Strona Główna Ogród Jak i kiedy sadzić dalie?

Jak i kiedy sadzić dalie?

autor Ogarnij Ogród

Dalia, znana również jako georginia, należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i liczy 15 gatunków. Kwitnące dalie są zjawiskowe i nie może ich zabraknąć w ogrodzie. Pierwsze sadzonki lub nasiona najprościej jest kupić w sklepie ogrodniczym. Później już bez problemu można je rozmnażać samodzielnie.

Rozmnażanie przez podział karp

Rozmnażanie dalii przez podział kap to najłatwiejszy sposób na zwiększenie ilości dalii w ogrodzie. Wystarczy przed wiosennym sadzeniem do gruntu pociąć karpy na mniejsze. Każda cząstka powinna mieć co najmniej 2-3 zdrowe i widoczne oczka, a także kilka dorodnych bulw korzeniowych, żeby roślina miała zapewniony dobry początek. Wszystkie miejsca po cięciach zabezpiecz maścią ogrodniczą lub węglem drzewnym.

Rozmnażanie przez sadzonki

Rozmnażanie poprzez karpy jest bardzo proste, ale za to tworzenie sadzonek bardziej efektywne. By uzyskać sadzonki pędowe karpy trzeba już pod koniec lutego lub na początku marca wysadzić do donicy. Donicę umieścić w jasnym pomieszczeniu i zapewnić tam temperaturę 14-16oC. Gdy pędy, które wypuści karpa osiągną 8-10 centymetrów trzeba je uciąć u nasady lub wyłamać z tzw. piętką (drugi sposób jest lepszy).

Tak pozyskaną szczepkę zanurz w ukorzeniaczu i włóż do ziemi w donicy na głębokości ok. 3 cm. Podłoże musi być żyzne i przepuszczane. Na jedną doniczkę o średnicy 10 cm posadź 3-4 sadzonki, przykryj perforowaną folią i przenieś do ciepłego, jasnego pomieszczenia (ok. 20oC), a gdy rośliny się ukorzenią, to po jakichś 2-3 tygodniach przesadź każdą do osobnej doniczki i umieść również w jasnym, ale tym razem chłodniejszym pomieszczeniu (ok. 15oC).

W maju, gdy już nie będzie przymrozków, najlepiej po Zimnej Zośce możesz je zacząć systematycznie przyzwyczajać do temperatury na zewnątrz a później wysadzić na stałe miejsce w ogrodzie lub do doniczek na balkonie.

dalia karpa

fot. F. D. Richards / flickr.com

Rozmnażanie z nasion

Jest to metoda najbardziej nieprzewidywalna. Problem tu polega na tym, że z nasion wcale nie musi wyrosnąć taka sama dalia jak ta, z której nasiona zostały pozyskane. Ale czy to problem? Będzie niespodzianka. Nasiona wysiej do skrzynek na przełomie marca i kwietnia. Podłoże musi być lekkie, żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Okryj skrzynki folią perforowaną i umieść w ciepłym miejscu. Gdy rośliny wzejdą, zdejmij folię i zaczekaj aż siewki będą miały po 2-3 liście właściwe. Wtedy przepikuj je do osobnych doniczek a po Zimnej Zośce możesz wysadzać do gruntu.

Wymagania

Niezależnie od tego, którą metodę uprawy i rozmnażania georginii wybierzesz i czy sadzonki masz własne czy właśnie kupione, najwcześniejszym terminem wysadzeń na miejsce docelowe jest druga połowa maja. Dopiero po Zimnej Zośce, gdy nie będzie już przymrozków, ponieważ dalia jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Musisz znaleźć im miejsce słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru i zapewnić próchniczą, żyzną i przepuszczalną ziemię, która przez cały czas powinna być lekko wilgotna. Georginie nie tolerują przesuszonego podłoża. Pamiętaj by podłoże wcześniej wymieszać z kompostem. Sadzonki czy karpy nie sadź zbyt głęboko, góra na 8 centymetrach.

Dalie na rabatach

Oczywiście możesz skomponować stricte daliową rabatę. Jest ich w końcu mnóstwo o różnych kolorach i kształtach. Ale możesz również połączyć dalie z innymi roślinami ozdobnymi. Georginie dobrze czują się w towarzystwie lilii, ostróżek, liliowców, rudbekii czy mieczyków. Ale wybór towarzystwa ograniczony jest chyba jedynie wyobraźnią.

Pamiętaj, by nie sadzić ich zbyt gęsto, żeby się nawzajem nie zacieniały i nie stawały się przez to bardziej podatne na choroby grzybowe. Rozstaw i gęstość sadzenia zależą od odmian, które sadzisz. Wysokości, jakie osiągają to od 20 do aż 150 centymetrów. Dlatego te najwyższe potrzebują najwięcej miejsca i powinny być sadzone nawet 80 cm od siebie. Jeśli sadzisz te najwyższe, pamiętaj o podporach. Montuj je od razu w momencie sadzenia roślin. Te najmniejsze dalie sadź w rozstawie 25×25 cm, a te średnie około 40 cm. I ostatnia uwaga: sadź dalie co roku w innym miejscu, będą mniej narażone na choroby.

fot. główne F.D. Richards / flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz