Strona Główna OgródRośliny ozdobne Barwinek pospolity – uprawa i pielęgnacja

Barwinek pospolity – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Barwinek pospolity vel Barwinek mniejszy (Vinca minor)

Wysokość10-15 cm
KwitnienieIV, V, VI, VII, VIII
Stanowiskopółcień, zacienienie
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójpłożący

Barwinek pospolity vel Barwinek mniejszy (Vinca minor), to wieloletnia, zimozielona, płożąca krzewinka. Barwinek pospolity często sadzony jest w parkach, ogrodach, świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa na powierzchniach pod dużymi krzewami i drzewami. Krzewinka może być ozdobą skalniaków, rabat, cmentarzy. Należy do wieloletnich roślin kwitnących.

Cała roślina jest lekko trująca, a kontakt z jej sokami może wywołać reakcje alergiczne.

Jak wygląda barwinek pospolity

Barwinek dorasta do 10-15 cm wysokości, jednak bardzo szybko się rozrasta, tworząc przepiękny niebiesko-zielony dywan. Jego zaletą jest bardzo długie kwitnienie. Barwinek pospolity kwitnie od kwietnia do sierpnia. Wytwarza kwiaty pięciopłatkowe, fioletowe lub niebieskie, które pięknie dekorują wzniesione pędy krzewinki. Liście barwinka są błyszczące, skórzaste, zimozielone, całobrzegie, w kształcie elipsy, barwy ciemnozielonej. Liście są ozdobą krzewu przez cały rok.

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity, autor: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa barwinka pospolitego

To łatwa w uprawie roślina zadarniająca. Stanowisko dla niej powinno być półcieniste i cieniste. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Krzewinka odporna jest na niskie temperatury, jednak na czas silnych mrozów należy zabezpieczyć roślinę okrywając włókniną. Barwinek pospolity rozmnażany jest przez sadzonki pędowe i przez podział. Do gruntu sadzimy go od marca do maja i od sierpnia do września.

Pielęgnacja barwinka pospolitego

Świeżo posadzone krzewinki wymagają regularnego podlewania, starsze osobniki doskonale znoszą okresowe przesuszenie, wystarczy je podlać obficie raz na jakiś czas.

Barwinek nie potrzebuje regularnych cięć, jednak jest to roślina ekspansywna i mocno się rozrasta, więc możemy spokojnie przyciąć roślinę, najlepiej wiosną, wówczas szybko się regeneruje. Krzewinkę możemy zasilać w sezonie raz na 3-4 tygodnie, nawozem do roślin kwitnących, chociaż nie jest to konieczne. Barwinek jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, choroby i ataki szkodników.

Barwinek pospolity 'Alba'

Barwinek pospolity 'Alba’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Barwinek mniejszy w kulturze i medycynie

Dawniej ceniono barwinka za właściwości lecznicze, między innymi stosowano go w chorobach mózgu. Współczesna medycyna potwierdza te właściwości, ale nie zaleca samodzielnego stosowania bez konsultacji z lekarzem​​. Pamiętać należy, że jest to roślina trująca, jeśli nie wie się jak ją stosować.

Barwinek ma też głębokie znaczenie kulturowe i symboliczne, szczególnie w tradycji słowiańskiej, gdzie był używany w obrzędach weselnych, magii miłosnej oraz ochronnej. Jego obecność na terenach zapomnianych wsi i cmentarzach łączy się z wierzeniami o jego zdolnościach do pomagania w przekraczaniu granic między światami. Wierzenia te przypisują barwinkowi moc odstraszania złych mocy i duchów​​.

Do najpopularniejszych odmian barwinka pospolitego należą:

  • Barwinek mniejszy 'Ralph Shugert’ – odmiana o niebieskich kwiatach i biało-zielonych liściach
  • Barwinek mniejszy 'Illumination’ – odmiana o niebieskich kwiatach i żółto-zielonych liściach
  • Barwinek mniejszy 'La Grave’ – odmiana o lawendowych kwiatach
  • Barwinek mniejszy 'Alba’ – odmiana o białych kwiatach
  • Barwinek mniejszy 'Blue Sapphire’ – charakteryzuje się jasnoniebieskimi kwiatami i dwukolorowymi, kremowo-zielonymi liśćmi.

Fot. główna: WikimediaImages/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz