Wybór miejsca do uprawy róż
Róże najchętniej rosną w słońcu, choć są gatunki, które dobrze czują się na stanowiskach lekko zacienionych. Zanim wybierzesz miejsce, przeczytaj na etykiecie dołączonej do krzewu, które stanowisko będzie wolała róża, którą kupujesz. Wszystkie jednak preferują stanowiska osłonięte od silnych wiatrów, ale takie, gdzie jednak wiaterek będzie miał szansę osuszyć jej liście z kropli wody. Ograniczy to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, które różom zagrażają. Krzewy różane nie przepadają za zbyt bliskim towarzystwem innych roślin, te bowiem zabierają im światło i wodę. Wolą również miejsca oddalone od murów.
Sprawdź: Najpiękniejsze róże do ogrodu
Wybór podłoża do sadzenia róż
Niezwykle istotne jest by przygotować odpowiednie podłoże dla młodej rośliny. Róże lubią glebę żyzną, lekką i wilgotną – ale nie mokrą. Jeśli podłoże jest zbyt piaszczyste, trzeba je wymieszać z ziemią dedykowaną różom lub kompostem. Gdy jest ciężkie i gliniaste, pomoże wymieszanie z piaskiem i również kompostem.
Terminy sadzenia róż
Jeśli kupujemy różę z odkrytymi korzeniami trzeba ją zasadzić od razu, ale pod warunkiem, że jest to wiosna lub jesień. W innym wypadku trzeba ją włożyć do pojemnika z ziemią lub zadołować, obficie podlać i czekać na odpowiedni moment.
Najlepszym momentem do sadzenia róż jest jesień (październik), wtedy róża zdąży się przyjąć przed zimą a wiosną szybko wzbudzi się do życia.
W sklepach dostępne są róże w doniczkach. Te okazy można sadzić przez cały okres wegetacji. Mają dobrze wykształcony system korzeniowy, który do zimy zawsze się przyjmie niezależnie od tego, kiedy będzie krzew posadzony. Trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu roślinie wilgoci, do tego bardzo przydatny może okazać się hydrożel ogrodniczy.
Sadzenie krzewów róż z odkrytymi korzeniami
Krzewy z odkrytymi korzeniami są bardzo narażone na wyschnięcie. Podczas wykopywania system korzeniowy zostaje naruszony i skrócony, dlatego nie może dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody. Kupując krzewy wykopane z gruntu trzeba zwrócić uwagę czy skórka na pędach jest gładka, gdyż to właśnie jej pomarszczenie jest objawem przesuszenia. Jeśli tak, to jest duże ryzyko, że róża się nie przyjmie.
Przeczytaj również: Jak sadzić róże z marketu?
Najlepszym terminem do sadzenia róż kopanych jest październik lub przełom marca i kwietnia. Przed sadzeniem pędy róż skracamy do długości 20 cm. Jest to istotne, gdyż zmniejsza się w ten sposób powierzchnię parowania. Skraca się również wszystkie korzenie zawinięte do góry. Tak przygotowane rośliny trzeba na kilka godzin zanurzyć w wodzie. Zwłaszcza wtedy, gdy skórka pędów jest już pomarszczona.
Gdy róże sadzimy w podłożu ciężkim lub ściółkowanym, miejsce okulizacji (to miejsce, gdzie korzenie łączą się z pędami) powinno znaleźć się 2-3 cm pod ziemią. Jeśli podłoże jest lekkie i piaszczyste powinno się znaleźć 5 cm pod ziemią. Fołek powinien być na tyle głęboki i szeroki by korzenie dobrze się w nim ułożyły i nie zawijały do góry. Zasypując go krzew trzeba delikatnie poruszać góra-dół, by ziemia dostała się między korzenie i by nie zostały tam puste miejsca.
Ziemię dokoła trzeba dokładnie udeptać a roślinę bardzo obficie podlać. Później wkoło usypać kopczyk na wysokość ok. 20 cm, co zapobiegnie wyschnięciu pędów a zimą ochroni roślinę przed mrozem. Choć dodatkowe okrycie przed przyjściem mrozów nie zaszkodzi. Kopczyk rozsypuje się pod koniec marca.
Jeśli sadzimy róże wczesną wiosną, również przydaje się 15 centymetrowy kopczyk. W tym wypadku będzie chronił przed ciepłymi wiatrami, które wysuszają pędy. Kopczyk można rozgarnąć po miesiącu.
Podczas sadzenia róż nie stosuje się nawozów mineralnych. Rośliny trzeba jedynie podlewać, jeśli jest taka potrzeba.
Sadzenie krzewów róż z doniczek
Krzewy z doniczek mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego moment ich sadzenia jest w zasadzie dowolny, od marca do października. Oczywiście trzeba taki krzew regularnie latem podlewać. Bryła korzeniowa powinna przed posadzeniem zostać włożona do wiaderka z wodą.
Przeczytaj także o: Róże szczepione na pniu
Dołek do sadzenia powinien być co najmniej dwa razy większy od doniczki, w której była roślina i powinien zostać napełniony żyznym podłożem, najlepiej ziemią kompostową. Następnie wkładamy różę tak, by miejsce okulizacji było ok. 2 do 5 cm niżej od powierzchni gruntu. Zasypujemy i obficie podlewamy.
Krzewy w doniczkach zasilane są przez producentów nawozami długodziałającymi, dlatego do przyszłego sezony róża nie wymaga już zasilania.
fot. główna: Jak i kiedy sadzić róże – Sopisat / pixabay.com