Cynamon to jedna z najbardziej cenionych w kulinariach przypraw. Jest ona również genialnym wsparciem naszego zdrowia, gdzie w medycynie naturalnej już od wieków leczniczo działają przeciwgrzybiczo, odkażająco i rozgrzewająco. Co ciekawe ten cudowny składnik ma także spore zastosowanie w ogrodzie, gdzie wspomaga w zwalczaniu chorób grzybowych, odstrasza insekty czy pomaga sadzonkom w ukorzenianiu. Jak zastosować cynamon w ogrodzie?
Cynamon jako skuteczna broń przeciw insektom
Jak się okazuje przyjemny dla naszego nosa zapach cynamonu nie przypadł do gustu komarom! Jego woń skutecznie je odstrasza, dlatego możemy wykorzystać rozcieńczony w niewielkiej ilości wody cynamon rozkładając pojemniczki z nim na tarasie, w miejscach gdzie przebywamy w ogrodzie lub w domu, a zniechęci on te krwiożercze owady do odwiedzin.
Nie tylko komarom cynamon nie służy. Jak się okazuje, może być on doskonałym preparatem na mrówki. Jako ekologiczny środek nie krzywdzi on owadów, ale skutecznie zapobiega ich bytowaniu w naszym otoczeniu. Jeżeli zauważysz mrówki wokół domu, przy ogrodowej altance czy w szklarni wystarczy, że posypiesz je cynamonem, a te szybko zmienią miejsce. Takie domowe sposoby na mrówki są skuteczne ale i bezpieczne dla otoczenia.
Można także wykorzystać go do piaskownicy, gdzie poza odstraszeniem owadów podziała odkażająco. Podobne do cynamonu działanie wykazuje także proszek do pieczenia, jednak może on być dla mrówek niebezpieczny, dlatego lepiej postawić na ten pierwszy.
Cynamon w ogrodzie w walce z przędziorkami
Poza nieocenionym wsparciem w walce z insektami, cynamon może okazać się zbawienny w niwelowaniu przędziorków. Szkodniki te wymagają potraktowania ich opryskiem, będącego mieszanką cynamonu, goździków, ziół prowansalskich, czosnku oraz szarego mydła. Do przygotowania mikstury potrzebne będzie naczynie o pojemności około 1 litra, do którego dodajemy kolejno łyżkę cynamonu, łyżkę goździków oraz dwie łyżeczki ziół prowansalskich. Następnie całość należy zalać wrzącą wodą i dokładnie wymieszać. Po ostudzeniu, dodajemy jeszcze świeżo rozgniecione ząbki czosnku, ostawiamy na godzinę, a następnie przecedzamy przez drobne sito lub gazę.
Gotowy wywar przelewamy do opryskiwacza dodając kropelkę płynnego szarego mydła, które pozwoli roztworowi lepiej przylgnąć do liści. Oprysk najlepiej wykorzystać na świeżo, w dniu przyrządzenia, powtarzając zabieg raz na trzy dni, przez okres około dwóch tygodni. Ten ekologiczny, chociaż nieco pracochłonny zabieg pomaga skutecznie pozbyć się przędziorków na roślinach domowych, jak i tych w ogrodzie.
Wsparcie ukorzeniania roślin
Problem z ukorzenianiem sadzonek możesz rozwiązać wykorzystując w tym celu właśnie cynamon, który działa podobnie jak auksyny – związki wspomagające rozwój korzeni u roślin. Ponieważ zabronione jest używanie tych substancji w preparatach do ukorzeniania dostępnych w UE, cynamon może okazać się najskuteczniejszym sposobem na piękną hodowlę roślin. Jeżeli chcesz wykorzystać go w swoim ogrodzie wystarczy, że rozsypiesz go na ręczniku papierowym i obtoczysz w nim końcówki sadzonek przeznaczonych do ukorzeniania.
Tak przygotowane sadzonki można umieścić w ziemi po wcześniejszym przygotowaniu pod nie małych otworów. Nie zaleca się wciskać sadzonek bezpośrednio w glebę, gdyż cynamon może się z nich zetrzeć, a w konsekwencji nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Cynamon ma w tym wypadku jeszcze jedną zaletę – pozwala ochronić sadzonki przed atakiem chorób grzybowych.
Cynamon a kwiaty doniczkowe
Cynamon to wspaniały sprzymierzeniec także w uprawie roślin doniczkowych. Jego działanie grzybobójcze pozwala bowiem uporać się z nalotami pleśni na kwiatach. Można wykorzystać go posypując zmielonym proszkiem powierzchnię gleby w donicach, ale i wymieszać go z ziemią podczas przesadzania roślin, co w efekcie wspomoże regenerację korzeni. Warto również pamiętać, że cynamon jest świetnym wsparciem dla korzeni storczyków – szczególnie ran powstałych po ich przycinaniu.
Dzięki zastosowaniu tej aromatycznej przyprawy zabezpieczymy korzenie przed gniciem związanym z obfitym podlewaniem. Wystarczy w tym celu obsypać końce przyciętych korzeni, co ochroni je przed chorobami grzybowymi i bakteriami. Metodę tę możemy zastosować także w przypadku uszkodzeń na wszystkich innych roślinach np. gdy ich gałązki uległy złamaniu. Posypane cynamonem urażone miejsce szybciej się zagoi i zyska zabezpieczenie przed grzybami czy innymi chorobami.
Fot. główna: Kjokkenutstyr Net/flickr.com