Dimorfoteka zatokowa – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Dimorfoteka zatokowa, autor: SAplants, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Dimorfoteka zatokowa (Dimorphotheca aurantiaca)

Wysokość 30-40 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój luźny, płożący

Dimorfoteka zatokowa (Dimorphotheca aurantiaca) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. W naturze występuje w Ameryce Południowej. Osiąga do 40 cm wysokości, pokładając się luźno przy podłożu. Łodygi porastają lancetowate, mięsiste liście oraz koszyczkowate kwiatostany, które są wielobarwne lub w jednym kolorze: żółte, pomarańczowe albo różowe. Kwitną już od połowy czerwca aż do października. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce – niełupki. 

Uprawa dimorfetki zatokowej

Dimorfoteka zatokowa jest rośliną łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze by podłoże było przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne a miejsce nasłonecznione. Dopóki roślina się nie ukorzeni albo rośnie w pojemniku trzeba ją systematycznie podlewać. Nasiona dimorfoteki można wysiewać wprost do gruntu w kwietniu albo wysiać wcześniej w pojemnikach, przepikować, gdy będą już 2 stałe liście i przesadzić w drugiej połowie maja na kwiatowe rabaty. Ważne by uprawę systematycznie odchwaszczać. Dimorfoteka zatokowa może również rosnąć w pojemnikach na balkonach i tarasach. Przekwitnięte kwiatostany na bieżąco należy usuwać co pobudzi roślinę do jeszcze bujniejszego i dłuższego kwitnienia. W czasie deszczów kwiatostany się zamykają.

Fot. główna: SAplants, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz