Palenie ogniska w przydomowym ogrodzie to wspaniały sposób na spędzenie niezapomnianego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Palące się ognisko w ogrodzie daje możliwość upieczenia ziemniaków, których smaku nic nie przebije. Cudownie jest również móc upiec kiełbaski. Jednak jego organizacja na terenie przydomowego ogródka wymaga dostosowania się do określonych norm prawnych, aby mieć pewność, że nie otrzymamy mandatu, a miejsce ogniska będzie zorganizowane w odpowiedni i zgodny z prawem sposób.
Palenie ogniska w ogrodzie a przepisy prawa
Wiele osób zastanawia się, czy na własnej działce mogą palić liście, rozpalić ognisko z kiełbaskami itp. Pamiętać zatem należy, że to czy palenie ogniska będzie legalne, zależy między innymi od tego, w jakim celu rozpalamy ogień. Rozpalone ognisko w ogrodzie po to, by pozbyć się liści, skoszonej trawy czy gałęzi może być powodem otrzymania grzywny, bowiem prawo zabrania na podstawie ustawy o odpadach z grudnia 2012 r. palenia śmieci podlegających nakazowi selektywnej zbiórki – zaliczają się do niej pozostałości roślinne typu trawa, liście oraz gałęzie.
Jeżeli jednak chcemy zapalić ognisko w celach rekreacyjnych, jest to jak najbardziej opcja dozwolona, jednak należy zadbać wówczas o odpowiednie przygotowanie miejsca do tej okoliczności. Ważne jest zastosowanie drewna opałowego, które ogranicza emisję zanieczyszczeń atmosfery, a przy tym zadbanie o to, aby palenisko nie przeszkadzało sąsiadom.
Kiedy prawo zabrania palenia ogniska?
Palenie ogniska na własnej posesji unormowane zostało przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wedle wytycznych, ognisko w ogrodzie jest całkowicie zabronione w pobliżu materiałów łatwopalnych, w odległości mniejszej niż cztery metry od sąsiedniej działki, w odległości mniejszej niż dziesięć metrów od miejsca występowania tzw. omłotów i płodów rolnych, które łatwo mogą ulec spaleniu, a także w odległości mniejszej niż 100 m od granicy z lasem. Inne miejsca pozwalają na swobodne przygotowanie ogniska zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Przygotowanie miejsca pod ognisko w ogrodzie
Chcąc zadbać o to, aby uniknąć problemów z prawem podczas tworzenia miejsca pod ognisko, warto o nim pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Warto wykonać w tym celu projekt, który pozwoli stworzyć doskonałą przestrzeń, która spełni wymagania bezpieczeństwa, a przy tym będzie przyjemnym kątem do spotkań w celach rekreacyjnych.
Miejsce pod ognisko należy wykonać np. z kamienia lub cegieł, a materiał wybrany do tego celu powinien być odporny na działanie wysokich temperatur. Tworząc miejsce pod palenisko najlepiej jest wykopać dół o głębokości do około pół metra, a centralnie umieścić w nim pręt zakończony sznurkiem – tworząc konstrukcję cyrkla. Tym sposobem można precyzyjnie wyznaczyć krąg. Na dnie paleniska warto wysypać drobne kamyki, a na nich cegły lub im podobne materiały. Ścianki paleniska dobrze jest zamurować z pomocą specjalnej zaprawy cementowej bądź przeznaczonego do tego celu kleju.
Dookoła można urządzić komfortową przestrzeń do organizacji ogniska. Warto zastosować tutaj wówczas także małą architekturę, która obejmie ławki wokół ogniska, trwałe meble odporne na warunki atmosferyczne, oświetlenie i dekoracje. Bezpieczna i przyjemna przestrzeń będzie idealnym miejscem dla wielu niezapomnianych spotkań w rodzinnym gronie.
Fot. główna: waldiwkl/pixabay.com