Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Wtyk amerykański – jak wygląda, szkodliwość, zwalczanie

Wtyk amerykański – jak wygląda, szkodliwość, zwalczanie

autor Ogarnij Ogród

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) jest pluskwiakiem różnoskrzydłym należącym do rodziny wtykowatych. Do Europy trafił najprawdopodobniej na sadzonkach iglaków, które były sprowadzane ze Stanów do Włoch pod koniec XX wieku. Skolonizowanie całej Europy zajęło mu już niewiele czasu. Do Polski ten inwazyjny szkodnik trafił już kilkanaście lat temu. Zauważono go w roku 2007 we Wrocławiu i Miechowicach. Teraz ten mający charakterystyczny wygląd duży owad mieszka na terenie całego kraju. Jesienią staje się dzikim lokatorem naszych mieszkań i domów, nie jest bowiem w stanie przetrwać na zewnątrz mroźnej zimy. 

W Polsce żyje kilkanaście gatunków wtyków, z czego najpopularniejszy jest żerujący na szczawiu wtyk straszyk. Żaden jednak nie jest gatunkiem tak inwazyjnym jak wtyk amerykański.

Jak wygląda wtyk amerykański?

Wtyk amerykański jest sporej wielkości owadem o charakterystycznym wyglądzie. Osiąga około 15-18 mm długości. Jego głowa jest barwy brązowej lub czarnej i ma czerwono-żółte smugi, zakończona jest kłujką i długimi, segmentowo zbudowanymi czułkami. Z tej głowy spoglądają wyłupiaste oczy. Pokrywy skrzydeł są intensywnie wybarwione, mają bowiem brązowożółty kolor i wzór przypominający literę X albo H. Odwłok upstrzony jest czarnobiałymi paskami. Odnóża owada są grube a na udach dostrzec można haczyki. Jest piękniej i bardziej intensywnie ubarwiony niż nasz rodzimy wtyk straszyk. 

Jego aktywność można obserwować od wczesnej wiosny aż do jesieni, gdy to zaczyna szukać miejsca do przezimowania (zimuje tylko owad dorosły). Możemy go wówczas zaobserwować w domach, altanach czy budynkach gospodarczych. Przestraszony przyjmuje charakterystyczną pozycję, jakby się przyczaił i wydziela nieprzyjemny zapach. Zimuje we framugach okien i drzwi oraz we wszystkich możliwych szczelinach. 

Wtyk amerykański

Wtyk amerykański, autor: siala, Pixabay

Czy wtyk amerykański jest szkodnikiem? 

Wtyk amerykański niestety jest szkodnikiem, żeruje bowiem na drzewach iglastych. Gustuje przede wszystkim w sośnie pospolitej, wysysając soki z igieł oraz niedojrzałych szyszek przy pomocy znajdującej się na końcu ryjka kłujki. Efektem jego żerowania jest osłabienie drzew i pogorszenie jakości ich nasion, co w konsekwencji powoduje osłabienie rozmnażania generatywnego drzew iglastych. Igły na zaatakowanych drzewach zaczynają żółknąć, potem brązowieją przez co znacząco osłabiają się zdolności asymilacyjne rośliny. Jeśli następuje zmasowany atak szkodnika może dochodzić do zamierania całych drzew. Dotyka to w szczególności nowych nasadzeń oraz młodych egzemplarzy. 

Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka?

Wtyk amerykański bezpośrednio dla człowieka nie stanowi zagrożenia. Tyle, że jesienią potrafi masowo wlatywać do mieszkań. Sam w sobie jest nieprzyjemny a dodatkowo gdy czuje się zagrożony wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Jego aparat gębowy przystosowany jest do wysysania soku z roślin a nie do gryzienia skóry człowieka czy zwierząt. Reasumując – okropnie wygląda i jeszcze gorzej pachnie. I tylko tyle w kontekście zagrożenia dla człowieka. 

Zwalczanie wtyka amerykańskiego

Wtyki amerykańskie można likwidować stosując opryski lub zamgławiając pomieszczenia. Skutek uboczny jest taki, że przy okazji wytrujemy owady pożyteczne, które tak samo jak wtyki chronią się przed zimą w szczelinach. W mieszkaniach lepiej jest ich nie zabijać, gdyż będą uwalniały bardzo nieprzyjemny zapach. Najlepiej jest to po prostu wyłapywać mając oczywiście dłonie osłonięte rękawicami. Wtyki to duże owady, jeśli zabezpieczymy drzwi i okna moskitierami, to są niewielkie szanse na to by przedostały się do mieszkania. I to chyba najlepszy sposób na ochronę swojego otoczenia przed tym nieprzyjemnym szkodnikiem. 

fot. główne: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz