wpływ – może być on pozytywny, może być negatywny, ale może być też obojętny.

Uprawa współrzędna ogórków – co sadzić obok ogórków

Uprawa współrzędna ogórków – co sadzić obok ogórków, źródło: depositphotos.com

Kluczem do odpowiedniej uprawy roślin jest więc nie tylko znajomość odpowiedniego podłoża, wymagań pokarmowych czy znajomość ich pielęgnacji, ale także wiedza na temat tego, jak w ogóle zaplanować naszą grządkę. Tym razem skupimy się na ogórkach.

Uprawa współrzędna ogórków – Co sadzić obok ogórków

Niezależnie od tego, czy ogórki posadzimy w gruncie, donicy, na podwyższonej grządce czy pod folią lub w szklarni, zestaw roślin z jakimi możemy łączyć uprawę ogórków pozostaje niezmienna. Na szczęście ogórek posiada dużo dłuższą listę roślin, z którymi wspólnie mogą dać obfite plony i zdrowy wzrost niż roślin, które zwyczajnie zaszkodzą ogórkom. Dobre sąsiedztwo dla ogórków to:

Oprócz warzyw w sąsiedztwie ogórków możemy posadzić także zioła. Doskonale sprawdzi się tutaj bazylia, oregano, cząber ogrodowy, kminek, kolendra czy estragon. Szczególnie ważna w tym zestawieniu jest bazylia, ponieważ posiada właściwości ograniczające występowanie mączniaka.

Planując uprawę ogórków warto również wziąć pod uwagę rośliny fitosanitarne, których zadaniem będzie oczyszczanie gleby oraz ochrona ogórków przed szkodnikami – mszycą ogórkową, mączlikiem czy nicieniami. Do takich roślin należy nasturcja, aksamitka oraz nagietek. Dodatkowym atutem będzie oczywiście przyciąganie pożytecznych owadów przez posadzone kwiaty, te z kolei nie tylko (w razie konieczności) pożywią się mszycą, ale także zapylą nasze rośliny.

Uprawa współrzędna ogórków – co sadzić obok ogórków

Uprawa współrzędna ogórków – co sadzić obok ogórków, źródło :depositphotos.com

Złe towarzystwo, czyli czego nie sadzić obok ogórków?

Istnieją takie gatunki warzyw, które nie sprawdzą się dobrze posadzone w sąsiedztwie ogórków. Powodują one odmienny skutek do zamierzonego, osłabiając ogórki i sprzyjając rozwojowi chorób i szkodników. Należą do nich:

  • Ziemniak (znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zarazy ziemniaczanej na ogórkach)
  • Pomidor
  • Rzodkiewka

Zdj. główne: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz