Skórki od bananów – eko nawóz czy żółta ściema?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Skórka banana - nawóz, źródło: depositphotos.com

Niewątpliwie wielu z nas natknęło się na portalach społecznościowych czy w magazynach na strzępki informacji dotyczące naturalnych rozwiązań, wręcz zbawiennych dla naszych roślin.  Ostatnio wiele mówi się o wyjątkowo dobrym działaniu skórki od banana rośliny. Czy jest to prawda, że skórka od banana jest doskonałym nawozem? Jak się okazuje, tylko częściowo.

Czy skórki od bananów mogą zdziałać cuda dla naszych roślin? 

Jak sugerowaliśmy wcześniej, owszem, jest to możliwe. Czy oznacza to jednak, że wystarczy rzucić pozostałości po bananie do doniczki i za kilka tygodni olśni nas swoim blaskiem? Niestety nie. Prawdą jest, że banany zawierają potas i inne potencjalnie korzystne składniki odżywcze, jednak problemem jest proces ich pozyskiwania przez roślinę.

Paradoksalnie, skórka od banana wrzucona do ziemi może wręcz blokować korzeniom możliwość pozyskiwania pokarmu z wcześniej rozłożonych składników pokarmowych. Zanim stanie się ona jadalna” dla rośliny musi zajść rozkład, który powoduje tworzenie się wokół korzeni jakby bańki powietrza, która blokuje dostęp wody wraz ze składnikami odżywczymi. Owszem, możemy po prostu zakopać skórkę w ziemi, ale w takim wypadku trzeba to zrobić w pewnym oddaleniu od rośliny. Zakopana zbyt blisko korzeni, będzie jej tylko przeszkadzać. Co więc zrobić, aby nawóz bananowy podziałał? Przedstawiamy kilka sposobów. 

Skórka od banana
Skórka od banana, autor: Ivan Radic/flickr.com

Pokrojona skórka od banana jako odstraszacz mszyc

Mimo, że tak jak wspomnieliśmy wyżej, kubraczek banana potrzebuje sporo czasu, żeby odżywić ogrodową florę, to może on spełniać inne funkcje. Krojąc owoc w kawałki i zakopując pod wierzchnią warstwą ziemi, działa jak naturalny odstraszacz mszyc czy innych szkodników. Należy jednak pamiętać, by zrobić to blisko powierzchni ziemi, tak aby nie wywołać wspomnianego wyżej efekty blokowania przez skórkę dostępu korzeni do składników odżywczych. Pokrojona w kostkę skórka od banana rozłoży się szybciej, niż taka zakopana w całości, dlatego szybko stanie się dla rośliny sprzymierzeńcem także w tym zakresie.  Skórka pomarańczowa może zostać potraktowana w podobny sposób.  

Jak zwiększyć efektywność skórki banana – kilka sprawdzonych sposobów?

Jeżeli zdecydujemy się na odrobinę więcej wysiłku, są sposoby by skórka od banana stała się bardziej efektywnym nawozem. Przedstawiamy kilka z nich.

Możliwie efektywnym rozwiązaniem jest wysuszenie skórki bananowej do momentu, aż stanie się zupełnie krucha, a następnie zmielenie lub zblendowanie jej w pył. Środkiem tym możemy posypać po prostu ziemię lub zmieszać ją z nią. Zajmie to trochę czasu, ale rezultat powinien być znacznie lepszy, niż zwyczajne zakopywanie skórki.

Możemy również sporządzić roztwór do nawożenia ze skórki od banana krojąc ją i następnie umieszczając w wodzie na co najmniej tydzień.  Krótszy czas namaczania bowiem sprawi, że składniki odżywcze tylko nieznacznie przedostają się do wody. Następnie należy rozcieńczyć ją z przefiltrowaną wodą. Taka woda ma też pewien efekt odstraszający insekty jako odprysk, choć nie należy przesadnie wierzyć w skuteczność tego rozwiązania.

Jeśli posiadamy w ogrodzie borówki, czy inne kwasolubne istoty zielone, możemy stworzyć ocet bananowy, zalewając pozostałość po owocu octem i pozostawiając go tak na miesiąc. Przed podlaniem roślin, taki środek należy solidnie rozcieńczyć, dodając do litra octu przynajmniej 5 litrów wody. Zbyt mocno stężony roztwór zaszkodzi bowiem roślinom.

Ostatnim, lecz raczej mało schludnym sposobem na wspomożenie procesów rozkładu banana jest jego bezpośrednie zblendowanie. Otrzymaną mazią po zmieszaniu z wodą polewamy po prostu ziemię wokół rośliny, jeśli oczywiście nie brzydzi nas jej konsystencja. Ale doświadczony ogrodnik nie takie rzeczy widział.

Jeśli nie mamy ochoty lub czasu na tworzenie bananowych nawozów, doskonałym rozwiązaniem będzie wrzucanie po prostu bananowych skórek do kompostownika.

Skórka od banana - kompost
Skórka od banana – kompost, źródło: pikist.com

Naturalne sposoby, tak jak medycyna alternatywna, nie są często poddawane wysoko zaawansowanym, naukowym badaniom. Nie mamy więc pewności, jak bardzo efektywny jest bananowy nawóz. Możemy na pewno trochę poeksperymentować, ale jeśli nie ciągnie nas do tego, po prostu potraktujmy skórkę od banana jak inne roślinne odpadki kuchenne i wrzućmy go na kompost.

Fot. główna: skórka od banana, autor: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz