Kiedy i jak rozmnożyć hortensje?

Kto raz zasadził w ogrodzie hortensję, jest stracony. Mowy nie ma, by poprzestał na jednym krzewie. Hortensja ma tak nieziemskie kwiaty, że chce się wciąż więcej i więcej. Jak narkotyk, nie można przestać ich sadzić, bo swym pięknem tworzą raj na ziemi. Na szczęście rozmnażanie hortensji nie jest zabiegiem zbyt skomplikowanym.

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania

Oczywiście można każdą kolejną kupić w sklepie. Tylko po co, skoro ich rozmnażanie jest niezwykle proste i to na kilka sposobów, a z jednej rośliny można pozyskać wiele nowych. W dodatku, w przypadku hortensji ogrodowej, sterując poziomem pH gleby można samodzielnie decydować, czy kwiaty mają być niebieskie czy różowe. Magia.

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki pędowe

To najprostsza i najczęstsza metoda rozmnażania hortensji ogrodowej i bukietowej. Zielne sadzonki pędowe pobierać można latem z młodych pędów, które jeszcze nie kwitły. Pędy te należy ściąć pod drugą parą liści. Te najlepszej jakości można pozyskać w lipcu i sierpniu. Ale np. z hortensji bukietowej odmiany Grandiflora pozyskać sadzonki można już w czerwcu a z hortensji ogrodowej od maja do października.

Przeczytaj również: Jak i kiedy sadzić hortensje?

Pozyskanym sadzonkom trzeba usunąć dolną parę liści a górną parę trzeba skrócić o połowę, w celu zmniejszenia parowania wody. Końce sadzonek zanurza się w ukorzeniaczu i tak spreparowane umieszcza się po kilka sztuk w jednej donicy, w której powinna znajdować się ziemia dedykowana roślinom rozmnażanym, po czym obficie podlewa.

rozmnażanie hortensji
Rozmnażanie hortensji. fot. William Crochot / Wikimedia Commons

Pielęgnacja sadzonek hortensji

Donice z sadzonkami trzeba przykryć folią perforowaną. Zabezpiecza rośliny przed nadmiernym odparowywaniem wody i zapewnia wyższą temperaturę. Tak przygotowane doniczki trzeba umieścić w miejscu jasnym, słonecznym i ciepłym. Ale nie mogą być narażone na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych. Ukorzenianie sadzonek trwa około 2-3 tygodnie i w tym czasie muszą mieć zapewnione stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże oraz dostęp powietrza. Jeśli dopuścimy do ich przyschnięcia, szanse na przyjęcie się będą marne.

Koniecznie sprawdź: Kiedy i jak przycinać hortensje?

Gdy się ukorzenią, każdą trzeba przesadzić do osobnej doniczki, w których będą czekały do kolejnej wiosny. Sadzonki gotowe do sadzenia w ogrodzie muszą mieć trzy pary nowych liści. Pamiętać trzeba o uszczykiwaniu wierzchołków pędów co spowoduje rozkrzewianie się roślinek.

Hortensje bukietowe – rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe

Hortensje bukietowe można rozmnażać również na inne sposoby, np. właśnie poprzez pobieranie z krzewów sadzonek zdrewniałych. Proces ten zaczyna się na przedwiośniu. Wybiera się najgrubsze, najlepiej się prezentujące zdrewniałe pędy i odcina odcinki mierzące 10-15 centymetrów. Te patyczki trzeba owinąć wilgotną ściereczką, później folią spożywczą lub streczem (nie mogą wyschnąć) i do wiosny w tej formie trzeba przechowywać w temperaturze od zera do jednego stopnia Celsjusza. Lodówka zatem będzie idealnym miejscem.

Gdy przyjdzie wiosna sadzonki trzeba umieścić w donicach, w żyznym, wilgotnym podłożu i przenieść do jasnego, ciepłego pomieszczenia. Dobrym miejscem będzie tunel foliowy, byleby sadzonki nie stały w pełnym słońcu.

rozmnażanie hortensji
Rozmnażanie hortensji. fot. jalexartis Photography / flickr.com

Hortensja pnąca – rozmnażanie przez odkłady

Odkłady, to metoda podobna do metody kopczykowania i doskonała do rozmnażania hortensji pnącej. Ale tu nie usypuje się kopczyka wokół całej rośliny, tylko wybiera zdrowe, dorodne i giętkie pędy, przygina się je do ziemi i za pomocą np. wygiętego w haczyk drutu przytwierdza do podłoża. W miejscu przylegania trzeba zrobić malutkie nacięcie w korze, posypuje się je ukorzeniaczem a następnie obsypuje żyzną ziemią i obficie podlewa. Jeden pęd można tak ukorzeniać w kilku miejscach.

Ukorzenianie przez odkłady trzeba zacząć wczesną wiosną i przez cały okres ukorzeniania się hortensji pnącej trzeba pilnować, by usypany kopczyk ziemi nie wysychał. Po roku, ponownie wiosną sprawdzić należy czy pęd się ukorzenił. Jeśli tak, można go odciąć, wykopać i wysadzić na miejsce docelowe.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze
Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Hortensja kosmata – kopczykowanie

Hortensja kosmata nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularna, ale jest tak piękna, że jej popularność wciąż rośnie. Warto zatem wiedzieć jak ją rozmnażać, gdyż zakup kilku sadzonek jest jeszcze sporym wydatkiem.

Sposobem na jej rozmnożenie jest kopczykowanie, metoda niestety bardzo czasochłonna, ale warto. Polega to na tym, że w czerwcu obsypuje się roślinę u podstawy kopczykiem ziemi, a wiosną następnego roku rozgarnia się kopczyk i odcina ukorzenione sadzonki. W tym czasie mogą też powstać odrosty korzeniowe, z których pozyskuje się nowe krzewy.

fot. główne Alexei_other / pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz