Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Afelandra czworokątna – uprawa i pielęgnacja

Afelandra czworokątna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa)

Wysokość do 50 cm
Kwitnienie IV. V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wzniesiony

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa) jest rodzajem rośliny zielnej lub krzewem z rodziny akantowatych. To niezwykle dekoracyjna roślina tropikalna, którą w naszym klimacie można uprawiać w doniczkach.    

W naturze jest krzewem, w doniczce nie przekracza 50 cm wysokości. Ozdobą afelandry są przede wszystkim liście. Ciemnozielone, sporych rozmiarów, woskowo błyszczące, z widocznymi, wybarwionymi jasnymi kolorami nerwami, mocno kontrastującymi z zielonym tłem. Dodatkową ozdobą są piękne, jaskrawożółte kwiatostany o kłosowej budowie. Tak pięknie wybarwione są listki przykwiatkowe a w ich środku znajdują się niepozorne, drobne kwiatuszki. 

Uprawa afelandry czworokątnej

Afelandra czworokątna traktowana jest przeważnie jako roślina sezonowa, nie jest to bowiem roślina łatwa w uprawie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i stworzeniu jej warunków zgodnych z wymaganiami, może rosnąć w doniczce nawet kilka lat i powtórnie kwitnąć. W optymalnych warunkach będzie kwitnąć od kwietnia do sierpnia. Jednak nie jest to takie proste. Największym problemem w uprawie afelandry jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, jaką ma roślina rosnąc w tropikalnych lasach. Wymaga też dość wysokiej temperatury, w granicach 22-25°C, dużej ilości światła rozproszonego i stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Afelandra potrzebuje również systematycznego uszczykiwania, inaczej jej pędy będą wybujałe a roślina straci zgrabny, zwarty pokrój.
Gdy przekwitnie potrzebuje 2-3 miesięcy spoczynku w chłodnym (12-15°C) i jasnym pomieszczeniu a wiosną przesadzenia do nowej doniczki i przycięcia pędów wierzchołkowych.

 Rozmnażanie w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Można spróbować ukorzenić odcinane wiosną pędy wierzchołkowe.

Fot. główna: Mokkie, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content