Strona Główna OgródOwady w Ogrodzie Kleszcze w tujach – jak je zwalczyć?

Kleszcze w tujach – jak je zwalczyć?

autor Ogarnij Ogród

Kleszcze to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów, które mogą przenosić wiele chorób, przez co budzą niepokój i stres, a dodatkowo są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ich ulubionym miejscem bytowania są lasy iglaste i liściaste oraz zarośla, uwielbiają przy tym przestrzenie wilgotne i zacienione, przez co często spotkać można kleszcze w tujach,  będących popularną ozdobą przydomowych ogródków i działek. Najbardziej aktywne kleszcze są wczesną wiosną i jesienią, nie przepadają bowiem za suszą i upałem, dlatego latem ich aktywność nieco spada. Klaszcze w tujach – jak je zwalczać? 

Kleszcze w tujach

Kleszcze w tujach, autor: R. Kriatyrr Brosvik/flickr.com

Jak zwalczać kleszcze w tujach?

Aby zadbać o bezpieczeństwo siebie, naszych bliskich oraz zwierząt poprzez minimalizację ryzyka występowania kleszczy w tujach można między innymi postawić na działania jak:

  • Uprawa odstraszających kleszcze roślin

Jeżeli chcemy przeciwdziałać zasiedlaniu przez kleszcze tuj w naszym ogrodzie, warto w bezpośrednim towarzystwie tych iglaków sadzić rośliny o intensywnym zapachu odstraszającym tych niechcianych gości. Doskonale sprawdzą się w tym wypadku lawenda, wrotycz, czeremcha, czosnek niedźwiedzi, cebula, chrzan, kocimiętka czy tatarak. 

Wrotycz jest rośliną o silnym zapachy, który poza kleszczami skutecznie odstrasza również inne insekty, w tym pędraki i nicienie. Pomocny będzie już sam odwar z tej rośliny i spryskanie nim tuj i innych drzewek czy paproci potencjalnie zasiedlonych przez kleszcze. Tatarak z kolei w swoim olejku eterycznym zawiera aż 82% azaronu, który to skutecznie niszczy kleszcze, jak i komary. Podobnie jak poprzednia roślina – wrotycz, zadziała również w formie wywaru lub specjalnego proszku dostępnego w sklepach.

Kocimiętka z kolei ma dla nas – ludzi, niezwykle przyjemny zapach o lekko cytrusowym aromacie, który nie sprzyja kleszczom i komarom. W sezonie kwitnie dwukrotnie, dlatego z powodzeniem może chronić nasz ogród przed kleszczami. Czeremcha zwyczajna natomiast, poza kleszczami skutecznie zwalcza także muchy i komary. Wywar z niej można stosować podobnie jak w przypadku poprzednich roślin w charakterze naturalnego oprysku. Skuteczna będzie także sproszkowana cebula, wyciąg z chrzanu i inne, wspomniane wcześniej rośliny zasadzone w towarzystwie tuj.

  • Stosowanie olejków eterycznych

Pomocne może być również wykorzystanie olejków eterycznych w ogrodzie. Idealnie sprawdzą się olejek goździkowy, pomarańczowy, z trawy cytrynowej, z szałwii czy mięty pieprzowej. 

  • Wykorzystanie naturalnych preparatów odstraszających kleszcze

Dobrym pomysłem będzie zastosowanie wywarów z czosnku, cebuli, szałwii, lawendy, goździków czy mięty, którymi można spryskać tuje. 

  • Stworzenie warunków dla naturalnych wrogów kleszczy

Jeżeli zależy nam na skutecznym zapobieganiu kleszczom i zniechęcenia ich do osiadania w tujach, warto stworzyć w ogrodzie lub na działce warunki sprzyjające naturalnym wrogom kleszczy np. ryjówek, które uwielbiają je jako przysmak. Dobrze jest zatem przygotować kompostownik w pobliżu drzewek, wówczas rodzina ryjówek chętniej zamieszka w ogrodzie, stając się skutecznym wsparciem w walce z kleszczami. 

Ptakiem, który również niezwykle ceni sobie walory smakowe kleszczy jest perliczka, dlatego jeżeli dysponujemy warunkami, warto pomyśleć o hodowli chociaż niewielkiego stadka. 

  • Gotowe preparaty i opryski na kleszcze

Niestety sadzenie określonych roślin czy hodowla zwierząt nie zawsze jest możliwa, ani też niełatwo wygospodarować czas na przygotowanie wywarów, dlatego chcąc pozbyć się kleszczy z tui możemy zastosować gotowe opryski dostępne w sklepach ogrodniczych. Przykładem tego rodzaju środków jest naturalny preparat z olejem rydzowym, który rozpylony na krzewach pomoże przegonić niechcianych gości. Zwalczanie szkodników poprzez opryski tego rodzaju środkami najlepiej przeprowadzać na wieczór, aby nie zaszkodzić owadom zapylającym. 

Możemy również skorzystać z usług specjalnych firm, które zajmują się „odkleszczaniem” ogrodów, stosujących preparaty chemiczne lub zamgławianie kleszczy. 

Fot. główna: Erik_Karits/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz