Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Insektycydy czyli środki owadobójcze

Insektycydy czyli środki owadobójcze

autor Ogarnij Ogród

Insektycydy to środki owadobójcze należące do chemicznych środków ochrony upraw. Ich działanie ma zabijać lub odstraszać owady, zniechęcając je do zasiedlania upraw rolniczych, sadowniczych, warzywnych oraz w uprawach pod osłonami (szklarniach, tunelach). Środki te zwalczają owady, ale i ograniczają ich rozród, czego efektem jest mniejsza liczebność insektów. Ich stosowanie może wesprzeć jakość i wielkość plonów, jednak należy stosować je z rozwagą.

Bardzo często insektycydy są środkami o szerokim działaniu, dlatego unicestwiać mogą one nie tylko szkodniki, ale również dobroczynne owady. Stosując środki owadobójcze warto zatem ocenić, czy ich wykorzystanie będzie tak naprawdę dobre dla uprawy i naszego środowiska. Nie należy również lekceważyć wskazań zamieszczonych na etykietach tych środków. 

Insektycydy – pomidory po opryskach

Insektycydy – pomidory po opryskach, autor: PublicDomainPictures/pixabay.com

O czym pamiętać stosując insektycydy?

Biologiczne środki ochrony roślin wymagają odpowiedniego doboru. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistycznej, z którą będziemy mogli dobrać najbardziej efektywny i bezpieczny insektycyd. Co nie mniej ważne, łączenie środków owadobójczych może czasami zwiększać ich skuteczność, ale i nieść ryzyko uszkodzeń plantacji lub zredukować efekty działania środków ochrony roślin – nie należy prowadzić z nimi żadnych eksperymentów. Ponieważ każdy ze środków owadobójczych może mieć  różne działanie – w tym natychmiastowe lub rozłożone w czasie, należy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami użytkowania. 

Insektycydy – pomidory po opryskach

Insektycydy – pomidory po opryskach, autor: Vnukko/pixabay.com

Rodzaje insektycydów

Wśród tych preparatów do zwalczania szkodników wymienić możemy bardzo różne środki o zróżnicowanej systematyce. W zależności od sposobu, w jaki preparaty te oddziałują na owady, wymienić możemy:

  • insektycydy kontaktowe, które działają poprzez wnikanie przez naskórek do organizmu szkodników;
  • insektycydy gazowe, które dostają się do organizmów owadów poprzez ich drogi oddechowe;
  • insektycydy żołądkowe, wnikające poprzez drogi pokarmowe szkodników wraz z fragmentami spożywanej przez nie rośliny;
  • insektycydy łączone, które w zależności od rodzaju działają na różne sposoby. 

Rozróżnić insektycydy możemy również pod względem ich składu. Wyróżniamy zatem organofosforanowe inaczej fosforoorganiczne oraz karbaminianowe, znane jako kabaminowe. Wśród najnowszych generacji insektycydów znaleźć można także środki owadobójcze oparte o związki polichlorowe, neonikotynowe, pyretroidy i inne środki o prostszym składzie z tlenkiem wapnia lub nikotyną. Środki te działają na powierzchni roślin, wgłębnie lub systemicznie. 

Insektycydy – stonka ziemniaczana

Insektycydy – stonka ziemniaczana, autor: GreenHouse17/flickr.com

Stosowanie środków owadobójczych

Działanie insektycydów uzależnione jest od ich składu. Wśród owadów zwalczanych z pomocą insektycydów wymienić można takie jak przędziorki, mszyce, wciornastki, owocówki jabłkóweczki, bielinki, piętnówki, chowacze, kwieciaki, pchełki, oprzędziki, chrząszcze stonki ziemniaczanej, słodyszki, szkodniki łuszczynowe czy skrzypionki. 

Ponieważ insekty pojawiające się na uprawach stanowią główne zagrożenie dla wielkości oraz jakości plonów, warto zwalczać je gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ich urzędowania. W przeciwnym wypadku uprawa może zostać doszczętnie zniszczona. Kluczowym elementem podczas stosowania insektycydów jest dobór takich, które będą działały wybiórczo, czyli nie będą stanowić zagrożenia dla owadów zapylających. Konieczne jest zatem stosowanie się do wytycznych użytkowania i bezwzględne przestrzeganie okresu karencji. Najlepszym jednak sposobem na uchronienie upraw, a jednocześnie zadbanie o środowisko, jest wykorzystanie ekologicznych metod zwalczania insektów.  

W  zależności od przeznaczenia w ogrodnictwie oprócz insektycydów stosuje się:

  • pestycydy – zwalcza szkodliwe dla roślin organizmy
  • herbicydy – środki chwastobójcze
  • fungicydy – zwalczają choroby roślin, głównie grzybowe

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz