Strona Główna Ogród Jak i kiedy sadzić hortensje?

Jak i kiedy sadzić hortensje?

autor Ogarnij Ogród

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych. Wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Mają piękne, kuliste kwiatostany o barwie niebieskiej, białej lub różowej i kwitną od czerwca do września. Kolor kwiatów zależy od odczynu podłoża, dlatego możesz zdecydować jaki kolor mają mieć. Preferują glebę kwaśną i wilgotną a miejsce osłonięte od wiatru. Rozmnaża się je przez sadzonki pędowe. Dobrze jest wiedzieć jak sadzić hortensje, by pięknie rosły i kwitły. O tym poniżej. 

Kiedy sadzić hortensje

Hortensja kupiona w doniczce przyjmie się bez problemu podczas całego okresu wegetacyjnego. Jedyne ograniczenie to jesień, nie może być zbyt późna żeby krzew zdążył się zaaklimatyzować i ukorzenić przed zima. Jest to roślina niezbyt odporna na niską temperaturę, więc bez względu na porę sadzenia trzeba ją dobrze na zimę zabezpieczyć. Hortensje posadzone wiosną muszą być przez cały sezon systematycznie podlewane, jeśli dopuścisz do przesuszenia roślin mogą nie zakwitnąć.

Jeśli kupisz rośliny, które nie były trzymane na dworze, najpierw daj im czas na zaaklimatyzowanie się. Szczególnie, gdy jest to wczesna wiosna lub panuje letni skwar. Nie dopuść do przesuszenia ani do zalania bryły korzeniowej. Sadzenie rozpocznij rankiem by roślina miała czas przywyknąć do stopniowego spadku temperatury. Gdy wiesz już kiedy je sadzić, czas by się dowiedzieć jak sadzić hortensje.

Jak sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje, fot. Veronicatxoxo / pixabay.com

Podłoże

Ziemia, w której mają rosnąć hortensje powinna być starannie przygotowana. Każde niedopatrzenie zostanie przez roślinę zauważone i możesz przez wiele lat nie zobaczyć jej kwiatów. A zatem podłoże powinno być: żyzne, przepuszczalne, dobrze napowietrzone i utrzymujące w sobie wilgoć.

Jeśli w Twoim ogrodzie gleba jest mocno przepuszczalna i jałowa, trzeba ją najpierw zasilić kompostem, przekompostowanym obornikiem lub torfem. Piaszczystego i suchego podłoża hortensja nie toleruje.

Gdy ziemia jest gliniasta, ciężka i zbita, to przygotowania do zasadzenia hortensji powinno się zacząć już rok wcześniej. Wiosną trzeba ją odchwaścić i przekopać z kilkunastocentymetrową warstwą kory sosnowej, torfu, żwiru i kompostu. Następnie przekopanie powtórzyć jesienią na głębokość szpadla. I dopiero kolejnej wiosny tak przygotowane miejsce będzie gotowe na przyjęcie hortensji.

Jak sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje, autor: F. D. Richards/flickr.com

Hortensja nie lubi towarzystwa chwastów, musisz więc dokładnie oczyścić z nich i ich korzeni teren wokoło. Krzew preferuje podłoże o odczynie kwaśnym. Natomiast od odczynu podłoża zależy wybarwienie kwiatów, więc generalnie od Ciebie zależy, które podłoże przygotujesz by uzyskać upragnioną barwę kwiatostanów. Musisz zacząć od zakupu kwasomierza glebowego.

Różowe kwiaty o różnej intensywności zabarwienia uzyskasz doprowadzając podłoże do odczynu w granicach 6,5-7 pH – podłoże zasadowe.

Niebieskie kwiaty będą gdy zakwasisz podłoże a jego pH będzie mieściło się w granicach od 4,5 do 5,5. Przy uzyskaniu pięknego niebieskiego koloru pomoże również glin.

Jeśli masz w ogrodzie kwiaty białe to już żadna siła nie zmieni ich koloru. Biel oznacza, że w płatkach nie ma antocyjanów odpowiedzialnych za kolor kwiatów.

Możliwość zmiany kolorów nie oznacza, że gdy zakwasisz ziemię to będące na krzewie kwiaty zaraz mienią kolor. Jest to proces, więc na zmianę koloru musisz zaczekać do następnego sezonu.

Jak sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje

                                                                                         fot. Tam Tam / flickr.com

Jak sadzić hortensje

Dołek pod hortensję powinien być co najmniej dwukrotnie większy niż doniczka w której rośnie. Do dołka wsyp obornik lub kompost, kwaśną próchnicę (pamiętaj o kolorze). Dobrze jest dodać nieco keramzytu, zapewni on przepuszczalność i będzie zatrzymywał wilgoć. Wszystko to wymieszaj. Jeśli ziemia jest ciężka, na samo dno wysyp warstwę drenażową. Może to być żwir, kamyczki lub większa ilość keramzytu.

Gdy korzenie rosnącej w doniczce hortensji są przesuszone, najpierw zanurz doniczki w wodzie na jakieś 10 minut. Przy wyjmowaniu krzewu uważaj, by bryła korzeniowa się nie rozpadła. Jeśli jest mocno zbita, delikatnie rozluźnij ją w dłoniach. Gdy zobaczysz martwe lub uszkodzone korzenie albo zwyczajnie takie sterczące, to je usuń używając sekatora. Wyjdzie to hortensji na dobre.

Hortensja powinna zostać posadzona na takiej samej głębokości na której była w doniczce. Ale wkoło usyp niewielki wał, który zapobiegnie odpływowi wody spod rośliny i obficie ją podlej. Najlepsza do tego jest deszczówka. Uzupełnij ubytki ziemi, jeśli takie się pojawiły. Dobrze jest zastosować również ściółkowanie. Kora ładnie się prezentuje a przy okazji zatrzymuje wilgoć a próchniejąc zasila podłoże w próchnicę.

Jak sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje, autor: F. D. Richards/flickr.com

Odmiany karłowe posadź w 50 cm od siebie, te które silniej się krzewią 100 cm, a wiszące 30 do góra 100 cm od miejsca po którym mają się piąć. By ułatwić krzewowi wnoszenie się na wysokość musisz zamontować odpowiedni stelaż, może być z linek lub z tyczek bambusa, mogą to być również haczyki, jeśli jest to mur.

Gdy już wiesz jak sadzić hortensje, nie pozostaje nic innego jak kupić i zabrać się za sadzenie. A potem to już tylko cieszyć wzrok ich pięknem, oczywiście po tym jak nauczymy się przycinać i odpowiednio pielęgnować hortensje.  

zdj. główne Scott Dxter / flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz