Strona Główna Dom i Balkon Kiedy wynieść kwiaty na balkon?

Kiedy wynieść kwiaty na balkon?

autor Ogarnij Ogród

Decyzja, kiedy wynieść kwiaty na balkon na balkon wymaga rozwagi, gdyż porę wystawienia powinniśmy uzależnić od naturalnej odporności roślin na zimno, jak i prognozy pogody. Nie małe znaczenie mają również potrzeby roślin związane z dostępem do światła. Nie ma jednej idealnej pory na wynoszenie kwiatów na balkon, ale najczęściej termin ten przypada na kwiecień i maj – w wyjątkowych sytuacjach także na marzec, jeżeli rodzaj roślin i pogoda temu sprzyjają. 

Pierwsze z kwiatów, które można wystawić na balkon

Wśród roślin balkonowych istnieje wiele odmian np. pelargonie, które doskonale znoszą przymrozki, a ich wystawienie nie wpłynie niekorzystnie na ich wygląd. Kluczem w tym wypadku jest zadbanie o ich wcześniejsze zahartowanie. Inne kwiaty, jak np. begonie czy aksamitki, mogą nie przetrwać pierwszych spotkań, nawet z najmniejszymi przymrozkami. 

Kiedy wynieść kwiaty na balkon

Kiedy wynieść kwiaty na balkon, autor: csanyiga/pixabay.com

Aby pozostawić kwiaty na balkonie na stałe należy przeprowadzić ich hartowanie – polega ono na wynoszeniu ich na zewnątrz i wnoszeniu ich z powrotem do domu. W zależności od rodzaju roślin i pogody, można robić to codziennie, ale i co kilka dni. Rzadko jednak mamy tak ciepłe wiosny, aby możliwe było wynoszenie kwiatów na stałe w tym czasie. Przy względnie ciepłej pogodzie dobrze wiosenną aurę zniosą pelargonie na balkonie i bratki. Przetrwać mogą one bowiem przymrozki nawet do -6 °C pod warunkiem, że zadbaliśmy wcześniej o ich zahartowanie. 

Do roślin, które możemy z powodzeniem wystawić na taras nieco wcześniej są odporne na chłód odmiany jak bluszcz, zielistka, ale i gatunki z okolic Morza Śródziemnego jak oliwka, laur czy mirt, które z powodzeniem przetrwają na zewnątrz temperatury w okolicy 0°C. Na początek dobrze wynieść je do półcienia, aby zapobiec „szokowi świetlnemu”. Jeżeli z początkiem maja nie będzie przymrozków, można wynieść na balkon także bugenwillę, fuksje czy oleandry, ale i amerykańską agawę, stopniowo przyzwyczajając je do światła.

Prognozy pogody, a wynoszenie kwiatów na balkon

Wynoszenie kwiatów na balkon wymaga codziennej obserwacji warunków pogodowych. Warto zawczasu śledzić prognozy, bowiem wiosną bywają ciepłe dni, które zachwycają niemal letnią pogodą, aby nocą dać w kość solidnym chłodem, a nawet przymrozkiem. Kwiaty balkonowe, które zimowały w domu lub pochodzą ze szklarni rzadko są zahartowane, a ponieważ na balkonie narażone są na spore wahania temperatur, chłodny wiatr, często także ostre słońce, dlatego do momentu względnej stabilizacji temperatur, lepiej jest wynosić i wnosić. 

Kiedy wynieść kwiaty na balkon

Kiedy wynieść kwiaty na balkon , autor: Dirceuadv/pixabay.com

Kiedy wynieść kwiaty na balkon?

Na pierwsze wyniesienie kwiatów na balkon warto zdecydować się wówczas, gdy za oknem będzie piękny, cieplejszy dzień, najlepiej z temperaturą 15-20°C. Nie ma tutaj większego znaczenie czy taki dzień przypadnie w marcu, kwietniu czy maju, ale pamiętać należy przy tym, aby kwiaty nie zostały wystawione od razu na pełne słońce, gdyż delikatne liście mogą ulec poparzeniom, a w efekcie zostać zniszczone. Pojawić się mogą wówczas plamy i wybarwienia, a liście będą częściowo przysychały lub się zwijały. Kwiatów nie warto wynosić na balkon w dni nazbyt słoneczne, dlatego najlepiej wybierać dni gdy jest ciepło, ale pod chmurką.

Można je także postawić na posadce balkonu lub tarasu, gdzie będą delikatnie osłonięte przez balustradę. Po kilku dniach takich zabiegów kwiaty hartują się i oswajają z nowymi warunkami, a co za tym idzie, można wynosić je na balkon już przy temperaturze około 10°C w ciągu dnia. Podobnie ma się sytuacja nocą – możemy postawiać kwiaty na balkonie na zewnątrz, gdy prognozowane jest około 10°C – po kilku dniach hartowania nocnego, można pozostawiać je także w nieco niższej temperaturze. W warunkach w naszej strefie klimatycznej z reguły możemy pierwszy raz pozostawić kwiaty na noc na balkonie na przełomie kwietnia i maja

Kiedy wynieść kwiaty na balkon

Kiedy wynieść kwiaty na balkon, autor: Hans/pixabay.com

Wynoszenie kwiatów po 15 maja

Ta magiczna data z połowy maja to wedle zwyczaju sygnał, kiedy wynieść kwiaty na balkon na stałe. Ale nie zawsze będzie on w pełni bezpieczny, gdyż nawet po tym czasie mogą pojawiać się dni z przymrozkami, chłodnym wiatrem, a jak pokazało wiele ubiegłych lat nawet opadami śniegu. Bywają również chłodne dni w miesiącu czerwcu. Kluczem do sukcesu w uzyskaniu pięknego kwiatowego balkonu jest zatem śledzenie na bieżąco prognoz pogody i w razie potrzeby chowanie roślin do domu, gdy temperatury maleją. Bywa to zabieg kłopotliwy, ale dla piękna i zdrowia kwiatów zdecydowanie wart uwagi. 

Fot. główna: zolkos/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz