Strona Główna Dom i Balkon Rośliny i kwiaty doniczkowe, które lubią cień

Rośliny i kwiaty doniczkowe, które lubią cień

autor Ogarnij Ogród

Miłośnicy roślin otaczają się nimi zawsze i wszędzie, wypełniając doniczkami każdą oświetloną przestrzeń. Ale co zrobić z miejscami, gdzie nie ma okna a chciałoby się tam postawić coś żywego? Na szczęście są rośliny cieniolubne, które będą się pięknie prezentowały nawet w łazience, w której nie ma okna. A miejsce w cieniu będzie dla nich zbawienne, gdyż promienie słoneczne wręcz im szkodzą. Postawione w ciemnym kącie mogą co prawda wolniej rosnąć albo rzadziej kwitnąć, ale będą niewątpliwie piękną i żywą ozdobą tych miejsc.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ma piękne, ozdobne liście o lancetowatym kształcie, pięknie błyszczące a do tego białe, efektowne kwiatostany i może kwitnąć cały, okrągły rok. Dorasta do 50 cm wysokości. Ale można również kupić skrzydłokwiaty miniaturki. Idealne do łazienki, gdzie panuje duża wilgotność, którą uwielbiają, natomiast samo podlewanie musi być dość oszczędne. Najlepiej jest mieć co najmniej dwa skrzydłokwiaty, jednego wówczas można trzymać w miejscu, gdzie dochodzi światło a drugiego tam, gdzie tego światła nie ma w ogóle, np. w łazience bez okna. Wystarczy raz w miesiącu zamieniać je miejscami i bez problemu będą zdobiły obydwa te miejsca przez lata.

Rośliny cieniolubne - Skrzydłokwiat Spathiphyllum

Rośliny cieniolubne – Skrzydłokwiat Spathiphyllum

fot. Yercaud-elango / wikimedia.org

Wężownica walcowata

Wężownica walcowata (Sansevieria cylindrica) dobrze znosi półcień i okresowe przesuszenie. Można ją ustawić w ciemnym kącie, tym niemniej w pomieszczeniu, w którym stoi powinno być choć niewielkie okienko. Roślina ma piękne, niezwykle oryginalne, cylindryczne liście. Są w przekroju okrągłe, ale zwężające się ku końcowi, wyglądają jak wielkie igły do szycia. Jest to roślina o niewątpliwym uroku.

Rośliny cieniolubne - Wężownica walcowata Sansevieria cylindrica

Rośliny cieniolubne – Wężownica walcowata Sansevieria cylindrica

fot. NOTH Garden CC BY-NC-ND 4.0

Wężownica gwinejska

Wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata) nazywana zabawnie językiem teściowej, ma bowiem długie, wąskie, ostro zakończone liście, niczym sztylety. Roślina nie powinna rosnąć zupełnie w cieniu, a jeśli takie miejsce dla niej przeznaczymy, dobrze jest ją od czasu do czasu przestawić tam, gdzie będzie miała światło. Dawna gwiazda biur i gabinetów wypierana jest niestety przez zamiokulkasa.

Rośliny cieniolubne - Wężownica gwinejska Sansevieria trifasciata

Rośliny cieniolubne – Wężownica gwinejska Sansevieria trifasciata

fot. Mokkie / wikimedia.org

Zamiokulkas

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) roślina w zasadzie niezniszczalna. Można ją zgładzić jedynie zbyt często i mocno ją podlewając. Idealna do ciemnych zaułków mieszkania czy biura. Może tak stać latami i jej liście nie tracą ani barwy soczystej zieleni ani połysku. Jedynie wolniej rośnie. Wnętrzom dodaje uroku i egzotyki.

Rośliny cieniolubne - Zamiokulkas Zamioculcas zamiifolia

Rośliny cieniolubne – Zamiokulkas Zamioculcas zamiifolia

fot. Mokkie / wikimedia.org

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest rośliną bardzo wymagającą, jeśli chodzi o podlewanie. Nie wolno jej ani przelewać, ani doprowadzać podłoża do wyschnięcia. Ziemia powinna być wciąż lekko wilgotna. Jeśli bluszcz zostanie przelany liście zżółkną i opadną, jeśli go przesuszymy to stopniowo zaczną brązowieć aż zaschną. Gdy natomiast będziemy pilnowali zasad podlewania, to roślina ta będzie się dobrze czuła w półcieniu, ale również w zupełnym cieniu, gdzie wciąż będzie bez problemu rosła. W zależności od gatunku bluszcz będzie miał mniej lub bardziej ciekawie wybarwione liście, które jednak w cieniu będą mniej wyraziste.

Rośliny cieniolubne - Bluszcz pospolity Hedera helix

Rośliny cieniolubne – Bluszcz pospolity Hedera helix

fot. needpix.com

Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) z wyglądu nieco przypomina skrzydłokwiat, ale nie kwitnie. Znosi zupełne zaciemnienie, może zatem bez problemu stać w łazience. Ale tak jak w przypadku skrzydłokwiatu powinna być od czasu do czasu wynoszona do światła. Znosi przesuszenie, zadymienie, kuchenne wyziewy. Roślina tytanowa wręcz. Nie lubi tylko nadmiaru wody. Nie potrzebuje nawet zbytniego nawożenia.

Rośliny cieniolubne - Aspidistra wyniosła Aspidistra elatior

Rośliny cieniolubne – Aspidistra wyniosła Aspidistra elatior

fot. hollyjazzz362 / flickr.com

Trzykrotka

Trzykrotka pasiasta, pasiatka (Tradescantia zebrina) uprawiana jest ze względu na, w zasadzie, żadne wymagania. Posadzili ją i rośnie, od czasu do czasu podlewana. Co prawda lepiej nie trzymać jej w zupełnym cieniu, gdyż jej pędy są wówczas wiotkie, ale już mocno rozproszone światło będzie idealne. Po kilku latach nie wygląda już za ciekawie, ale można uszczknąć kilka pędów, wstawić do nowej doniczki z wilgotnym podłożem i szybko się przyjmie. Ma ładne, dekoracyjne listki, fioletowo-zielone z dwoma srebrnymi paskami. Ich sód jest koloru bordowo-czerwonego.

Rośliny cieniolubne - Trzykrotka pasiasta, pasiatka Tradescantia zebrina

Rośliny cieniolubne – Trzykrotka pasiasta, pasiatka Tradescantia zebrina

fot. Maja Dumat / flickr.com

Hoja

Hoja (Hoya) jest pięknym pnączem o mięsistych, mocno wybarwionych na zielono, błyszczących liściach. W miejsce zacienione można przenieść już dorodną hoję. Mała sadzonka raczej się nie przyjmie. W cieniu przestaje bowiem rosnąć, choć dotychczasowa postać będzie wciąż atrakcyjna. By zakwitła trzeba jej pędy podwiązać tasiemkami, by światło docierało do nich z każdej strony. Jej kwiaty są białe albo różowe zebrane w baldachowate kwiatostany. Wydzielają dziwny, słodkawy zapach, szczególnie wówczas, gdy się je dotyka.

Rośliny cieniolubne - hoja hoya

Rośliny cieniolubne – hoja (hoya)

fot. JLPC / wikimedia.org

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny (Cissus alata) tworzy zwisające pnącza, sięgające nawet półtora metra, można również Cissusa podeprzeć palikami, będzie wyglądał równie atrakcyjnie. Liście są ładnie wybarwione na zielono, ładnie błyszczą. Składają się z trzech romboidalnych listków. Swego czasu roślina niezwykle popularna, gdyż jest bardzo łatwa w uprawie. Dobrze poradzi sobie w miejscach półcienistych, ale nie może rosnąc w zupełnym cieniu i ciemnościach.

Rośliny ciepłolubne - Cissus rhombifolia

Rośliny ciepłolubne – Cissus rhombifolia

fot. Nadiatalent / wikimedia.org

Cissus australijski

Cissus australijski (Cissus antarctica) radzi sobie w półcieniu, ale woli jednak więcej światła nić pozostałe rośliny wymienione powyżej. Tym niemniej półcień jest wystarczający. Nie ma wielkich wymagań i jest łatwy w uprawie. Wystarczy systematyczne, aczkolwiek niezbyt obfite podlewanie. Cissus jest pnączem, pięknie prezentuje się zwisając z kwietnika.

Rośliny cieniolubne - Cissus australijski Cissus antarctica

Rośliny cieniolubne – Cissus australijski Cissus antarctica

fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz / wikimedia.org

fot. główne pxhere.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz