Strona Główna OgródRośliny ozdobne Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu

autor Ogarnij Ogród

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych w ogrodach. W zdecydowanej większości ogrodów przydomowych lub działkowych można znaleźć chociaż jeden krzew. O ich niegasnącej popularności świadczy fakt, że sadzonki róż można kupić nawet w zwykłym markecie. Czy supermarketowe róże to dobry pomysł? Czy różnią się jakością od tych, kupionych w renomowanych sklepach ogrodniczych? Jak sadzić róże z marketu?

Róże z marketu – czy warto?

Jeszcze niedawno rośliny ogrodowe można było kupić wyłącznie w centrach ogrodniczych. Obecnie już nikogo nie dziwią supermarketowe sekcje ogrodnicze, w których można znaleźć najróżniejsze rośliny, często w bardzo konkurencyjnych cenach. Co więcej, z każdym kolejnym sezonem asortyment roślin znacznie się powiększa.

Takie rośliny z pewnością znajdują wielu chętnych nabywców, nie tylko ze względu na swoją niższą cenę, ale również na fakt, że często chwytają za oko podczas zwykłych spożywczych zakupów i kupowane są niejako przy okazji. Warto jednak wiedzieć, że często okazy wystawione w supermarkecie mają wiele wad. Jedną z nich jest zdecydowanie niższa jakość. Często zdarza się tak, że rośliny zaczynają więdnąć już kilka dni po zakupie, wychodzą choroby i infekcje grzybowe. Sadzonki supermarketowe są gorszej jakości niż te, kupione w specjalistycznym centrum, a dodatkowo brak należytej opieki sprawia, że ich stan może pogarszać się z miarę upływu czasu na supermarketowej półce.

Jeśli, skuszeni niską ceną, zdecydujemy się na zakup marketowych róż, warto dokładnie im się przyjrzeć, wybierając okazy, które wydadzą się najzdrowsze. W przypadku róż jest to o tyle utrudnione, że zwyczajowo są one sprzedawane w postaci jeszcze nieulistnionych pędów z bryłą korzeniową. Trudno wtedy właściwie ocenić żywotność i kondycję rośliny. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup takiej róży, poniżej dowiesz się jak sadzić róże z marketu.

Jak sadzić róże z marketu

Jeśli już wróciliśmy do domu z sadzonką róży, trzeba ją odpowiednio posadzić. A jak sadzić róże z marketu? Nie ma specjalnej różnicy między sadzeniem róż z dobrego źródła, a tych ze sprawdzonego sklepu.

Stanowisko

Róże zdecydowanie najbardziej lubią ciepłe i słoneczne ekspozycje – dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia róże potrzebują minimum 6 godzin pełnego słońca. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by podłoże nie było zbytnio przesuszone. Jednak podmokła gleba również się nie sprawdzi. Dlatego przed nasadzeniem warto sprawdzić jakość podłoża i, w razie konieczności uzdatnić je, mieszając z piaskiem, jeśli gleba jest zbyt zwięzła lub poprawiając parametry gleby zbyt piaszczystej, łącząc ją z ziemią ogrodową lub torfem.

Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu, źródło: Depositphotos.com

Termin sadzenia

Wszystkie róże, bez względu na ich źródło można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Zwyczajowo terminy sadzenia przypadają od połowy marca do końca kwietnia i od połowy października do końca listopada.

Zdecydowanie częściej zaleca się sadzenie jesienią, ponieważ w tym czasie znacznie lepiej się ukorzeniają – wiosenne róże swoją energię muszą ukierunkować zarówno na wzrost korzeni, jak i pędów oraz liści. Sadzone już po okresie wegetacyjnym całą swoją siłę kierują w stronę rozwoju korzenia.

Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu, źródło: Depositphotos.com

Jeśli zakupiona sadzonka była hodowana w pojemniku i w pojemniku ją kupujemy, można ją sadzić przez cały sezon – zwarta bryła korzeniowa jest bardziej odporna i szybciej się adaptuje niż sadzonki z gołym korzeniem. Ale uwaga! Jeśli na powierzchni podłoża róży w doniczce nie ma mchu, oznacza to zwykle, że sadzonka do pojemnika trafiła stosunkowo niedawno i może nie nadawać się do całorocznego sadzenia. W takim wypadku warto taką różę potraktować jako sadzonkę z nagim korzeniem.

Podłoże

Warto pamiętać, że podłoże pod i wokół sadzonki powinno być przed nasadzeniem odpowiednio spulchnione. Róże korzenią się dosyć głęboko, więc żeby im to ułatwić, należy przekopać ziemię na głębokość około 60 cm. Zabiegu tego nie wykonuje się jedynie na glebach piaszczystych, gdyż tak solidne przekopanie sprawiałoby szybki odpływ wody w głąb podłoża.

Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu, źródło: Depositphotos.com

Przy bardzo przepuszczalnych, lekkich glebach, warto przy okazji sadzenia dodać do gleby odrobinę hydrożelu lub wolno uwalniającego się nawozu wzbogaconego o hydrożel. Będzie on gromadził wodę, którą następnie odda korzeniom róży w momentach zwiększonego zapotrzebowania rośliny. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku świeżo zasadzonych róż, które w początkowym okresie są bardzo wrażliwe na przesuszenie.

Przygotowanie sadzonki

Przed posadzeniem dobrze jest sadzonkę odpowiednio przygotować. Korzeń należy oczyścić z tej niewielkiej ilości podłoża, z którym została sprzedana sadzonka, a następnie dokładnie przyjrzeć się korzeniom, usuwając wszystkie obeschnięte i nadłamane. Wszystkie korzenie należy obciąć na długości około 25 cm, a następnie przez około 25 – 30 minut moczyć w wodzie z dodatkiem fungicydu. Preparat przeciwgrzybiczy zabezpieczy rany po cięciu i uniemożliwi patogenom wnikanie do wnętrza korzeni.

Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu, źródło: Depositphotos.com

Warto również przyciąć pędy. Ogranicza to parowanie wody przez skórkę na pędach. Podczas jesiennego sadzenia pędy przycina się zwykle na długość 20 cm, ponieważ roślina w stanie spoczynku nie rośnie, a chłód ogranicza straty wody. Z kolei w trakcie wiosennego sadzenia można pokusić się o znacznie ostrzejsze cięcie, skracając pędy do długości 5 do 10 cm. Tak przycięta róża jest znacznie mniej narażona na utratę wody i znacznie lepiej się ukorzenia.

Sadzenie

Dołek przygotowany pod sadzonkę powinien być na tyle głęboki, aby korzenie układały się w nim pionowo. Po zasypaniu korzeni ziemię wokół sadzonki należy dobrze udeptać. Prawidłowo posadzona róża, po udeptaniu i podlaniu miejsce okulizacji powinno wystawać około 3 cm nad powierzchnią gleby.

Jak sadzić róże z marketu

Jak sadzić róże z marketu, autor: alda2/pixabay.com

Następnie, gdy woda po podlaniu wsiąknie, należy wokół sadzonki usypać kopczyk z ziemi, wysoki na mniej więcej 30 cm. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w przypadku róż sadzonych jesienią. Ziemia zabezpieczy pędy sadzonki przed przemarznięciem.

Wiedząc już jak sadzić róże z marketu, nic nie stoi na przeszkodzie by taką różę kupić, często bowiem są na wyprzedażach i można je nabyć naprawdę za grosze.

Fot. główna: Depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz