Strona Główna PielęgnacjaNawożenie Roślin Nawożenie pogłówne – czym jest i jak je przeprowadzać

Nawożenie pogłówne – czym jest i jak je przeprowadzać

autor Ogarnij Ogród

Odpowiedni nawożenie to klucz do sukcesu zarówno w uprawie roślin ozdobnych, warzyw czy owoców. Szczególnym rodzajem nawożenia jest nawożenie pogłówne, które stosowane jest w okresie wegetacji roślin. Na czym polega ten rodzaj zasilania roślin? Co warto o nim wiedzieć?

Rodzaje nawożenia

Samo słońce, woda i podłoże to zbyt mało, aby uzyskać satysfakcjonujące plony wielu roślin. Konieczne jest zatem dodatkowe zasilanie składnikami mineralnymi jak wspomniany azot, fosfor, potas, magnez, siarka, wapń, żelazo i innymi. Wśród rodzajów nawozów dla roślin możemy wymienić nawożenie pogłówne mineralne, nawożenie pogłówne nawozami jedno i wieloskładnikowymi, nawożenie pogłówne nawozami wolnodziałającymi, w granulkach czy płynie, ale i nawozy organiczne, kompost, obornik, gnojówka i gnojowica, biohumus, nawozy zielone bądź szczepionki mikoryzowe. 

Nawożenie pogłówne

Nawożenie pogłówne, źródło: depositphotos

Nawożenie pogłówne, w zależności od chwili zasilenia roślin może odbywać się jako:

  • Przedsiewne – zanim wysiejemy rośliny, podczas przygotowania podłoża np. w czasie orki, bronowania – najczęściej stosujemy wówczas obornik i kompost;
  • Siewne – nawożenie to wykonywane jest wraz z siewem nasion;
  • Pogłówne – nawożenie stosowane w okresie wegetacji roślin, najczęściej w postaci płynnej, wyróżniamy tutaj między innymi nawożenie dolistne.
  • Donasienne – jest stosowane w przypadku niektórych odmian roślin, przebiega poprzez zamoczenie nasion w roztworach mikronawozów, które wspomagają dobry start rozwoju rośliny. 

Co to jest nawożenie pogłówne

Nawożenie pogłówne, jak wspomniano powyżej jest przeprowadzane w okresie wegetacji i pozwala na uzupełnienie składników pokarmowych, które są na bieżąco wykorzystywane przez rośliny. W zależności od gatunku, rośliny mogą wymagać 1-2 aplikacji nawozu na wiosnę, a innym przydaje się dodatkowe zasilenie latem. Szczególnie wymagające w tej kwestii są:

  • Rośliny rabatowe potrzebują dodatkowego nawozu w pełni kwitnienia i przed ponownym kwitnieniem jesiennym;
  • Rośliny w pojemnikach – mała przestrzeń i intensywny wzrost sprawiają, że wymagają one częstszego zasilenia przez cały okres wegetacji;
  • Trawniki – powinny być zasilane podczas całego okresu wegetacji;
  • Rośliny przycinane po pierwszym kwitnieniu, aby móc ponownie wytworzyć kwiaty np. kocimiętki, ostróżki, łubiny trwałe czy złocienie różowe;
  • Młode krzewy i drzewa liściaste i iglaste (3-5 letnie) zanim wytworzą głęboko sięgające w podłoże korzenie;
  • Młode i starsze kwitnące krzewy np. różaneczniki, hortensje, powojniki czy azalie;
  • Formowane żywopłoty – aby z powodzeniem tworzyły młode pędy i pozostały pięknie.

Jaki nawóz pogłównie

W nawożeniu pogłównym najczęściej stosuje się nawozy jednoskładnikowe (np. azotowe) lub dwuskładnikowe (azot z potasem lub wapniem) dopasowane do potrzeb roślin. Dobrze zdają egzamin również nawozy wieloskładnikowe, szczególnie płynne – w nawożeniu dolistnym, szczególnie podczas zauważalnych niedoborów. Rośliny warto dokarmiać również ekologicznymi nawozami organicznymi np. gnojówką z pokrzywy czy skrzypu polnego. 

Uprawa warzyw również wymaga nawożenia pogłównego – głównie azotem. Będzie on niezbędny w okresie zawiązywania owoców i kwitnienia. Nawożenie pogłówne będzie również nieocenione u roślin kapustnych i korzeniowych przeznaczonych na zbiory jesienią. Należy w tym wypadku uważać, aby nie doszło do przenawożenia. 

W zależności od odmiany, rośliny mogą mieć również dodatkowe potrzeby. Pomidory i papryka, wymagają dla przykładu zasilenia wapniem, roślinom ozdobnym jak byliny czy krzewy przyda się dawka saletry amonowej bądź nawozu wieloskładnikowego (opcjonalnie mieszanki superfosfatu potrójnego i soli potasowej). Odmiany jedno i dwuletnie roślin ozdobnych cenią nawożenie przed kwitnieniem z wykorzystaniem nawozów azotowych lub wieloskładnikowych, a później nawozów wieloskładnikowych płynnych. 

Krzewy i drzewa owocowe – szczególnie młode, wymagają mniejszych dawek nawozów wieloskładnikowych, ale i np. siarczanu potasu, siarczanu magnezu lub siarczanu amonu. Przy niedoborach mikroelementów sprawdza się nawożenie dolistne, nawozami wieloskładnikowymi – najlepsze są nawozy płynne, z zawartością chelatów. 

Preparaty organiczne do nawożenia pogłównego

W nawożeniu pogłównym sprawdzają się preparaty organiczne, które wspomagają ogólny stan podłoża, zwiększają zawartość próchnicy oraz wpływają na rozwój pożytecznej mikroflory glebowej. Należą do nich:

  • Gnojówka z pokrzywy – nawozi i chroni przed mszycami, pomocne mogą być także gnojówka ze skrzypu polnego lub mniszka lekarskiego;
  • Biohumus – bogaty w substancje odżywczy idealny do zasilania warzyw oraz kwiatów, najczęściej dostępny w formie płynnej;
  • Guano peruwiańskie i pomiot kurzy – bogactwo składników odżywczych czyni je nieocenionym sposobem na zasilenie roślin, jednak należy stosować je z rozsądkiem, gdyż mogą spalić rośliny – bezpieczniejsze są w tym wypadku mogą okazać się gotowe preparaty z ich zawartością.

Nawozy mineralne do nawożenia pogłównego

Nawozy mineralne to wygoda i efektywność, jednak wymagają ścisłego dopasowania dawek i terminów stosowania do wskazań producenta. Wśród nich w nawożeniu pogłównym sprawdzą się:

  • Nawozy dolistne – do opryskiwania roślin, świetnie się wchłaniają i pomagają bardzo szybko dostarczyć roślinom niezbędne składniki. Mogą przydać się przy leczeniu doraźnym (żółknięciu liści), np. w niedoborach żelaza, miedzi, cynku czy manganu;
  • Nawozy specjalistyczne – dopasowane do określonych odmian roślin np. do róż, traw, kwiatów balkonowych czy krzewów. Dostępne są w postaci granulatu do rozsypania po podłożu lub płynu dodawanym do wody podczas podlewania;
  • Uniwersalne nawozy wieloskładnikowe – obfitujące w kompleks niezbędnych składników, najczęściej dostępne w formie sypkiej do wymieszania z podłożem wokół rośliny.

Jakie dawki nawozów stosować

Poszczególne odmiany roślin mają odmienne wymagania w zakresie nawożenia. Ilość oraz rodzaj składników odżywczych powinien być zatem dopasowany do podłoża oraz potrzeb danego gatunku. Szczególnie ważnym w okresie wegetacji składnikiem jest azot, jednak jego dawka musi być precyzyjne oszacowana dla odmiany. Najlepszym sposobem na dopasowanie optymalnych dawek – zarówno azotu, jak i pozostałych składników odżywczych jest przeprowadzenie analizy podłoża. Po analizie oraz ocenie potrzeb uprawy, możliwe jest dopasowanie właściwej ilości poszczególnych składników podczas zasilania pogłównego. 

Warto przy tym mieć na uwadze, że nawozy naturalne stosowane w nawożeniu pogłównym są dopuszczalne dla roślin, których nie przeznaczamy do bezpośredniego spożycia (po nawiezieniu) – zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Każdy typ nawozów z kolei, powinien być rozprowadzany równomiernie. Na ogół najlepszym czasem na nawożenie pogłówne, które pozwoli uzupełnić glebę w odpowiednie ilości składników mineralnych niezbędnych dla lepszego plonowania i kwitnienia będzie czerwiec. 

Nawożenie pogłówne warzyw – jakie dawki

W nawożeniu roślin – zarówno ozdobnych, jak i uprawnych, w tym właśnie warzyw nadmiar nawozów bywa niejednokrotnie gorszy aniżeli ich brak.

By uniknąć przenawożenia powinno się postawić na naturalne nawożenie warzyw w trakcie wegetacji. Stosowanie kompostu, gnojówek roślinnych (np. gnojówka z pokrzyw), mączki bazaltowej czy też biohumusu gwarantuje, że warzywa nie zostaną przenawożone.

Uprawy warzyw można również zasilać nawozami mineralnymi. Wówczas jednak trzeba się ściśle stosować do zaleceń i dawek umieszczonych przez producenta na opakowaniu produktu. W pogłównym nawożeniu warzyw w zdecydowanej większości przypadków kluczowe jest zasilenie roślin potasem oraz azotem. Zazwyczaj, odmiany wymagające dodatkowych dawek nawozu azotowego wymagają ok. 35 g azotu na 10 m2 upraw. Jeżeli wymagają również potasu, można wspomóc je tę samą ilością saletry potasowej lub nawozów wieloskładnikowych (dopasowanego do odmiany roślin). 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz