Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
11 minut czytania
Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące, autor: fietzfotos/pixabay.com

Piękny ogród pełen kwiatów to marzenie wielu ogrodników. Wśród tych zasługujących na szczególną uwagę znajdują się głównie byliny, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niezwykłych efektów przez cały sezon. Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące warto rozważyć? Które z nich stworzą ciekawe i zarazem harmonijne kompozycje wzbogacające nasze otoczenie?  

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące w pigułce

  • Byliny długo kwitnące to doskonały wybór dla ogrodników pragnących cieszyć się pięknem kwiatów przez cały sezon
  • Ważne jest dobieranie roślin z uwzględnieniem ich preferencji świetlnych i wilgotnościowych, a także docelowej wielkości
  • Wśród polecanych bylin znajdują się m.in. kocimiętka Faassena, tojeść kropkowana, trzykrotka Andersona, krwawnik pospolity, bodziszek czerwony, trytoma groniasta, liatra kłosowa, nachyłek wielokwiatowy, goździk kropkowany i wiele innych
  • Kwiaty te wymagają regularnego podlewania i mają niewielkie wymagania co do podłoża oraz pielęgnacji

Jak wybrać najlepsze kwiaty wieloletnie długo kwitnące?

Do najtrwalszych i najdłużej kwitnących roślin należą sezonowe odmiany nazywane rabatówkami. Wśród nich wyróżnić możemy aksamitki, petunie, begonie czy pelargonie. Wiele z nich to gatunki jednoroczne, ale i wieloletnie, które nie zimują w gruncie. Oznacza to, że każdego roku wymagają ponownego posadzenia. Jeżeli jednak zależy nam na długotrwałym efekcie przy minimalnym wysiłku, idealnym wyborem będą wspomniane byliny długo kwitnące, które kwitną nieprzerwanie nawet kilka miesięcy, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. 

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące
Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące, autor: KRiemer/pixabay.com

Poszukiwanie odpowiednich sadzonek nie jest wyzwaniem łatwym, ale warto się wysilić, bowiem pozwolą uzyskać wymarzone rezultaty w ogrodzie. Wybierając okazy na przestrzenie zacienione, warto szukać tych z roślin, którym nie przeszkadza brak promieni słonecznych – z kolei te, które wymagają słonecznych stanowisk mogą w takich miejscach nie przetrwać. Planując kompozycje kwiatowe, dobrze jest również ocenić docelową wielkość roślin, aby jedne nie przysłaniały innych, a także by wspólnie tworzyły spójne zestawienia. Połączenie drobnych krzewów i okazałych kęp pozwala stworzyć wyjątkowe połączenia. Tym bardziej, że wiele z tych kwiatów to samosiejki, więc wystarczy wysiać je raz, a one się rozsieją i będą cieszyły oko każdego roku.

Które kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące warto wybrać?

Wśród najpiękniejszych odmian roślin wieloletnich długo kwitnących wymienić możemy cały wachlarz bylin, które oferują zróżnicowane kolorystycznie kwiaty, wielkość krzaczków i potrafią wspólnie tworzyć niezwykłe kompozycje. Oto najciekawsze z nich:

Kocimiętka Faassena (łac. Nepeta faassenii) to roślina o lawendowo-popielatych liściach i przepięknych kwiatach. Może osiągać do 50 cm wysokości, przez co świetnie uzupełnia puste przestrzenie na rabatach. Kwitnie od maja aż do końca września. Kocimiętka wymaga stosunkowo dobrze nasłonecznionego stanowiska, niemniej jest mało wymagająca w kwestii podłoża. 

Tojeść kropkowana (łac. Lysimachia punctata) to bylina tworząca gęste kępki żółtych, podłużnych kwiatów i kwitnie od czerwca do września. Osiągać może do 80 cm wysokości, a dla pięknego wzrostu potrzebuje słońca i wilgotnego podłoża. Jej odmiana ‘Alexander’ posiada nietypowe liście, które wykończone są białym obrzeżem. 

Trzykrotka Andersona (łac. Tradescantia andersoniana) jest rośliną tworzącą interesujące kępy trawiastych liści, osiągając przy tym do 60 cm wysokości. Trzykrotka kwitnie na niebiesko, biało lub różowo od maja do września, tworząc niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Ciekawostką jest to, że w pochmurne i deszczowe dni zamyka swoje kwiaty, a otwiera je gdy tylko wyjdzie słońce. 

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) to bylina, która osiąga do 80 cm wysokości i oferuje kwiaty czerwone, różowe, pomarańczowe, a także kremowe. Kwitnie od czerwca do października i nie należy do wymagających. Lubi stanowiska słoneczne i wilgotne podłoże. 

Bodziszek czerwony (łac. Geranium sanguineum) to wieloletnia bylina kwitnąca od maja do września. Jej kwiaty wybarwiają się na mocno czerwony lub biały odcień, a sama osiąga od 30 do 40 cm wysokości. Ceni stanowiska o lekkim nasłonecznieniu i regularne podlewanie. 

Trytoma groniasta (łac. Kniphofia uvaria) jest odmianą o bujnych, trawiastych liściach i kłosowatych kwiatostanach – kwitnie na pomarańczowo-żółto od czerwca do września, osiągając nawet 1 metr wysokości. Roślina ta ma jednak pewne wymagania – dla pięknego wzrostu potrzebuje słońca, wody i żyznego podłoża. Nie trzeba jej przy tym okrywać na zimę. 

Liatra kłosowa (łac. Liatris spicata) to odmiana o białych lub różowych kwiatach, jak i ciekawych liściach, które są wąskie. Okres jej kwitnienia przypada na okres od lipca do września, a roślina osiąga do 70 cm wysokości. Potrzebuje wilgoci i słońca.

Nachyłek wielokwiatowy (łac. Coreopsis grandiflora) jest rośliną osiągającą do 80 cm wysokości, kwitnącą od czerwca aż do października. Oferuje pełne lub półpełne kwiaty i pięknej różowej barwie, przez co świetnie komponuje się z zieloną przestrzenią ogrodu. 

Goździk kropkowany (łac. Dianthus deltoides) to odmiana o drobnych listkach i karminowoczerwonych kwiatach, które kwitną od czerwca aż do końca października. Pojedyncze z nich osiągają nawet do 15 cm wysokości. Cenią słoneczne stanowiska i sporo miejsca, a na jeden m2 można sadzić do 9 sztuk sadzonek.

Wiesołek missouryjski (łac. Oenothera missouriensis) należy do jednych z popularniejszych roślin wieloletnich długo kwitnących. Posiada pokładające się pędy i osiąga do 30 cm wysokości. Oferuje piękne żółte kwiatostany, które osiągają do 12 cm średnicy, ciesząc oczy przez lato od czerwca aż do września. Jego kwiaty otwierają się przy tym dopiero na wieczór. Roślina ta wymaga przepuszczalnej i żyznej gleby, jasnego stanowiska z dostępem do promieni słońca. 

Słoneczniczek szorstki (łac. Heliopsis scabra) to jeden z najbardziej urodziwych kwiatów wieloletnich długo kwitnących. Osiągać mogą one do 1,5 m wysokości i preferują stanowiska z żyznym podłożem i w dobrze nasłonecznionym miejscu. Rośliny te kwitną od czerwca do października zachwycając okazałymi kępami z żółtymi, dużymi kwiatami osiągającymi do 8 cm średnicy. Najlepiej prezentują się sadzone pod płotem. Ich ziarna są jadalne. 

Zawciąg nadmorski (łac. Armeria maritima) to zimozielona bylina o małych rozmiarach, bowiem rośnie do 10 cm wysokości. Jej kępki wąskich liści zdobią kuliste, nietypowe różowe kwiatostany kwitnące od maja do października. Średnica kwiatów osiąga do 1,5 cm, a pędy rośliny osiągają do 20 cm. Zawciągi nie należą do wymagających, jednak cenią słoneczne stanowiska. 

Kołotocznik wierzbolistny (łac. Buphthalmum salicifolium) jest rośliną o rozgałęzionych pędach osiągających do 50 cm. Oferuje żółte kwiatostany od czerwca aż po końcówkę września. Doskonale sprawdza się w ogrodach mało wymagających. Najlepiej sadzić ją w liczbie 7 sadzonek na jeden m2. 

Głowienka Webba (łac. Prunella webbiana) jest odmianą pokładającą się na ziemi, osiągającą do 20 cm wysokości. Jej mocno czerwone kwiaty kwitną od czerwca do października. Jest to roślina, która ceni stanowiska półcieniste, ale nie wymagająca w kwestii gleby. 

Poza powyższymi odmianami bylin długo kwitnących wieloletnich, wybierać można również wśród: dzwonków drobnych, astrów nowoangielskich, anafalisów perłowych, chabrów białawych, dzwonków skupionych, floksów wiechowatych, gajowców żółtych, krwawników kichawców, lebiodek pospolitych, goździków kropkowanych, kołotoczników wierzbolistnych, poziomkówek indyjskich, guzikowców, ukwapów dwupiennych, wielosiłów błękitnych, serduszek ‘King of Hearts’, hortensji bukietowych, zawilców japońskich, złocieni ‘Snow Lady’, ketmii syryjskich, lawend, budlejów, dziurawców ‘Hidcote’ czy pięciorników.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie, tworząc przepiękne kompozycje kwiatowe. Wymagają one jedynie regularnego podlewania, mają małe wymagania w kwestii podłoża, jak również w zakresie pielęgnacji. To wybór dla każdego, kto kocha widok kwiatów i chce cieszyć się nim przez cały sezon. 

KWATY WIELOLETNIE DO OGRODU DŁUGO KWITNĄCE

NAZWA ROŚLINY (NAZWA ŁACIŃSKA) KOLOR KWIATÓW WYSOKOŚĆ OKRES KWITNIENIA MINIATURA
Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) lawendowe 50 cm maj – wrzesień
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) żółte 80 cm czerwiec – wrzesień
Trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana) niebieskie, białe, różowe 60 cm maj – wrzesień
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) czerwone, różowe, pomarańczowe, kremowe 80 cm czerwiec – październik
Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) czerwony, biały 30-40 cm maj – wrzesień
Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) pomarańczowo-żółte do 1 m czerwiec – wrzesień
Liatra kłosowa (Liatris spicata) białe, różowe 70 cm lipiec – wrzesień
Nachyłek wielokwiatowy (Coreopsis grandiflora) żółte 80 cm czerwiec – październik
Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) karminowoczerwony 15 cm czerwiec – październik
Wiesiołek missouryjski (Oenothera missouriensis) żółte 30 cm czerwiec – wrzesień
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis scabra) żółte do 1,5 m czerwiec – październik
Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) różowe do 10 cm maj – październik
Kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium) żółte do 50 cm czerwiec – wrzesień
Głowienka Webba (Prunella webbiana) mocno czerwone do 20 cm czerwiec – październik
Logo Ogarnij Ogród

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – podsumowanie

Byliny długo kwitnące to klucz do ogrodu pełnego kolorów przez cały sezon. Wśród nich znajdują się odmiany takie jak kocimiętka Faassena, tojeść kropkowana, czy trzykrotka Andersona, które kwitną od wiosny do jesieni. Warto dobierać rośliny z uwagą na ich potrzeby świetlne i wilgotnościowe, planując kompozycje tak, aby każda z nich miała wystarczająco miejsca i światła do wzrostu. Wybierając byliny, kierujmy się nie tylko ich wyglądem, ale i wymaganiami dotyczącymi stanowiska i podłoża. Regularne podlewanie i minimalna pielęgnacja wystarczą, by cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon.

Jakie kwiaty wieloletnie długo kwitnące warto wybrać do ogrodu?

Warto rozważyć takie rośliny jak kocimiętka Faassena, tojeść kropkowana, trzykrotka Andersona, krwawnik pospolity, bodziszek czerwony, trytoma groniasta, liatra kłosowa, nachyłek wielokwiatowy, goździk kropkowany, które oferują zróżnicowane kwiaty, są łatwe w pielęgnacji i kwitną przez długi czas, tworząc harmonijne kompozycje w ogrodzie.

Bibliografia:

  1. Mój Piękny Ogród, Kwiaty na długie lata, 03/2003, s.30-33
  2. Rośliny długo kwitnące, Kwietnik, 05/2003, s.56-57

Fot. główna: fietzfotos/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz