Hortensja piłkowana – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Hortensja piłkowana 'Blue Bird', autor: A. Barra, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)

Wysokość ok. 1,5 m
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne, półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój luźny, wzniesiony

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) jest podgatunkiem hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Wyhodowana została we wschodniej Azji i występuje w Korei Południowej i Japonii.

Jest to roślina o luźnym i wzniesionym pokroju, dorastająca do 1,5 m wysokości, osiągając przy tym w obwodzie około 60 cm. Na szczytach pędów tworzą się duże (do 10 cm średnicy) kwiatostany mające kulisty, spłaszczony kształt. Kwitnie od czerwca do września a kwiaty w zależności od poziomu pH gleby mogą być fioletowe, różowe lub czerwone. I jej kolorami można sterować, zmieniając odczyn podłoża.

Ozdobne są również liście, w kolorze ciemnozielonym, omszone od spodu o owalnym kształcie i mocno piłkowane na krawędziach. Jesienią zmieniają barwę na bordową.

Hortensja pikowana – uprawa

Hortensja piłkowana ma spore wymagania glebowe. Podłoże powinno być próchnicze i żyzne o pH lekko kwaśnym lub obojętnym (pH ok. 5,5-6,5). Do tego zawsze wilgotne, wymaga więc latem systematycznego podlewania. Miejsce należy wybrać słoneczne albo półcieniste, choć i w cieniu radzi sobie zupełnie dobrze.

Jest rośliną dość dobrze znoszącą przymrozki, ale gdy zimna zapowiada się mroźna, dobrze jest ją okryć, inaczej może zacząć chorować.

Wymaga corocznego zasilania nawozami dedykowanymi hortensjom, czyli roślinom kwasolubnym.

Przeczytaj więcej o hortensjach:

Fot. główna: Hortensja piłkowana 'Blue Bird’, autor: A. Barra, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz