Strona Główna Ogród Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku

autor Ogarnij Ogród

Nietoperze to zwierzaki, które niesłusznie budzą w nas strach. Tak naprawdę są one niezwykle sympatycznymi pożytecznymi ssakami, które mogą dać wiele dobrego naszemu otoczeniu. Sposobem na wsparcie ich osiedlenia w naszym ogrodzie lub na działce jest budowanie budek dla nietoperzy, które pozwolą im znaleźć idealne warunki do życia  i przezimowania. Co warto wiedzieć o nietoperzach i dlaczego budka dla nietoperzy powinna być nieodzownym elementem naszego otoczenia? Pokażemy również jak szybko taką budkę dla nietoperzy zbudować

Nietoperze, czyli latające ssaki

Zła renoma krwiopijczych wampirów, która niczym łatka naznaczyła nietoperze jest zupełnie niesłuszna. Zaledwie trzy ich gatunki zamieszkujące Amerykę Południową gustują we krwi ptaków i małych ssaków. Pozostałe, w tym te, które znalazły swój dom w Polsce, opierają swoją dietę na owocach i owadach. Te niewielkie stworzenia zamieszkujące nasz kraj ważą średnio od 5 do 10 gramów, co można porównać do 1/10 masy wróbla! Rękoskrzydłe nocne ssaki należą do łagodnych zwierząt, a w naszych ogrodach i na działkach mogą skutecznie niwelować liczebność komarów, które stanowią ich ulubiony przysmak (jeden nietoperz może zjeść nawet kilka tysięcy komarów dziennie). Zapraszając je do siebie możemy zyskać zatem wspaniałego sojusznika w walce z prawdziwymi, utrudniającymi nam życie krwiopijcami.

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku, autor: SFAJane/flickr.com

Nietoperze są jedynymi ssakami, które potrafią latać, ale potrafią również chodzić, a nawet pływać. Dzięki skrzydlastym wydłużeniom przednich kończyn oraz błonom ich ciała zyskują nie tylko umiejętność latania, ale i łatwość łapania owadów. Zamieszkujące nasz kraj nietoperze zazwyczaj spotykamy w pozycji wiszącej, co jest zasługą ich specjalnie skonstruowanych kończyn – dzięki temu mogą one wypoczywać w tej pozycji bez wysiłku mięśni i utraty energii. To pozycja, którą przybierają podczas hibernacji, jednak i po śmierci potrafią w niej zastygnąć. 

Nietoperze występujące w Polsce

Prawie trzydzieści gatunków nietoperzy znalazło swój dom w naszym kraju, a wśród nich najczęściej występujące to nocek, podkowiec, karlik, mroczka, borowiec, borowiaczek, gacek i mopek. Te latające ssaki zamieszkują najczęściej lasy, szczególnie w szczelinach i dziuplach drzew, ale znajdziemy je również w jaskiniach, na strychach i w piwnicach oraz opuszczonych budynkach. Nietoperze żyjące w naszym kraju reprezentują miedzy innymi rodziny mroczkowatych oraz podkowcowatych. Najmniejszym z polskich nietoperzy jest podkowiec mały, który osiąga maksymalnie 4 cm i waży od 3,5 do 10 gramów, a rozpiętość jego skrzydeł sięga ok. 25 cm. Gatunek ten najliczniej występuje w Karpatach, Sudetach i na Wyżnie Krakowsko-Częstochowskiej. Jako gatunek zagrożony podlega on ścisłej ochronie.

Największym nietoperzem w naszym kraju jest z kolei borowiec wielki, który osiąga maksymalnie 8 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 46 cm. Gatunek ten występuje w całej Polsce i jako jeden z nielicznych poluje za dnia, najczęściej w okolicach zbiorników wodnych i na skrajach lasów. Nietoperze zimują wchodząc w stan hibernacji, a ich wybudzenie może grozić śmiercią lub doprowadzeniem ich do głodówki. Najlepiej służą im miejsca ciepłe i ciasne, dlatego np. w domkach dla nietoperzy warto zadbać o stworzenie warunków imitujących przestrzeń pomiędzy korą a pniem drzewa. Okres lęgowy nietoperzy przypada miesiące od czerwca do lipca, dlatego często zajmują one w tym czasie budki ptaków, co niestety stanowi dla nich ogromne zagrożenie ze strony drapieżników. 

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku, autor: yaquina/flickr.com

Dieta nietoperzy

Nietoperze zamieszkujące rejony Polski to ssaki owadożerne. Najczęściej zjadają one motyle, komary, chrabąszcze, pasikoniki, mrówki, muchówki i widelnice. W innych krajach globu zwierzęta te odżywiają się również owocami, a nieliczne także małymi kręgowcami, ptakami czy innymi nietoperzami. Swoją złą renomę wampirów zawdzięczają kilku gatunkom, które odżywiają się krwią nacinając skórę ptaków lub ssaków i znieczulając je substancją zawartą w ich ślinie. Istnieją również gatunki, które chętnie posiłkują się małymi rybkami. 

Nietoperze pod ochroną

W naszym kraju wszystkie nietoperze podlegają ochronie. Jako szczególnie zagrożone gatunki wymienić można podkowce małe i duże, nocki Bachsteina, łydkowłose i orzęsione, mroczki posrebrzane i pozłociste oraz borowce Leisera czy mopki. Szczególnym zagrożeniem dla tych małych latających ssaków jest działalność człowieka, która skutkuje zanieczyszczeniem środowiska, ale i niszczeniem ich siedlisk. Poza wyznaczonymi rezerwatami Natura 2000, również każdy z nas może zadbać o ich dobro budując budki, które pomogą im znaleźć schronienie i najlepsze warunki do rozmnażania się. Każda taka zbudowana budka dla nietoperzy jest na wagę złota, budujmy ich jak najwięcej. 

Ale nie tylko nietoperze potrzebują naszej pomocy.  Warto zbudować również domek dla jeża i postawić domek dla owadów.

Budka dla nietoperzy – budowa krok po kroku

Budka dla nietoperzy, opracowanie własne Ogarnij Ogród

 

Fot. główna: nietoperz gacek, autor: Wildlife Wanderer/flickr.com

Przeczytaj także

1 komentarz

Ikss 9 maja, 2022 - 5:16 pm

Nigdy nie pomyślałbym o tym, aby robić domek dla nietoperzy. Niemniej pomysł bardzo mi się podoba.
Szczególnie ważny argumentem jest fakt, że nietoperze zjadają ogromne ilości komarów… a tych nie brakuje.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!