Strona Główna Dom i Balkon Podlewanie roślin w trakcie urlopu

Podlewanie roślin w trakcie urlopu

autor Ogarnij Ogród

Rośliny to wyjątkowo piękny sposób na dekorację domu, jednak wymagają one regularnej pielęgnacji – w tym w szczególności podlewania. W okresie wakacji, jak również ferii zimowych itp. okazji gdy planujemy dłuższy urlop stajemy zatem przed dylematem co zrobić, aby podczas naszej nieobecności nie uschły. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym możliwe będzie zadbanie o podlewanie kwiatów przez dłuższy czas. 

O ile niektóre rośliny – jak np. kaktusy i sukulenty nie wymagają szczególnej troski – z powodzeniem wytrzymają kilkunastodniową przerwę w podlewaniu, większość popularnych kwiatów doniczkowych, niestety wymaga częstszych dostaw wody. Warto mieć także na uwadze, że dla wielu roślin susza, może być mniej szkodliwa aniżeli przelanie i nadmiar wody w glebie, stąd konieczne jej dozowanie, aby te mogły korzystać z niej stopniowo. Jeżeli nie mamy zaufanej osoby, którą możemy poprosić o zaglądanie do naszego mieszkania co kilka dni, warto postawić na funkcjonalne rozwiązania, mogące skutecznie wyręczyć nas w opiece nad zielonymi przyjaciółmi. Poniżej kilka sposobów, które warto wykorzystać!

Ograniczenie strat wody

Aby ochronić rośliny przed przesuszeniem, warto odpowiednio zabezpieczyć je przed utratą wody. Przed wyjazdem dobrze jest zmienić umiejscowienie kwiatów znajdujących się na parapetach lub w miejscach o dużym nasłonecznieniu, na lokalizacje z dala od okien, najlepiej w miejsca o lekkim zacienieniu. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach – pozostawienie uchylonego okna, otwarcie wszystkich drzwi wewnątrz (także do łazienek i kuchni gdzie znajdują się otwory wentylacyjne) lub zmniejszenie temperatury w mieszkaniu pozwoli utrzymać optymalne warunki. Niedobór wody może spowodować, że po powrocie zobaczymy, że końcówki liści naszych roślin zaczęły zasychać.

Preparaty z hydrożelem

Ciekawą alternatywą, która pozwoli zadbać o należytą wilgotność gleby na dłużej są specjalne preparaty do roślin z zawartością hydrożelu. Dzięki umiejętności wchłaniania nadmiaru wody dostarczonej podczas podlewania, a następnie stopniowemu jej oddawaniu do gleby, pozwalają zyskać optymalne nawodnienie przez wiele dni. Ziemia w donicach pozostaje dzięki nim lekko wilgotna, a rośliny nie są przelane. To opcja doskonała także dla roślin w ogrodzie. 

Podlewanie kwiatów – Hydrożel

Podlewanie kwiatów – Hydrożel, autor: Ekaterina/flickr.com

Nawadnianie z pomocą butelki 

Ciekawą, domową metodą na nawadnianie roślin podczas naszej nieobecności jest wykorzystanie butelki plastikowej po wodzie. Należy uzupełnić ją wodą – pozostawiając nieco wolnej przestrzeni oraz zamknąć ją bez dokręcania zakrętki do końca, a następnie umieścić ją w ziemi dnem do góry. Woda z lekko poluzowanego korka będzie się powoli skraplała do gleby, zapewniając doskonałe podlewanie kwiatów. Zakrętkę można w butelce dokręcić również do końca, robiąc w niej małe otwory. Działanie tego prostego systemu warto przetestować przed wyjazdem, aby roślina nie została tym sposobem przelana lub pozbawiona odpowiedniej ilości wody. 

Nawadniające kule

Kolejnym ciekawym sposobem dostępnym w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni są kule do nawadniania kwiatów. Wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego pozwalają odprowadzać wodę na podobnej co butelka zasadzie. Po napełnieniu kuli wodą, wsuwamy ich końcówkę do ziemi w doniczce. Przed włożeniem kuli warto wcześniej przygotować mały dołek, aby ziemia nie zablokowała przepływu wody. Ten patent na podlewanie kwiatów zapas wody na 1-2 tygodnie, a  przy tym ciekawie się prezentuje.

Podlewanie kwiatów – Kule nawadniające

Podlewanie kwiatów – Kula nawadniająca, autor: MJI Photos (Mary J. I.)/flickr.com

Podlewanie kwiatów z pomocą wężyków

Interesującą metodą nawadniania jest domowy sposób wykorzystujący miskę, wiadro lub inny pojemnik napełniony wodą oraz wężyki łączące go z ziemią w doniczkach kwiatów. Wężyk może być wcześniej odpowietrzoną gumową rurką, ale również grubą wełnianą nicią lub wstążką tkaniny po której woda dotrze do kwiatów. Źródło wody w tym wypadku musi znajdować się powyżej doniczek, aby zapewnić jej swobodny przepływ. Przed pozostawieniem tego rozwiązania samemu sobie, warto sprawdzić przed wyjazdem, czy woda nie skrapla się gdzieś po drodze na podłogę, aby po powrocie zamiast pięknie rosnących roślin nie znaleźć małej powodzi w pokoju. Ten sposób na podlewanie kwiatów jest prosty i skuteczny.

Wykorzystanie wanny

Jeżeli w Twojej kolekcji roślin posiadasz odmiany wymagające stale wilgotnej gleby, sposobem na zapewnienie ich idealnego nawodnienia będzie wykorzystanie wanny lub dużego płaskiego naczynia. Wypełnione na 1-2 cm powierzchnie pozwolą kwiatom czerpać wodę w dogodnych ilościach – niezbędne jest jednak zastosowanie w kwiatach doniczek z otworami. Nad roślinami o szczególnych potrzebach, można także stworzyć mini szklarnię, rozciągając nad nimi przeźroczystą folię, która pozwoli zachować maksymalny poziom nawilżenia powietrza.  W ciemnej łazience natomiast mogą mieć problem kwiaty, które potrzebują dużo światła, choć tydzień w takich warunkach nie powinien im zaszkodzić. Jest natomiast cała rzesza kwiatów, które lubią cień i one bez problemu przetrwają nawet 2 tygodnie. 

Podlewanie kwiatów – Rośliny w wannie

Podlewanie kwiatów – Wanna na czas urlopu, autor: Lana L./flickr.com

Stojak nawadniający

Osoby, które cenią kompleksowe rozwiązania z pewnością skorzystają z pomocy jaką oferuje stojak na rośliny z automatycznym systemem nawadniania. Posiada on kilka, a nawet kilkadziesiąt miejsc na doniczki z wbudowanym regulatorem nawadniania zapewniającym optymalną ilość wody. To ciekawa opcja także na co dzień, gdy zapominamy o regularnym podlewaniu, a dodatkowo sprawdzi się przy uprawie drobnych warzyw, ziół czy kwiatów.

Fot. główna autor: Can Pac Swire/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz