Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Magnolia – uprawa, pielęgnacja, sadzenie, nawożenie

Magnolia – uprawa, pielęgnacja, sadzenie, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  1. Charakterystyka
    Drzewo lub krzew z rodziny magnoliowatych, zapylane przez chrząszcze. Kwitną (na biało, różowo, czerwono lub żółto) od wczesnej wiosny zanim pojawią się liście. Kwiaty pięknie pachną i są główną ozdobą rośliny. 
  2. Uprawa
    Lekkie, próchnicze podłoże od lekko kwaśnego do obojętnego o stałej umiarkowanej wilgotności. Kluczowy jest wybór miejsca – słońce co najmniej 4h na dzień (u niektórych gatunków rozproszone), ciepłe, osłonięte od wiatrów. Potrzebuje dużej przestrzeni – rozpiętość gałęzi dochodzi do 8 m.
  3. Pielęgnacja
    Ze względu na płytki system korzeniowy wymaga podlewania (nie polewa się liści i kwiatów), wymaga ściółkowania i dokładnej osłony przed zimą (młode egzemplarze w całości). Nie powinna być przycinana.
  4. Nawożenie
    W zasadzie nie wymaga nawożenia, tylko gdy widoczne są jakieś niedobory.
  5. Rozmnażanie
    W uprawach amatorskich się magnolii nie rozmnaża.

Magnolia (Magnolia) jest rodzajem drzew lub krzewów, które należą do rodziny magnoliowatych. Znanych jest około 250 gatunków magnolii, które należą do najstarszych roślin kwiatowych na Ziemi. Rosnące w naturze spotkać je można w Ameryce Północnej i Południowej. W innych częściach świata, m.in. w Polsce uprawiane są jako rośliny ozdobne. 

Gdy magnolie już kwitły to na świecie nie było jeszcze pszczół. Dlatego ich kwiaty zapylane są przez chrząszcze. W zależności od regionu świata, w którym rosną mogą być to rośliny zimozielone albo zrzucające liście. Różne gatunki mają również różne wymagania glebowe, jedne preferują podłoża kwaśne inne bardziej zbliżone do obojętnego. Są hybrydy, które można np. uprawiać w donicach. Wielka jest różnorodność tych roślin. 

Magnolia to różnej wielkości drzewa, czasem niewielkie, czasem dorastające do 5 m wysokości. Pięknie się rozgałęziają. Liście magnolii są pojedyncze, sporych rozmiarów, eliptyczne albo odwrotnie jajowate, błyszczące. Największą ozdobą są duże, niezwykle efektowne kwiaty. Są obupłciowe i choć proste w budowie, to zachwycające a przy tym jeszcze pięknie pachną. Niektóre gatunki oraz mieszańce kwitną niezwykle obficie wczesną wiosną, jeszcze zanim na drzewie pojawią się liście. Zdarza się, że kwiaty drugi raz zdobią je jesienią. Jest sporo odmian kwitnących latem, gdy mają już liście. Drzewka obsypują się kwiatami w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli. Można już spotkać odmiany barwy żółtej. Owoc zbiorowy składa się z pojedynczych mieszków, wyglądem przypominając szyszkę z drzewa iglastego. Jedyną wadą jest to, że kwitną stanowczo zbyt krótko, gdyż około dwóch tygodni. Można jednak tak dobrać odmiany, by czarowały kwiatami sukcesywnie, od wczesnej wiosny aż do późnego lata. 

Uprawa magnolii

Zanim wybierzemy się po magnolię, musimy zdawać sobie sprawę jak wiele miejsca jest jej do prawidłowego rozwoju potrzeba. Są odmiany różnej wielkości, ale wiele z nich potrafi osiągnąć aż 8 metrów rozpiętości konarów. I taką przestrzeń trzeba zapewnić. Należy wiedzieć, że gałęzie, które będą ocienione przez inne rośliny nie wydadzą kwiatów.  Do tego stanowisko powinno być słoneczne (jest kilka odmian preferujących półcień), ale jednocześnie dobrze osłonięte od wiatru. Miejsce w uprawie magnolii jest zagadnieniem kluczowym. Dobrze wybrane sprawi, że roślina po aklimatyzacji w zasadzie nie będzie potrzebowała opieki, będzie rosnąć i kwitnąć. Jeśli słabo rośnie i słabo albo wcale nie kwitnie, to pierwszym powodem jest źle dobrana miejscówka. Gdy już dokładnie wiemy, gdzie będzie rosnąć i ile możemy wygospodarować dla niej miejsca, wówczas dopiero możemy wybrać odpowiednią odmianę. 

magnolia

Magnolia, autor: Jill Wellington, Pexels

Dostępnych jest ponad 100 gatunków i odmian magnolii, które można posadzić w ogrodzie. I wybierając którąś dla siebie nie można się kierować jedynie pokrojem i wielkością, jaką roślina osiągnie. Często mają one znacząco różniące się inne wymagania. Niezależnie od odmiany magnolie potrzebują minimum 4 godziny w słońcu, no ale niektóre w rozproszonym.  Większość gatunków preferuje podłoże lekko kwaśne, inne obojętne, ale wszystkie muszą mieć wciąż lekko wilgotne. Korzenie roślin rosną bowiem dość płytko. Ze względu na specyfikę systemu korzeniowego podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i lekkie. Zanim drzewko posadziny musi być dobrze przekopane. Ale nie tylko w głąb, ale i dość szeroko, szeroko bowiem i płytko będą się rozrastały korzenie. Nie ma mowy by magnolia zdrowo rosła w podłożu ciężkim i gliniastym czy też w piaszczystym i suchym. Dobrze jest magnolię ściółkować dość grubą warstwą np. kory. Latem będzie zatrzymywała wilgoć w podłożu a zimą chroniła korzenie przed przemarzaniem. 

Sadzenie magnolii

Najlepszym momentem na sadzenie magnolii jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Jeśli drzewka są w pojemnikach, to oczywiście można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale wiosna i tak jest najlepsza. 

Dół powinien być sporo głębszy niż bryła korzeniowa i co najmniej 2 razy szerszy. W ogóle powinno się przekopać teren dość szeroko, ze względu na płaskie pod powierzchnią rozrastanie się korzeni. Dobrze jest na dnie otworu utworzyć warstwę drenażową – połączenie torfu, ziemi próchniczej, kompostu i keramzytu lub perlitu. Do przysypania też się taka mieszanka przyda, już bez keramzytu. 

Jeśli mamy magnolię w pojemniku, to delikatnie zdejmujemy warstwę ziemi, tak by odsłonić korzenie. Wyjmujemy roślinę i na ile to możliwe rozprostowujemy korzenie, uważnie bo są łamliwe. Umieszczamy magnolię w dołku tak, by system korzeniowy zaczynał się tuż pod powierzchnią ziemi. Dokładnie przysypujemy i ubijamy, ale niezbyt mocno, żeby delikatnych korzeni nie uszkodzić. Pozostaje drzewko obficie podlać i obsypać korą. 

Pielęgnacja magnolii 

Ze względu na bardzo płytko umiejscowiony system korzeniowy w trakcie odchwaszczania nie stosujemy narzędzi, haczki czy motyki. Chwasty najlepiej jest wyrywać.  Taki system powoduje również duże ograniczenia w dostępnie do wody, dlatego magnolię, szczególnie młodą, należy systematycznie podlewać. Latem robimy to tylko wczesnym rankiem, nigdy przy okazji nie mocząc liści ani kwiatów. 

magnolia

Magnolia, autor: Larisa Birta, Unsplash

Im młodsze drzewko, tym mniej mrozoodporne. Dlatego koniecznym jest zabezpieczenie rośliny przed zimą. By mieć pewność, że korzenie nie przemarzną, układa się pod drzewem grubą warstwę kory, na to liście a na to jeszcze gałęzie świerkowe lub słomiane maty. Pień powinien zostać osłonięty włókniną a na koronę można założyć kaptur z juty lub agrowłókniny. 

Niektóre odmiany magnolii zakwitają bardzo wcześnie, wcześnie wiec należy zdjąć z drzewka całe to ubranko. Te wczesne odmiany są niestety narażone na przymrozki i często kwiaty zostają przemrożone i opadają. A jak wiadomo przymrozki u nas przytrafiają się nawet w połowie maja. 

Magnolie kiepsko znoszą cięcia i w zasadzie się ich nie stosuje. Można na początku, jeszcze młode drzewko nieco okiełznać, nadając mu pożądany kształt, jeśli jego gałęzie są nadto wybujałe, ale to tyle. Drzewom starszym lepiej już cięć nie serwować. Jeśli tniemy, to tylko wówczas, gdy magnolia ma już liście i jest po kwitnieniu, najlepiej w maju. 

Nawożenie magnolii

Ani drzewa, ani krzewy magnolii nie wymagają w zasadzie nawożenia. Korzystają z zasobów, które są w podłożu. Do tego ściółkowane korą sosnową, która na bieżąco zmienia się w próchnicę zakwaszając jednocześnie podłoże sprawia, że mają stały dostęp do substancji odżywczych. 

Jeśli jednak zostaną zauważone jakieś niedobory, to można je uzupełnić stosując nawozy przeznaczone dla rododendronów. Ale ostrożnie z zasilaniem, gdyż magnolie źle znoszą przenawożenie, zwłaszcza azotem. Każdej wiosny można wkoło pnia rozsypać kompost i to też wystarczy.

fot. główne: shell_ghostcage, Pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz