Strona Główna OgródRośliny ozdobne Dzwonek irlandzki – uprawa i pielęgnacja

Dzwonek irlandzki – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Dzwonek irlandzki (Moluccella laevis)

Wysokość60-100 cm
KwitnienieVII, VIII, IX
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwyprostowany, wzniesiony

Dzwonek irlandzki (Moluccella laevis) to roślina, która swoje korzenie ma po zachodniej części Morza Śródziemnego. Szczególnie obficie rośnie w Turcji, Syrii oraz rejonie Kaukazu. Ta potocznie nazywana molucella jednoroczna roślina, pochodzi z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jej wysokość sięga od 60-100 cm, a pokrój jest wzniesiony i wyprostowany. Dzwonek irlandzki ma zielone, puste w środku, grube i silne łodygi, które mogą się łamać przeciążone ciężarem liści i kwiatów. Pędy obfitują w liczne jasnozielone, okrągłe liście. Okres jej kwitnienia przypada na miesiące od lipca do września. Dzwonki irlandzkie maja niewielkie, białe, dwuwargowe kwiaty, które niestety szybko opadają. Otoczone dużymi kwiatowymi kielichami, tworzą jednak piękny wyprostowany kłos przeplatany liśćmi. W miejscu kielichów wyrastają delikatne brązowe owoce, które zawierają wewnątrz trójkątne, brunatne nasiona. Molucella należy do roślin mogących powodować alergie i charakteryzuje się gorzkawym zapachem. 

Uprawa dzwonka irlandzkiego

Dzwonki irlandzkie nie należą do wymagających roślin. Potrzebują średnio żyznej, przepuszczalnej i dobrze spulchnionej gleby, a najlepiej rosną na słonecznych i ciepłych stanowiskach. Ich delikatna budowa nie toleruje przymrozków i długich okresów suszy, dlatego jej podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane. Szczególnie duże okazy warto wspomóc palikami lub podwiązywać, aby prezentowały się pięknie w ogrodzie. 

Molucella wymaga solidnego nawożenia, a dla obfitego kwitnienia, warto pomyśleć o nim już na samym początku uprawy. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku nawozy wieloskładnikowe, obornik oraz kompost. Ważne jest także regularne podlewanie i odchwaszczanie. Rozmnażanie dzwonków irlandzkich przeprowadza się poprzez nasiona, które można wysiewać zarówno do donic, jak i bezpośrednio do gruntu. Wysiew do gruntu i sadzenie rozsad najlepiej wykonać w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków spada. 

Fot. główna: Tangopaso, Public Domain, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz