Strona Główna PielęgnacjaCięcie Roślin Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosna to szczególnie pracowity okres w ogrodzie, bowiem wymaga wykonania porządków, drobnych napraw, zadbania o trawnik, drzewa i krzewy, czy przygotowania rozsad lub wysiewania grządek warzywnych i rabat kwiatowych. Aby zdążyć ze wszystkim przed latem, dobrze jest przygotować plan działań, który pozwoli sprawnie przygotować ogród na nowy sezon. Jakie wiosenne prace w ogrodzie warto ująć w harmonogramie? Poniżej zadania do wykonania krok po kroku, miesiąc po miesiącu. 

Marzec i kwiecień – najintensywniejszy okres w ogrodzie

Z nadejściem wiosny, w miesiącu marcu i kwietniu warto zaplanować prace takie jak:

Porządki w ogrodzie

Gdy aura za oknem jest coraz cieplejsza, czas zabrać się za porządki. W tym czasie warto oczyścić trawnik z pozostałości jesiennych liści, starych źdźbeł trawy, posprzątać połamane gałęzie, śmieci itp. Porządki należy wykonać w całym ogrodzie, na tarasie, patio czy innych miejscach, w których przesiadujemy w ciepłe dni. To dobry czas na odnowienie mebli tarasowych i wszelkich elementów małej architektury ogrodowej.

Zdejmowanie osłon

W tym czasie warto powoli pozbyć się osłon z roślin ogrodowych – nie należy się jednak spieszyć, najlepiej wykonać to na przełomie marca i kwietnia, gdy pogoda jest ustabilizowana, a nocne przymrozki złagodnieją. Dobrze gdy zdejmiemy osłony w bezwietrzny i nieco pochmurny dzień, aby nie zaszkodzić delikatnym listkom i pąkom powoli pojawiającym się na roślinach. 

Pielęgnacja trawnika

Z nadejściem wiosny musimy zadbać również o trawnik, dlatego warto rozpocząć od grabienia i oczyszczenia podłoża, aby przejść do kolejnych zadań. Na przełomie marca i kwietnia dobrze jest trawnik zasilić nawozem, wykonać zabieg aeracji i wertykulacji, jak i dosiać brakującą trawę. To czas, kiedy możemy przeprowadzić pierwsze koszenie. Jeżeli trawnika jeszcze nie mamy – wczesna wiosna to świetny moment na jego założenie – zarówno z rolki, jak i z siewu. Wiosenna pogoda bardzo sprzyja ukorzenianiu się trawy. 

Przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów

Pierwsze miesiące wiosny to świetny moment na docinanie roślin – szczególnie drzewek owocowych. Dobrze wykonanie cięcia poprawią estetykę roślin, a przy tym pobudzą je do wzrostu i owocowania. Warto jednak uważać na przycinanie krzewów ozdobnych, gdyż zbyt wczesne pozbawione ich gałązek sprawić może, że nie zakwitną zbyt obficie lub wcale – w ich wypadku dobrze jest poczekać do końca kwietnia, a nawet początku maja, gdy rośliny te przekwitną. 

Pielęgnacja rabat kwiatowych

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne na rabatach kwiatowych wykonane wczesną wiosną to sposób na bajecznie kwitnący ogród. Po zdjęciu osłon i usunięciu ściółki lub torfu okrywającego podłoże, należy w tym czasie spulchnić ziemię i zasilić glebę w odpowiednie nawozy. Warto także pozbyć się chwastów. Można teraz dokonać przesadzania i rozdzielenia bylin (letnich i jesiennych). To doskonały czas na wysianie nowych kwiatów jak maciejki, nasturcje czy chabry, a z końcem kwietnia można wysadzić rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w gruncie. 

Sadzenie drzew i krzewów

Początkiem wiosny warto zaplanować także sadzenie drzew i krzewów – tych z odsłoniętymi korzeniami. Te dostępne w pojemnikach można jednak sadzić również w innych terminach. 

Prace w warzywniku

Przełom marca i kwietnia to również czas na warzywnik. Podłoże w miejscu przeznaczonym na warzywa należy nawieźć, przekopać i wyrównać. To moment na zaplanowanie układu grządek. Pierwsze tygodnie marca pozwalają na wysianie niektórych nasion, które odporne są na niskie temperatury jak rzodkiewki, marchew, pietruszka, groch czy cebula. Nieco później na przełomie kwietnia i maja można wysiać także buraki, sałaty, brokuły lub posadzić rozsady kapusty, kalarepy czy kalafior. 

Wiosenne prace w ogrodzie – wiosna w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie – wiosna w ogrodzie, autor: ☼☼Jo Zimny Photos☼☼/flickr.com

Majowe zadania do wykonania

Po pierwszych intensywnych tygodniach, czas na kolejne działania w ogrodzie. W maju warto zadbać o takie zabiegi jak:

Dalsza pielęgnacja grządek kwiatowych

Ponieważ robi się coraz cieplej, rośliny kwitną – podobnie jak i niechciane chwasty. W maju musimy zadbać o odchwaszczanie grządek, częste podlewanie upraw, szczególnie w suche i gorące dni. Można też dopełnić ogród o nowe okazy kwiatów, sadzić byliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie oraz wysiewać rośliny jednoroczne i dwuletnie. Kontynuujemy również dzielenie i przesadzanie bylin wieloletnich. 

Sadzenie krzewów i drzewek w pojemnikach oraz ich pielęgnacja

Jeżeli panujemy wzbogacić ogród w drzewa i krzewy, które przechowujemy w pojemnikach. To czas na drzewa iglaste i rododendrony. Pielęgnacja drzew i krzewów w ogrodzie – także tych w gruncie, wymagać może teraz zastosowania nawozów wieloskładnikowych, ochrony przed szkodnikami oraz regularnego podlewania. Rośliny o płytkich korzeniach należy okładać ściółką. 

kalendarz oprysków

Poszerzanie uprawy warzywnej

W maju dobrze jest uzupełnić ogródek warzywny o kolejne smaczne warzywa jak ogórki czy pomidory, którym należy poświęcić szczególną uwagę – warto stosować drewniane tyczki, zadbać o obfite podlewanie. Możemy także posiać marchewkę, rzodkiewkę, buraki ćwikłowe, sałaty. Grządki warzywne powinniśmy także regularnie odchwaszczać i nawadniać. 

Pielęgnacja trawnika

Na przełomie maja i czerwca konieczne jest już regularne koszenie trawnika, jak i jego podlewanie w upalne dni (najlepiej wczesnym rankiem). 

Czerwcowe zabiegi przygotowujące do lata

Z nadejściem czerwca, a wraz z nim końcówką wiosny możemy odetchnąć. To czas, w którym możemy cieszyć się owocami naszej dotychczasowej pracy. W tym okresie możemy kontynuować pielęgnację ogrodu, pamiętać o podlewaniu i ochronie przed chwastami i szkodnikami. Nie małe znaczenie ma również pielęgnacja trawnika. 

Fot. główna: JohnGreyTurner/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz