Strona Główna OgródRośliny ozdobne Ketmia syryjska – Hibiskus  – uprawa i pielęgnacja

Ketmia syryjska – Hibiskus  – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Ketmia syryjska vel Hibiskus (Hibiscus syriacus)

Wysokość 1,5-2 m
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX, X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Ketmia syryjska vel Hibiskus (Hibiscus syriacus) to piękny i barwnie kwitnący krzew ozdobny. Ketmia syryjska, zwana także hibiskusem, należy do rodziny ślazowatych. Jest to wolno rosnący, wyprostowany krzew, dorastający do 1,5-2 metrów wysokości. Ketmia syryjska kwitnienie rozpoczyna od czerwca i trwa do września, jej kwiaty są duże, pełne, dzwonkowate, fioletowo-niebieskie. Liście ketmii syryjskiej są sezonowe, jesienią przebarwiają się na żółty kolor i niedługo potem opadają. Roślina polecana jest do nasadzeń w ogrodach przydomowych, szpalerów, uprawiana również w pojemnikach. Dekoruje także tarasy i balkony.

Uprawa ketmii syryjskiej

Ketmia syryjska wymaga gleby próchniczej, żyznej, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej. Niekoniecznie odnajdzie się na podłożu podmokłym. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Ketmia syryjska jest rośliną odporną na niskie temperatury, jednak młode egzemplarze mogą przemarzać w okresie zimowym, w tym celu możemy użyć agrowłókniny lub gałązek drzew iglastych i okryć krzew. Ketmia syryjska ze względu na obfite kwitnienie wymaga zasilania, więc wiosną podajmy roślinie nawóz wieloskładnikowy. Zabieg cięcia wykonujemy wczesną wiosną, pozbywając się suchych, starych pędów, a pod koniec zimy przycinamy roślinę w celu formowania jej w gęsty krzew. Ketmia syryjska jest bardzo wrażliwa na suszę, musimy pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Rozmnażana jest z sadzonek zielnych, czynność tą wykonujemy w czerwcu.

Odmiany hibiskusa

Ketmia syryjska 'Lavender Chiffon’

Ketmia syryjska 'Lavender Chiffon’ (Hibiscus syriacus 'Lavender Chiffon’) to efektowna, unikatowa odmiana o półpełnych okazałych kwiatach z purpurowymi oczkami. 'Lavender Chiffon’ to gęsty krzew o krzaczastym, wyprostowanym pokroju, dorasta do 1,5-2 metry wysokości. Kwitnienie zaczyna w lipcu i kończy we wrześniu. Kwiaty półpełne, duże, różowo-fioletowe z czerwonymi pazurkami u podstawy płatków z czasem przebarwiają się na niebiesko, wszystko to sprawia jakby na jednym krzewie były kwiaty w dwóch kolorach.

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’, autor: Ανώνυμος Βικιπαιδιστής, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Odmiana ozdobna także z liści, które są jasnozielone, ząbkowane, trójklapowe, jesienią przyjmują złoto-żółty kolor, na zimę opadają. Ketmia syryjska 'Lavender Chiffon’ doskonale sprawdzi się jako element barwnych rabatowych aranżacji lub obwódek w przydomowych ogrodach. Świetnie prezentuje się jako soliter jak i w nasadzeniach grupowych, można tworzyć z niej żywopłoty. Pięknie wygląda w pojemnikach i donicach na tarasach i balkonach.

Uprawa ketmii syryjskiej 'Lavender Chiffon’

Ketmia syryjska 'Lavender Chiffon’ wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zacisznego osłoniętego od wiatru, gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna, lekko kwaśna do obojętnej. Roślina źle znosi przesuszenie, wymaga regularnego podlewania, a zwłaszcza w upalne lata. 'Lavender Chiffon’ ze względu na obfite kwitnienie, w sezonie oczekuje też dokarmiania, po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do krzewów ozdobnych. Nawożenie kończymy najpóźniej w sierpniu, aby roślina miała czas na przygotowanie się do zimy.

Ketmia syryjska ‘Lavender ChAiffon’

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’, źródłoL depositphotos.com

’Lavender Chiffon’ rozmnażamy przez sadzonki zielne, lub przez odkłady, do gruntu sadzimy od marca do maja lub od września do października. Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. 'Lavender Chiffon’ to roślina dość odporna na niskie temperatury, jednak młode osobniki wymagają zabezpieczenia na czas zimowy.

Fot. główna: Syrio, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz