Co siejemy w lutym – wysiew nasion na rozsadę

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Co siejemy w lutym, autor: Hans/pixabay.com

Luty to miesiąc, w którym powoli możemy zacząć planować wiosenną uprawę i rozpocząć pierwsze przygotowania. To doskonały moment na zasiewanie warzyw i kwiatów, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Co siejemy w lutym i o czym warto w tym czasie pamiętać, aby rezultaty siewów były zadowalające? Poniżej najpopularniejsze kwiaty, warzywa i zioła, które warto wysiać z nasion w miesiącu lutym!

Co siejemy w lutym w pigułce

  • Luty to idealny czas na rozpoczęcie wysiewu ziół, warzyw na kiełki, oraz przygotowania rozsady warzyw i kwiatów
  • Zioła takie jak estragon, szałwia lekarska, czy rozmaryn mogą być wysiewane na słonecznych parapetach
  • Warzywa na kiełki, w tym rzodkiewki, słonecznik, czy brokuł, są źródłem witamin i można je łatwo uprawiać w domowych warunkach
  • Rozsada warzyw jak kapusta, kalarepa, sałata, pomidory, wymaga odpowiedniego podłoża, optymalnej temperatury i światła
  • Wysiew kwiatów jednorocznych i bylin w lutym przygotowuje podłoże dla długiego okresu wegetacji
  • Wybór nasion powinien być przemyślany, z uwzględnieniem klimatu i jakości oferowanej przez producentów

Lutowy wysiew ziół 

Z nadejściem lutego możemy rozpocząć między innymi wysiew ziół. Na jasnym i słonecznym stanowisku np. parapecie możemy wysiać estragon, szałwię lekarską lub rozmaryn.

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym, autor: Maja Dumat/flickr.com

Warzywa na kiełki

Luty jest to również świetny moment na nasiona warzyw, które pragniemy wyhodować na kiełki. Tym sposobem zyskamy cenne źródło witamin i minerałów, które będą zarazem smakowitym dodatkiem do kanapek, sałatek lub jako przekąska. Do pojemniczków możemy zatem wysiać rzodkiewki, słonecznik, rzodkiew, rzeżuchę, soję, soczewicę lub brokuł.

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym, autor: Chris Campbell/flickr.com

Dostępne na rynku specjalne pojemniki do kiełkowania nasion, jak również domowe kiełkownice ze słoika pokrytego gazą pomogą w prosty sposób rozpocząć hodowlę. Warto tutaj jednak mieć na uwadze, że nie każde kiełki warzyw nadają się do jedzenia, dlatego wybierając swoje należy szukać nasion przeznaczonych na kiełki. 

Wysiew warzyw na rozsadę

Miesiąc luty to także świetny moment na rozpoczęcie przygotowania rozsady. Do prac przystąpić możemy zatem w okolicach połowy miesiąca wysiewając wczesne odmiany kapusty, kalarepy, sałaty, kalafiora, jak również pomidorów, selerów, cebuli, pora czy bobu. Wysiew najlepiej przeprowadzić do skrzynek lub doniczek wypełnionych odpowiednim podłożem – najlepiej ziemią kompostową lub specjalną mieszanką dostępną w sklepach ogrodniczych. Podłoże takie należy przez kilka dni przechowywać w domu, aby mogło uzyskać optymalną dla kiełkowania nasion temperaturę. Wysiane na tak przygotowaną ziemię nasiona dobrze jest pokryć przezroczystą folią lub szybą, co ograniczy parowanie wody.

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym, autor: JP Goguen/flickr.com

Najlepszym stanowiskiem do produkcji rozsady będzie parapet z największym dostępem do światła – najlepiej od strony południowej. Prowadząc uprawę z nasion warto także zadbać o optymalną temperaturę otoczenia – najlepiej w granicach 21°C. Podczas kiełkowania rośliny należy podlewać wodą w temperaturze pokojowej np. z pomocą opryskiwacza lub rozproszonym strumieniem wody – wystarczy jedynie delikatnie zwilżać powierzchnię ziemi. Wyjątkiem wśród nasion są nasiona selera, które kiełkują w ciemności, dlatego po ich wysianiu dobrze jest nakryć pojemnik nieprzezroczystych pokryciem do chwili, w której nasiona zaczną pęcznieć. Może to potrwać nawet do 3 tygodni. 

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym, autor: Pezibear/pixabay.com

Jeżeli chcemy rozpocząć wysiew w ogrodzie, końcem lutego możemy pomyśleć o nim w niskich tunelach foliowych. Ważne jest jednak, aby ziemia była już odmarznięta. W tym czasie idealnie jest wysiać marchewkę, szpinak, rzodkiewki, koper lub bób. Z kolei na przełomie lutego i marca możemy zacząć wysiew do gruntu. Najlepszym wyborem będą tutaj rośliny o niskich wymaganiach termicznych jak wczesne odmiany pasternaku, pietruszki czy czosnku (ten wysadzamy z ząbków). Wysiane tym sposobem warzywa warto okryć agrowłókniną, aby te zyskały ochronę przed mrozami. 

Tutaj możesz pobrać poniższą tabelkę w formacie PDF do wydruku: Jakie warzywa siejemy w lutym?

Co siejemy w lutym - wysiew nasion na rozsadę

Kwiaty idealne do wysiewu w lutym

Luty to miesiąc, w którym poza warzywami i ziołami możemy rozpocząć zabawę z nasionami roślin jednorocznych. To świetny moment na wysianie jednorocznych kwiatów, które mają długi okres wegetacji. W pojemnikach możemy umieścić nasiona werbeny, lobelii, lwich paszczy, szałwii błyszczącej, petunii ogrodowej, żeniszka meksykańskiego, niecierpków, heliotropów czy lewkonii. Decydując się na lutowy wysiew możemy skorzystać również z obfitości nasion bylin, wśród których warto wybrać np. chabry wielogłówkowe lub ostróżki ogrodowe. 

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym, autor: aimee rivers/flickr.com

Miejsca idealne do produkcji rozsady kwiatów powinny być dobrze doświetlone, wolne od przeciągów oraz dobrze ogrzane. Najlepiej wysiewać nasiona do skrzynek wypełnionych dobrze nawodnionym podłożem, lekko dogniatając je do ziemi i pokrywając je szybą lub przeźroczystą folią. Do chwili zauważenia wschodów, roślinki należy utrzymywać w temperaturze 20-25 °C, a później może być ona nieco niższa (o 3-5°C). 

Tutaj możesz pobrać poniższą tabelkę w formacie PDF do wydruku: Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Co siejemy w lutym
Co siejemy w lutym

Aby nasiona kwiatów dobrze wykiełkowały warto dobierać je z uwagą. Najlepsze będą te dostosowane do naszego klimatu, oferowane przez sprawdzonych producentów, co pozwoli zyskać ich najlepszą jakość i cieszyć się z zadowalających efektów hodowli. Wybierając nasiona w sklepie ogrodniczym dobrze jest zwrócić uwagę na to gdzie były przechowywane – te z miejsc nazbyt nasłonecznionych mogą nie być zdatne do wysiewu. 

O tym co siejemy w lutym a co siejemy w marcu decyduje w dużej mierze region Polski w którym mieszkamy, wysiew nasion w lutym, gdy śnieg po pas utrzymuje się do kwietnia, mija się nieco z celem.

Co siejemy w lutym – Podsumowanie

Luty to kluczowy miesiąc dla ogrodników do rozpoczęcia wysiewu ziół, warzyw i kwiatów. Ważne jest wybieranie odpowiedniego miejsca, podłoża, oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla kiełkowania nasion. Selekcja nasion od sprawdzonych producentów oraz dostosowanie do lokalnego klimatu zwiększa szanse na udaną uprawę.

Jakie są najlepsze praktyki przy wysiewie nasion w lutym?

Najlepsze praktyki obejmują wybór słonecznego miejsca dla ziół, stosowanie specjalnych pojemników dla warzyw na kiełki, przygotowanie odpowiedniego podłoża i zapewnienie optymalnej temperatury dla rozsady. Należy również dobierać nasiona z uwagą, zwracając uwagę na ich jakość i przystosowanie do lokalnego klimatu.

Bibliografia:

  1. B. Fraszczak, Działkowiec, Warzywnictwo. Luty, 02/2011, s. 78
  2. M. Robak, Działkowiec, O balkonach – już w lutym, 02/1992, s. 19

Fot. główna: Hans pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz