Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Afelandra czworokątna – uprawa i pielęgnacja

Afelandra czworokątna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa)

Wysokośćdo 50 cm
KwitnienieIV. V, VI, VII, VIII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójkrzaczasty, wzniesiony

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa) jest rodzajem rośliny zielnej lub krzewem z rodziny akantowatych. To niezwykle dekoracyjna roślina tropikalna, którą w naszym klimacie można uprawiać w doniczkach.

Jak wygląda Afelandra czworokątna

W naturze jest krzewem, w doniczce nie przekracza 50 cm wysokości. Ozdobą afelandry są przede wszystkim liście, intensywnie ciemnozielone, sporych rozmiarów, woskowo błyszczące, z widocznymi, wybarwionymi jasnymi kolorami nerwami, mocno kontrastującymi z zielonym tłem. Liście te osadzone na czworokątnych, mocnych łodygach, co nadaje roślinie charakterystyczną, wyrazistą strukturę.

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca 'Snowflake'

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca 'Snowflake’, autor: geoff mckay, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Dodatkową ozdobą są piękne, jaskrawożółte kwiatostany o kłosowej budowie, czyli są to długie i sztywne kolbki, otoczone przez dekoracyjne, czerwone lub żółte podsadki, czyli pięknie wybarwione listki przykwiatkowe a w ich środku znajdują się niepozorne, drobne kwiatuszki. 

Roślina ta, ze względu na swoje pochodzenie tropikalne, preferuje ciepłe, wilgotne środowisko, unikając bezpośredniego światła słonecznego, co sprawia, że jest popularnym wyborem jako roślina doniczkowa w domach i biurach.

Afelandra stercząca – uprawa i pielęgnacja

Afelandra czworokątna traktowana jest przeważnie jako roślina sezonowa, nie jest to bowiem roślina łatwa w uprawie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i stworzeniu jej warunków zgodnych z wymaganiami, może rosnąć w doniczce nawet kilka lat i powtórnie kwitnąć. W optymalnych warunkach będzie kwitnąć od kwietnia do sierpnia. Jednak nie jest to takie proste. Największym problemem w uprawie afelandry jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, jaką ma roślina rosnąc w tropikalnych lasach. Interesującym aspektem afelandry jest to, że roślina ta jest odporna na opary z kuchenek gazowych, co czyni ją idealnym wyborem do kuchni, gdzie tej wilgoci jest sporo.

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca

Afelandra czworokątna vel Afelandra stercząca, autor: Taken, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Roślina ta wymaga też dość wysokiej temperatury, w granicach 22-25°C, dużej ilości światła rozproszonego i stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Afelandra potrzebuje również systematycznego uszczykiwania, inaczej jej pędy będą wybujałe a roślina straci zgrabny, zwarty pokrój.
Gdy przekwitnie potrzebuje 2-3 miesięcy spoczynku w chłodnym (12-15°C) i jasnym pomieszczeniu a wiosną przesadzenia do nowej doniczki i przycięcia pędów wierzchołkowych.

Rozmnażanie w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Można spróbować ukorzenić odcinane wiosną (najlepiej w kwietniu) młode pędy wierzchołkowe.

 Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe problemy ze szkodnikami, które mogą zaatakować roślinę. Te najgroźniejsze to mszyce i tarczniki, które łatwo jest zwalczyć domowymi sposobami jak choćby stosując opryski olejem parafinowym.

Afelandra stercząca – odmiany

Jedną z bardziej popularnych odmian jest Afelandra stercząca ’Dania’, która wyróżnia się intensywnie zielonymi liśćmi z kontrastującymi białymi żyłkami i jaskrawo żółtymi kwiatami. Inna odmiana, Afelandra stercząca ’White Wash’, posiada jaśniejsze liście z bardziej subtelnie zaznaczonymi żyłkami.

Czy Afelandra stercząca jest trująca?

Tak, Afelandra stercząca jest trująca – należy trzymać ją w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Fot. główna: Mokkie, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz