Strona Główna Ogród Uprawa współrzędna ogórków

Uprawa współrzędna ogórków

autor Neuro Writer

Uprawa współrzędna ogórków

Uprawa współrzędna warzyw stanowi podstawę wielu warzywników. To, co przygotowała dla nas natura, która nie zna pojęcia upraw jednorodnych, z powodzeniem odkrywamy i wykorzystujemy we własnych ogródkach. W uprawie współrzędnej najważniejszy jest odpowiedni dobór (lub świadome unikanie) sadzenia i siania obok siebie konkretnych roślin. Rośliny uprawiane obok siebie mają bowiem na siebie wpływ – może być on pozytywny, może być negatywny, ale może być też obojętny. Kluczem do odpowiedniej uprawy roślin jest więc nie tylko znajomość odpowiedniego podłoża, wymagań pokarmowych czy znajomość ich pielęgnacji, ale także wiedza na temat tego, jak w ogóle zaplanować naszą grządkę. Tym razem skupimy się na ogórkach.

Co sadzić obok ogórków?

Niezależnie od tego, czy ogórki posadzimy w gruncie, donicy, na podwyższonej grządce czy pod folią lub w szklarni, zestaw roślin z jakimi możemy łączyć uprawę ogórków pozostaje niezmienna. Na szczęście ogórek posiada dużo dłuższą listę roślin, z którymi wspólnie mogą dać obfite plony i zdrowy wzrost niż roślin, które zwyczajnie zaszkodzą ogórkom. Dobre sąsiedztwo dla ogórków to:

Oprócz warzyw w sąsiedztwie ogórków możemy posadzić także zioła. Doskonale sprawdzi się tutaj bazylia, oregano, cząber ogrodowy, kminek, kolendra czy estragon. Szczególnie ważna w tym zestawieniu jest bazylia, ponieważ posiada właściwości ograniczające występowanie mączniaka.

Planując uprawę ogórków warto również wziąć pod uwagę rośliny fitosanitarne, których zadaniem będzie oczyszczanie gleby oraz ochrona ogórków przed szkodnikami – mszycą ogórkową, mączlikiem czy nicieniami. Do takich roślin należy nasturcja, aksamitka oraz nagietek. Dodatkowym atutem będzie oczywiście przyciąganie pożytecznych owadów przez posadzone kwiaty, te z kolei nie tylko (w razie konieczności) pożywią się mszycą, ale także zapylą nasze rośliny.

Złe towarzystwo, czyli czego nie sadzić obok ogórków?

Istnieją takie gatunki warzyw, które nie sprawdzą się dobrze posadzone w sąsiedztwie ogórków. Powodują one odmienny skutek do zamierzonego, osłabiając ogórki i sprzyjając rozwojowi chorób i szkodników. Należą do nich:

  • Ziemniak (znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zarazy ziemniaczanej na ogórkach)
  • Pomidor
  • Rzodkiewka

Zdj. główne: ogórek w gruncie, autor: Timapa, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content