Strona Główna OgródRośliny ozdobne Aksamitka rozpierzchła – uprawa i pielęgnacja

Aksamitka rozpierzchła – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)

Wysokość 20-60 cm
Kwitnienie VII, VIII, IX, X, XI
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby sucha
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy, zwarty

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny astrowatych. Jest rozpowszechniona na całym świecie jako uprawna roślina ozdobna, a wywodzi się z Nikaragui i Meksyku. Również w Polsce bardzo popularna, nie tylko dlatego, że pięknie wygląda, długo kwitnie i jest wytrzymała, ale również jako pułapka na nicienie, bardzo groźne szkodniki, zwłaszcza w warzywniku. Aksamitka zwabia je, a gdy wgryzą się w korzenie, niszczy je toksyczna substancja przez nie wydzielana.

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła, autor: Ömerulusoy, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Aksamitka rozpierzchła – jak wygląda

Aksamitka rozpierzchła dorasta do maksimum 60 cm wysokości, jej łodyga mocno rozgałęzia się już od poziomu gruntu. Liście są pierzastodzielne i wydzielają u większości odmian silny zapach. Pięknie kwitnie od lipca aż do przymrozków. Kwiaty są dwubarwne, zebrane w koszyczki kwiatowe o średnicy 4-6 cm, osadzone na szypułkach. Zewnętrzne kwiaty są języczkowe, mają żółtą barwę z purpurową plamką, wewnętrze są rurkowate. Owocami aksamitki rozpierzchłej są niełupki wewnątrz których znajduje się po kilka nasion.

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa aksamitki rozpierzchłej

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną mało wymagającą co do podłoża, w którym rośnie. Ale najpiękniej kwitnie, gdy ma dostęp do składników odżywczych, ziemia jest przepuszczalna i posadzona zostanie w pełnym słońcu. Aksamitka jest wyjątkowo odporna na suszę.

Rozmnaża się ją poprzez wysiew nasion wczesną wiosną (w kwietniu) w zimnym, ale dobrze doświetlonym rozsadniku. Jednak najwygodniej jest kupować gotową rozsadę u producentów, jest zazwyczaj bardzo tania. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Nie jest odporna na przymrozki, dobrze jest zatem na miejsca docelowe przenosić ją w drugiej połowie maja.

Aksamitka rozpierzchła – pielęgnacja

Aksamitka rozpierzchła ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Można ją zasilać nawozami o małej zawartości azotu a zwiększone potasu i fosforu, gdyż wówczas piękniej kwitnie. Z podlewaniem bardzo ostrożnie, gdyż należy do roślin, które wolą przesuszenie niż przelanie.

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła, autor: User Darwinek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Choroby i szkodniki aksamitki rozpierzchłej

Rośliny często atakowane są przez ślimaki a przy dużej wilgotności podłoża również przez grzyby, szczególnie szarą pleśń.

Zastosowanie aksamitki rozpierzchłej

Aksamitki rozpierzchłe idealnie sprawdzają się jako obwódki rabat kwiatowych. Pięknie się prezentuje w roli dywanu kwiatowego, można ją również traktować jako roślinę zadarniającą. Można ją również uprawiać w donicach na balkonach i tarasach.

Aksamitka rozpierzchła – Szafran imeretyński

Aksamitka rozpierzchła – Szafran imeretyński, autor: Przemysław Wierzbowski, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Można tworzyć z aksamitki preparaty do zwalczania szkodników oraz do zwalczania chorób. Ze względu na zdolność niszczenia nicieni, również na obwódki w warzywniku w uprawie współrzędnej z warzywami (allelopatia roślin).

Płatki aksamitki rozpierzchłej można suszyć i w formie sproszkowanej lub pociętej stosować w kuchni. Przyprawa ta nosi nazwę szafran imeretyński i jest powszechnie stosowana w Gruzji i innych państwach Kaukazu.

Odmiany aksamitki rozpierzchłej

Dostępnych jest całkiem sporo odmian aksamitek rozpierzchłych, różniących się między sobą wielkością zarówno całej rośliny jak i kwiatów, ich budową oraz kolorem. Do najpopularniejszych odmian aksamitki rozpierzchłej należą:

  • ‘Pascal’ – dorasta do 20-30 cm wysokości, kwitnie od czerwca do przymrozków, jej kwiaty są liczne, barwy żółtej z brązową plamką u nasady każdego płatka;
  • ‘Bolero’ – dorasta do 20-30 cm wysokości, mocno się rozkrzewia i gęsto obsypuje pełnymi kwiatami barwy miodowo-mahoniowej, kwitnie od czerwca do przymrozów;
  • ‘Giant Bicolour’ – dorasta do 30 cm wysokości, bujnie kwitnie a jej kwiatostany są imponującej średnicy 6-8 cm, są dwubarwne – mahoniowo-czerwone ze złotym brzegiem, kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków;
Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła, autor: কামরুল ইসলাম শাহীন, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • ‘Orange Flame’ – dorasta do 20-30 cm wysokości, ma wyjątkowo piękne dwubarwne, anemonowe kwiatostany, w środku pomarańczowe kwiaty rurkowe otoczone są okółkiem brązowych kwiatów języczkowych;
  • ‘Naughty Marietta’ – dorasta do 20 cm wysokości, jej kwitki są drobne, pojedyncze, barwy miodowej z brązowo-czerwonymi obrzeżami, a cała roślina mocno się rozkrzewia.

Fot. główna: Acabashi, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content