Cykoria sałatowa – uprawa, pielęgnacja, pędzenie cykorii

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Cykoria sałatowa, źródło: depositphotos.com

Cykoria sałatowa (łac. Cichorium) to rodzaj sałaty, która podobnie jak ona jest warzywem liściastym i należy do rodziny astrowatych. Jej ogromnym atutem jest bogactwo substancji odżywczych – których ma o wiele więcej od sałaty. Jej korzenie można z powodzeniem pędzić także zimą, zyskując solidną dawkę zdrowych listków. Roślina ta stanowi doskonale dopełnienie diety w okresie, w którym ciężko uzyskać odpowiedni zasób witamin ze świeżych warzyw

Cykoria sałatowa
Cykoria sałatowa, autor: Stijn Hüwels/flickr.com

Uprawa cykorii

Cykoria sałatowa należy do warzyw dwuletnich i można uprawiać ją z wysiewu nasion. W pierwszym roku roślina ta tworzy rozetę liści i zgrubiały korzeń (podobny do korzenia pietruszki), które później mogą zostać wykorzystywane zimą do pędzenia nowych roślin. 

Cykoria sałatowa
Cykoria sałatowa, autor: Teresa Grau Ros/flickr.com

Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań uprawowych, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją jako urozmaicenie w przydomowym ogródku. Idealnym podłożem pod cykorię będzie ziemia próchnicza, przepuszczalna, najlepiej o pH obojętnym. O ile gleba pod uprawę powinna być żyzna, nie należy zasilać jej obornikiem przed samym siewem (najlepiej zrobić to sezon wcześniej). Dla uzyskania korzeni, należy cykorię wysiać końcem maja lub z początkiem czerwca na głębokość ok. 1,5 cm. Można to wykonać punktowo co 8-10 cm w rzędach co 30-40 cm. 

Cykoria sałatowa – pielęgnacja

W uprawie cykorii – podobnie jak i w przypadku innych roślin tego rodzaju, niezwykle ważne jest podlewanie. Rośliny należy zatem regularnie nawadniać, co jest wręcz niezbędne w okresach suszy. Nie małe znaczenie ma również odchwaszczanie i spulchnianie podłoża oraz nawożenie – najlepiej z wykorzystaniem nawozów wieloskładnikowych bądź biohumusu. 

Cykoria sałatowa
Cykoria sałatowa , autor: Vahe Martirosyan/flickr.com

Pędzenie cykorii 

Ciekawym wykorzystaniem cykorii jest również jej pędzenie od września do późnej jesieni, a nawet zimą. Najlepiej wykorzystać w tym celu korzenie o średnicy od 3-5 cm i długości 18-20 cm. Należy odciąć od nich liście, aby przy korzeniu pozostały ok. 2 cm nasady liścia. Warto przyciąć także korzenie boczne odrastające od korzenia bocznego. Jeżeli nie planujemy pędzić korzeni, rośliny należy przechowywać w chłodnym miejscu, osłonięte przed mrozem. Ważne jest uzyskanie wysokiej wilgotności powietrza ok. 90%, a rośliny należy ułożyć płasko w skrzyneczkach z wilgotnym piaskiem. 

Cykoria sałatowa
Cykoria sałatowa – korzenie cykorii, autor: David_Will/pixabay.com

Pędzenie cykorii przeprowadzać można przez całą zimę sukcesywnie. Doniczki należy wypełnić ziemią kompostowaną (bądź taką z ogródka), a w jednej (donicy 24 cm średnicy) pomieścić można z powodzeniem 3 korzenie. Rośliny należy umieścić w podłożu pionowo, dopełniając donicę ziemią, tak aby przycięte liście były widoczne ponad ziemią.

Tak przygotowane cykorie należy przenieść do ciemnego pomieszczenia o temperaturze od 10 do 20 °C, dbając o ich stałe nawilżenie. Doniczki można również przykryć, zapewniając pędzonym roślinom nieco miejsca na rosnącą główkę. Po około miesiącu od przygotowania cykorii w ten sposób możemy uzyskać gotowe do spożycia rośliny. Należy je ścinać tuż nad ziemią.

Cykoria by rosnąć potrzebuje ciemności!

Odmiany cykorii sałatowej

Cykoria żółta – jest tą najpopularniejszą i najczęściej uprawianą cykorią. Wyróżnia ją gorzki smak, a im więcej światła dostaje, tym więcej ma tej goryczki. Jej główki są zwarte a liście tworzą łódeczki, idealne miejsce do włożenia sałatki warzywnej czy śledziowej. Cykoria żółta świetnie również komponuje się z sałatkami a’la greckie oraz do zapiekania.

Cykoria czerwona (radicchio) –  cykoria radicchio ma charakterystyczną ciemnoczerwoną barwę z wyraźnie zaznaczonymi białymi żyłkami. Można ją stosować dokładnie tak samo jak cykorię żółtą (ma w sobie również sporo goryczki), tyle, że jest bardziej dekoracyjna. Jej główki mogą być okrągłe oraz wydłużone. Idealna w roli przekąski.

Cykoria kędzierzawa endywia (Cichorium endivia) – cykoria endywia różni się od swoich poprzedniczek nie tylko wyglądem, bo ma zielone, postrzępione liście i nie zawiązuje główek, ale również smakiem – nie jest bowiem gorzka, a jej smak jest bardzo delikatny i słodkawy. Idealna do sałatek.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz