Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Araukaria wyniosła – uprawa i pielęgnacja

Araukaria wyniosła – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Wysokośćdo 2 m
Kwitnienie
Stanowiskopółcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, pędy, cała roślina
Pokrójstożkowaty, wyprostowany

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to drzewko iglaste pochodzące z wyspy Norfolk (Morze Fidżi) należy do rodziny araukariowatych. Rośnie bardzo powoli osiągając w uprawie około 2 metrów wysokości, podczas gdy w naturze dorasta do nawet 70 metrów.  

Araukaria ma rozłożystą, regularną koronę. Jej igły są miękkie, ale sztywne i ściśle do siebie przylegają, układając się skrętolegle na łodygach. W uprawie doniczkowej drzewko nie wytwarza szyszek, natomiast w naturze wyrastające szyszki są jasnobrązowe, o jajowatym kształcie i kolczaste. 

Roślinę wykorzystuje się jako ozdobną od około 1793 roku, gdy ją odkryto. A zdobi zarówno ogrody jak i wnętrza.

Uprawa araukarii wyniosłej

Araukaria wyniosła jest rośliną niezwykle wrażliwą na wiele czynników zewnętrznych a co za tym idzie, bardzo wymagającą. Przede wszystkim rosnąc w warunkach domowych doniczka z Araukarią powinna stać z dala od okna, w miejscu zacienionym. Wystawiona na słońce zacznie usychać, począwszy od igieł aż po całą roślinę. Swój cały sezon wegetacyjny może z powodzeniem spędzić w domu w temperaturze pokojowej, jednak już na zimę powinna zostać przeniesiona do pomieszczenia jasnego, ale chłodnego, gdzie temperatura będzie oscylowała w granicach 5-10°C, np. jasna piwnica, garaż czy klatka schodowa. Jest bardzo wrażliwa na mroźne powietrze. Może to zaskakujące, ale bardzo zły wpływ na araukarię ma dotyk. Dlatego musi zawsze stać w miejscu, w którym nie grozi jej bezpośredni kontakt ze strony ludzi i zwierząt. Dotykać jej nie można również podczas przenoszenia. 

Gubi igły zarówno przy zbyt wysokiej temperaturze jak i zbyt niskiej, to samo dzieje się, gdy powietrze jest zbyt suche (trzeba ją systematycznie zraszać). Araukaria źle znosi sąsiedztwo kuchenki gazowej i nie znosi dymu tytoniowego. 

Latem powinna być podlewana 2-3 razy w tygodniu, gdy jest zima wystarczy delikatnie podlać raz na tydzień. Ważne, by podłoże było stale lekko wilgotne. Od wiosny do jesieni powinno się ją nawozić nawozami dla iglaków, dawki nawozu powinny być niewielkie. 

Drzewko co kilka lat powinno być przesadzone do większej doniczki. Podłoże może stanowić ziemia uniwersalna wymieszana z igliwiem. Gdy nasza araukaria jest już rośliną wiekową i sporych rozmiarów wystarczy wymiana kilku centymetrów podłoża.

Fot. główna: കാക്കര, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz