Zima to okres spoczynku dla roślin, jednak wiele z nich to warzywa mrozoodporne i całkiem nieźle radzą sobie nawet przy wyjątkowo dotkliwych przymrozkach. Liczne gatunki warzyw doskonale wytrzymują mrozy, a przy tym często nie potrzebują szczególnego zabezpieczenia przed zimnem. Wśród zimowych odmian, które świetnie radzą sobie o tej porze na grządce wymienić możemy dość duży wybór roślin.
Lista gatunków odpornych na temperatury do -5 °C
Wśród gatunków, które całkiem dobrze radzą sobie w temperaturach sięgających kilku stopni poniżej zera wymienić możemy między innymi:
- buraki liściowe;
- seler korzeniowy;
- rzodkiew japońską lub rzodkiew czarną;
- kalarepę;
- burak ćwikłowy;
- kapustę;
- cykorię endywię.
Warzywa korzeniowe i im podobne po pierwszym okresie przymrozków, które najczęściej pojawiają się już w okolicach miesiąca października, zaczynają lekko przybierać na wadze. Ich części naziemne pokrywa wówczas piękna biała warstwa szronu, niestety ich liście po rozmarznięciu nie prezentują się już zbyt estetycznie. Niektóre z warzyw, jak np. endywia i buraki liściowe mangold są w stanie przetrwać dłuższe okresy mrozów, bowiem ich serce pozostaje w doskonałej formie, a z nadejściem wiosny, warzywa te wypuszczają pierwsze delikatne pędy. Warzywa kapustne jak biała kapusta, czerwona kapusta czy kapusta włoska przetrwać mogą do maksymalnie -9 °C.
Odmiany warzyw wytrzymujące do -10 °C
Odmiany, które są wytrzymałe na tyle aby sprostać nawet wyższym przymrozkom sięgającym do -10 °C to między innymi:
- pory;
- rukola;
- brukselka;
- szczypiorek;
- szczaw;
- skorzonera;
- szalotka;
- czosnek;
- chrzan;
- jak również zioła jak tymianek, mięta czy lawenda.
Szczególnie odporne są tutaj brukselki, które doskonale znoszą surowsze mrozy, jednak nie przepadają one za zbytnimi wahaniami temperatury. W efekcie zmiennych plusowych i minusowych temperatur ich różyczki mogą zacząć gnić. Jako roślina kapustna, brukselka całkiem dobrze radzi sobie podczas mrozów, jednak najlepiej postawić tutaj na odmiany takie jak 'Maczuga’, 'Explorer’ F1 czy 'Smasher’ F1.
Pory to również świetny gatunek warzyw, który zda egzamin w zimie. Jego bardziej odporne odmiany to np. 'Brabanter’, Carentan’, 'Pandora’, 'Herbstriesen’ czy 'Poros’. Wytrzymujące na mrozie warzywa to także szczaw, szczypiorek, skorzonera czy szalotka, jak również chrzan czy czosnek, które dodatkowo można lekko okryć agrowłókniną.
Wykaz gatunków całkowicie mrozoodpornych
Na liście wyjątkowo wytrzymałych na niskie temperatury gatunków warzyw możemy wymienić odmiany takie jak:
- topinambur;
- pietruszka;
- jarmuż;
- pasternak;
- roszponka.
Trwałe i wyjątkowo odporne gatunki warzyw, którym nie straszny jest nawet bardzo ostry mróz, wytrzymują w trudnych warunkach jedynie wówczas, gdy ziemia nie jest zamarznięta. Pomocne w utrzymaniu na grządkach topinamburu czy pietruszki będzie zatem pokrycie z grubej warstwy liści lub agrowłókniny. Dobrą izolację dla podłoża daje również warstwa śniegu, jednak jest ona kłopotliwa, gdy chcemy skorzystać z naszych warzyw w zimowym okresie.
Jarmuż jako klasyczne warzywo zimowe dla pięknego wzrostu wręcz domaga się chłodu. Jego kędzierzawe liście z pewnością sprawdzą się jako cenne źródło składników odżywczych zimą. Doskonałą na wyjątkowo niskie temperatury będzie odmiana ‘Westländer Winter’, jak i 'Winterbor’ F1, 'Arsis’ F1 czy 'Reflex’ F1. W przypadku pasternaku, mrozy nie mają znaczenia, dlatego z powiedzeniem trwa on na grządkach do wczesnej wiosny – marca, a nawet kwietnia. Roszponka jako kolejna, całkowicie odporna na mróz roślina, z powodzeniem może pozostać w gruncie cały sezon zimowy. Dla poprawy jej smaku można z wyprzedzeniem, przed zbiorem, okryć jej sadzonki, aby zyskały lepszy smak.
Fot. główna: Rick Gordon/flickr.com