Strona Główna Ogród Turkuć podjadek – jak wygląda, jak złapać, zwalczanie

Turkuć podjadek – jak wygląda, jak złapać, zwalczanie

autor Ogarnij Ogród

Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to imponujących rozmiarów owad, który drążąc pod ziemią tunele, powoduje uszkodzenia korzeni roślin. Konsekwencją jego obecności w uprawach jest więdnięcie i zamieranie roślin. Sam w sobie owad szkodliwy może być zarówno w postaci dorosłej, jak również jako larwa, gdyż żywi się on pokarmem roślinnym. Jak wygląda turkuć podjadek? Czy może być pożyteczny? Jak należy go zwalczać? Jak złapać?

Charakterystyka turkucia podjadka

Ten intrygujący owad osiąga nawet 6 cm długości, a jego wygląd przypomina jego krewniaków – pasikoniki i świerszcze. Stworzenie to większość swojego życia spędza pod ziemią, gdzie drąży tunele. Nierzadko podczas „pracy” potrafi on unosić całe rośliny ku górze. Podstawą jego diety są mniejsze owady, jednak chętnie żywi się pokarmem roślinnym. Dorosłe okazy turkucia podjadka charakteryzuje podłużne ciemnobrązowe lub brunatno-rude ciało, które jest dosyć masywne. Pierwsza para jego odnóży posiada kolce i jest nieco spłaszczona co ułatwia mu przekopywanie ziemi. Owad ten posiada przy tym krótkie skrzydła, z których pomocą potrafi przemieszczać się na niewielki dystanse. 

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek, autor: Jean and Fred Hort/flickr.com

Turkuć okres godowy rozpoczyna w maju, wychodząc na powierzchnię ziemi wieczorami. Owady poszukują w tym okresie partnerów, aby po ich znalezieniu powrócić do ziemi. Z nadejściem czerwca samice turkucia rozpoczynają składanie jaj, a każda z nich potrafi znieść ich nawet 300. Po trzech tygodniach wylegają się z nich larwy owadów, które żerują po opieką matki aż do jesieni, aby później rozpocząć już samodzielne życie pod powierz chnia, kopiąc głębokie tunele do przezimowania przez okres chłodów. Turkucie podjadki w formie larw żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, jednak na ogół nie wyrządzają zbyt dużych szkód. Wiele z nich nie przeżywa do osiągnięcia pełnej dojrzałości.

Co jeszcze warto wiedzieć o turkuciu podjadku?

Turkuć podjadek najchętniej zamieszkuje w ogrodach. Ceni żyzne, próchnicze i wilgotne podłoża, w tym również obornik lub kompost. Rzadko pojawia się w ogrodach, w których stosowane są nawozy mineralne i opryski chemiczne – zdecydowanie woli uprawy ekologiczne. Warto jednak mieć na uwadze, że owad ten może być również pożyteczny. Turkuć podjadek pomaga zwalczać szkodliwe dla roślin pędraki, dlatego jego zwalczania nie należy podejmować się, gdy obecność osobników owada nie jest zbyt duża. 

Turkuć podjadek – jak go zwalczać?

Jeżeli turkuć podjadek zaczyna wyrządzać szkody w naszym ogrodzie, konieczne jest jego zwalczanie. Można wykorzystać w tym celu naturalne preparaty odstraszające owady, które zniechęcają je do naruszania roślin. Ciekawym rozwiązaniem będzie dla przykładu ułożenie dookoła grządek i między nimi gałązek olszy czarnej, która skutecznie je odstraszy. Naturalnym wrogiem tych sporych owadów są jeże, dlatego w ich ekologicznym zwalczaniu dobrze jest stworzyć warunki sprzyjające tym przyjaznym ssakom.

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek, autor: Ryszard/flickr.com

Preparaty odstraszające turkucie mogą je zniechęcać do żerowania na korzeniach roślin, ale i wspomagają użyźnianie podłoża i odżywiają rośliny, co pozwala im zregenerować się po ewentualnych uszkodzeniach spowodowanych przez szkodniki. Środki te stosowane są jak nawóz z kompostem, poprzez łączenie ich z ziemią. Zabiegi z preparatami można przeprowadzać regularnie od marca, aż do października. 

Jak złapać turkucia podjadka?

W sytuacji, gdy nie chcemy czekać, aż owady same opuszczą nasz ogród, możemy przystąpić do innego działania, czyli odszukiwania miejsc złożenia jaj i ich niszczenie, bądź łapania szkodników w przygotowane zasadzki. Pułapki na turkucie podjadki skonstruowane są tak, aby umożliwiały ich skuteczne zwabienie. Co ważne – nie należy łapać owadów gołymi rękami a w grubszych rękawicach, gdyż ich ugryzienia, pomimo, że nieszkodliwe, bywają bardzo bolesne, a przy tym mogą grozić zakażeniem tężcem. 

Na gniazda turkuci można przypadkiem natknąć się podczas plewienia, jednak najczęściej charakteryzują się one lekko wzniesioną ziemią w pobliżu przesuszonych roślin. Gniazda po odkryciu warto oczyścić nie tylko z owadów, ale również jaj i larw. Turkucie lubią podłoża mokre, dlatego najłatwiej odszukać je po opadach deszczu bądź obfitym podlewaniu. Gleba w miejscach ich bytności może się lekko zapadać. Znalezione gniazda należy niszczyć np. zalewając je płynem do mycia naczyń, najlepiej o miętowym zapachu, którego owady nie znoszą, stając się pod jego wpływem otumanione, a przez to łatwiej je złapać. 

Dobrą pułapką na turkucia będzie pozostawiony w ziemi w niewielkiej ilości koński obornik, który kusi owady wytwarzając dużo ciepła. Obornik taki można zakopać na około 60-100 cm, kładąc na dno folię (pomocną w usunięciu pułapki) i oznaczając miejsce jego złożenia. Wracając na miejsce późną jesienią lub na przedwiośniu z pewnością znajdziemy w nim niechcianych gości, których możemy łatwo się pozbyć np. oddając dorosłe okazy owadów znajomemu wędkarzowi, który zrobi z nich świetny użytek.

Fot. główna: Jean and Fred Hort/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz