Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Szczepienie róż. Kiedy i jak szczepić róże?

Szczepienie róż. Kiedy i jak szczepić róże?

autor Ogarnij Ogród

Róże szczepi się z wielu powodów. Przede wszystkim te najpiękniejsze szlachetne róże są mało odporne na nasze warunki klimatyczne, bardzo szkodzą im niskie temperatury a w szczególności mroźne wiatry i są często atakowane przez choroby i szkodniki. I właśnie zaszczepienie takiej wrażliwej róży na podkładce z róży odpornej daje w konsekwencji roślinę szlachetną, subtelną i piękną, będącą jednocześnie dużo bardziej odporną na wszelkie przeciwności. Szczepienie róż pozwala nam również uratować i odmłodzić stare już i słabe róże, które kochamy. Szczepiąc je na zdrowej podkładce to tak, jakby swojej ukochanej róży podać eliksir młodości.

Najprostszym sposobem szczepienia róż jest okulizacja, zwana również oczkowaniem. Chodzi w tym szczepieniu o to, by przenieść oczko (tarczkę) róży szlachetnej lub takiej, którą chcemy odmłodzić na bardziej odporną lub po prostu młodą podkładkę.

Zdarza się tak, że któraś z naszych róż przemarznie, zaatakują ją szkodniki albo choroba grzybowa i zdołamy ją z tych tarapatów wyciągnąć, ale jest ona już zwyczajnie marna, gdyż po prostu zdziczała. Żal wykopać i wyrzucić, bo przecież rośnie i jest zdrowa. I to jest właśnie ten moment, gdy na tym starym chabeziu możemy zaszczepić piękną, szlachetną różę.

Jeśli natomiast nie mamy w ogrodzie żadnej róży nadającej się na podkładkę, a chcemy zaszczepić i rozmnożyć naszą ukochaną, możemy sobie taką dziką różę na podkładkę kupić. Może to być Rosa canina (róża dzika) lub Rosa multiflora (róża wielokwiatowa). Są to rośliny bardzo odporne za warunki atmosferyczne, choroby czy szkodniki a przy tym mają niewielkie wymagania glebowe.

Podkładka – róża, na której chcemy zaszczepić inną odmianę.
Zrazy – pobrane z tej innej odmiany pędy jednoroczne.

Szczepienie róż – Okulizacja róż

Szczepienie róż – Okulizacja róż

fot. Eiku / wikimedia.org

Kiedy okulizować róże?

Szczepić róże możemy od czerwca do połowy września. Ale jeśli to zrobimy do końca lipca folię zabezpieczającą miejsce wszczepienia oczka zdejmujemy po miesiącu, a róże szczepione od sierpnia zostawiamy już w spokoju do przyszłej wiosny. Ważnym jest by przed zimą usypać wkoło pędów kopczyk, który będzie chronił oczko przez przemarznięciem. Nie powinien to być jednak torf, który z łatwością chłonie wilgoć i mogłoby dojść do rozwoju choroby grzybowej. Wiosną różę trzeba odkopać, odwinąć folię i odciąć pęd powyżej miejsca okulizacji. Po tym zabiegu pozostanie jedynie mały kikucik, z którego wyrośnie pęd właściwy, czyli róża naszych marzeń, która będzie dużo bardziej odporna lub po prostu będzie to odmłodzona wersja naszej staruszki.

Sposoby okulizacji róż

  • na podkładce – sadzi się ją w poprzednim sezonie przed zimą
  • na szyjce korzeniowej – jeśli ma być zaszczepiona odmiana krzewiasta róży
  • na wysokim pędzie– jeśli ma być to róża pienna. Pęd musi mieć co najmniej metr wysokości

Szczepienie róż – Okulizacja róż na podkładce krok po kroku

  1. Proces okulizacji zaczyna się kilka miesięcy wcześniej, gdy trzeba przygotować podkładki, np. samodzielnie je posadzić i zakopczykować.
  2. Czekamy aż odmiana szlachetna róży lub ta, którą chcemy zaszczepić zacznie kwitnąć.
  3. Należy przygotować nóż do cięcia (okulizak) – musi być zdezynfekowany, dobrze naostrzony łącznie z ostrym szpiczastym końcem, do tego folia lub specjalna taśma i kawałek szmatki
  4. Na zrazy należy pobrać zdrowe, kwitnące lub zdrewniałe pędy długości ok. 30 cm z czterema pąkami w kącikach liści. Usuwa się z nich wszystkie kolce a z liści pozostawia się jedynie 1-2 cm ogonki. To są właśnie oczka czyli pąki, z których wyrosłyby boczne pędy.
  5. Kopczyk usypany wcześniej wkoło podkładki rozgarniamy a miejsce cięcia wycieramy wilgotną szmatką, następnie nacinamy korę w kształcie litery T. Trzeba uważać by przeciąć jedynie korę i nie uszkodzić drewnianej tkanki.
  6. Do okulizacji wybrać należy pąk ze środkowej części najbardziej dorodnego pędu, wyciąć je szybkim ruchem wraz z cieniutką warstwą drewna. Oczko (inaczej tarczka) powinno mieć około 4 cm długości.
  7. Taką tarczkę umieszczamy pod wcześniej wyciętą w kształcie litery T korą tak, by pąk był skierowany ku górze. Tarczkę należy dokładnie, ale delikatnie docisnąć, odciąć to co wystaje a następnie obwiązać folią lub specjalną taśmą.

Szczepienie róż – Okulizacja róż na szyjce korzeniowej

  1. Różę odkopujemy by dostać się do szyjki korzeniowej. Szyjka jest koloru białego i wyraźnie odróżnia się od pędu i rozkrzewienia.
  2. Na szyjce wykonujemy nacięcie w kształcie litery T, kora na szyjce bez problemu się odchyla i umieszczamy w niej tarczkę tak jak wyżej w przypadku podkładki i tak samo owijamy paskiem folii.
  3. Po kilku tygodniach należy sprawdzić czy ogonek od oczka zmienił kolor na żółty a reszta tarczki pozostała zielona. Jeśli tak jest, oznacza się, że udało nam się zaszczepić naszą różę.

Szczepienie róż – Okulizacja róż na pędzie

  1. W tym wypadku będziemy tworzyć różę pienną, czyli podkładką musi zostać wysoka (co najmniej metr) róża dzika.
  2. Samo szczepienie różni się jedynie miejscem zaszczepienia oczka, będzie się ono znajdowało wysoko, by uzyskać różane drzewko.

zdj. główne: Szczepienie róż – Okulizacja róż, autor: Eiku / wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz