Strona Główna OgródOwady w Ogrodzie Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

autor Ogarnij Ogród

Kwietnik (Misumena vatia), to pająk, który nazywany jest zabójczą damą. Jego nazwa przywodzi na myśl miejsce, gdzie rosną kwiaty i ma o swoje uzasadnienie w tym, że to malutkie (mierzące ok. 1 cm) stworzenie najlepiej czuje się w płatkach kwiatów, gdzie naprawdę dobrze się kamufluje i poluje. Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie należy do rodziny ukośnikowatych (Thomisidae) i w Polsce jedynym przedstawicielem swojego gatunku. 

Kwietnik, żółty pająk w ogrodzie– charakterystyka

Cechą charakterystyczną tego pająka jest pierwsza para odnóży, która jest dużo większa od pozostałych i rozstawiona na boki. Budzi to skojarzenie z krabem i podobnie, b. Cechuje się również dużym dymorfizmem płciowym – samiec jest dużo mniejszy od samicy i kolorowy. Co ciekawe u samicy jej kolor dopasowuje się do otoczenia, co pozwala wprost idealnie kamuflować się wśród kwiatów. 

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie, autor: adege/pixabay.com

Wprawdzie pająk ma do dyspozycji tylko trzy kolory (białym, zielonym i żółtym), jednak za sprawą umiejętności regulacji żółtego barwnika potrafi dostosować się do otoczenia. Zmiana barwy może trwać nawet kilka dni. Jego jad nie jest niebezpieczny dla człowieka.

Występowanie i środowisko kwietnika

Pająk kwietnik występuje na terenie całego kraju. Można spotkać na łąkach, brzegach lasów oraz w ogrodach – tam, gdzie rosną kwiaty. Ze względu na fakt, że kwietnik ma specyficzną barwę, trudno jest go znaleźć. Potrafi tak schować się pomiędzy płatkami, że widoczne są tylko jego nogi. 

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie, autor: makamuki0/pixabay.com

Tryb życia i zachowanie kwietnika

Kwietnik, żółty pająk w ogrodzie to drapieżnik, nie robi sieci jak inne pająki. Powoli podkrada się pod owada, który pije nektar z kwiatów – gdy jest blisko, przytrzymuje go przednimi nogami i razi jadem. Wybiera miejsce pomiędzy głową a odwłokiem owada, gdyż tam najłatwiej wbić jad, który szybko uśmierca ofiarę. Jeśli mu się to nie uda, kąsa przeciwnika w inne wrażliwe miejsca, tak by wprowadzić do jego organizmu, jak największą ilość trucizny.

Gody pająków odbywają się w miesiącach letnich. Młode pająki przychodzą na świat jesienią i muszą być samodzielne, co ułatwia im instynkt. Zimę spędzają w ściółce, a pełną dojrzałość osiągają po dwóch – trzech latach.

Pożywienie kwietnika

Jego ofiarami są owady, które siadają na kwiatach. Żółty pająk w ogrodzie bez trudu upoluje większego od siebie motyla, czy pszczołę, a nawet bąka.

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie

Kwietnik – żółty pająk w ogrodzie, autor: Gartenredakteurin/pixabay.com

Żółty pająk w ogrodzie – ciekawostki

Kilka ciekawostek z życia kwietników:

  • samica pająka nie zjada swojego partnera po stosunku;
  • młode pająki są skazane na samodzielność, gdyż zazwyczaj po ich wykluciu się matka umiera;
  • najsilniejszą bronią Kwietnika jest cierpliwość – potrafi  bardzo długo czekać na swoją ofiarę ukryty w płatkach kwiatów;
  •  bywa często mylony z innym ukośnikiem – Ebrechtella tricuspidata. 

Fot. główna: mirey2222/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz