Kiedy wertykulować trawnik?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Kiedy wertykulować trawnik, źródło: depositphotos.com

Pielęgnacja trawnika to zadanie o wiele bardziej wymagające, aniżeli może się to wydawać. Jednym z zabiegów, o który warto się zatroszczyć jest wertykulacja, która pozwala zyskać piękną murawę na dłuższy czas. Na czym polega wertykulacja? Kiedy wertykulować trawnik, aby ten prezentował się zjawiskowo?

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja to jedna z najważniejszych czynności związanych z pielęgnacją trawnika, bowiem dzięki niej możemy na długi czas uzyskać zdrowy wzrost i piękny wygląd trawnika. Wertykulacja polega między innymi na usuwaniu szkodliwych dla murawy chwastów, pozbyciu się tzw. filcu, czyli pozostałych na trawie fragmentów trawy, liści itp. resztek roślinnych, które utrudniają wzrost młodym źdźbłom, zwiększeniu dostępu składników odżywczych i światła słonecznego do trawy, jak i likwidacji mchów, które spowalniają wzrost trawnika. Zabieg wertykulacji pozwala trawie zyskać idealne warunki do wzrostu

Kiedy wertykulować trawnik
Kiedy wertykulować trawnik, autor: Hayter Mowers/flickr.com

Czym wykonuje się zabieg wertykulacji?

Do wykonania wertykulacji służą odpowiednie narzędzia, w tym tzw. wertykulator. Urządzenia te posiadają specjalne noże, które umieszczone są na obracających się cylindrach. Tym sposobem wykonywane są drobne dziury w ziemi, poprzez które trawa może zostać skutecznie oczyszczona z niechcianych chwastów, filcu czy mchów, ale i zyskać lepszy dostęp do składników odżywczych oraz światła słonecznego.

Kiedy wertykulować trawnik
Kiedy wertykulować trawnik, autor: Herry Lawford/flickr.com

Wśród wertykulatorów możemy wyróżnić kilka rodzajów:

  • wertykulatory ręczne to doskonały wybór do niewielkich powierzchni przydomowych ogródków lub tarasów; podczas pracy wymagają one jednak sporej siły, a sam zabieg trwa dłużej niż w przypadku innych wariantów.
  • wertykularoty elektryczne należą do szybkich i wydajnych urządzeń, które świetnie sprawdzają się na większych przestrzeniach;
  • wertykulatory spalinowe to rozwiązanie o najwyższej wydajności, dlatego stosowane są na największych powierzchniach zielonych; ich wadą jest jednak głośne działanie. 

W zależności od potrzeb, w tym między innymi rozmiaru wymagającego wertykulacji trawnika, możemy dobrać najbardziej efektywne i przystępne rozwiązanie. 

Kiedy wertykulować trawnik?

Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana regularnie, najlepiej raz do roku. Najczęściej wykonujemy ją w okresie wczesnowiosennym, na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej zabieg wykonać tuż po pierwszym koszeniu trawnika po zimie. Co do zasady, nie należy wertykulować trawnika w pierwszym roku od posiania, gdyż może to zniszczyć delikatną jeszcze dereń i młodą trawę. 

Kiedy wertykulować trawnik
Kiedy wertykulować trawnik, autor: Herry Lawford/flickr.com

Kiedy wertykulować trawnik poza wczesną wiosną? Jak się okazuje dobrze jest przeprowadzić zabieg wertykulacji także w okresie późnej jesieni, przed nadejściem zimy. Wykonanie jej kolejny raz w tym czasie pomaga zachować idealną kondycję trawnika, jednak najważniejsze jest przeprowadzenie zabiegu wiosennego, który wybudza roślinność po zimie, stymulując ją do intensywniejszego wzrostu. 

Jak przeprowadzić zabieg wertykulacji?

Wertykulacja jest zabiegiem pracochłonnym, ale jednocześnie łatwym w realizacji. W pierwszej kolejności należy trawnik oczyścić ze wszelkich przeszkód mechanicznych, które mogą uszkodzić sprzęt. Kamienie, większe patyki, kopce ziemi itp. należy zebrać, a następnie przeprowadzić niskie koszenie. Przygotowaną w ten sposób murawę można poddać wertykulacji. Noże (zęby) wertykulatora powinny wbijać się w podłoże na głębokość ok. 1,5 cm, co pomoże skutecznie usunąć martwą tkankę roślinną spomiędzy trawy, ale i zapewnić lepszy dostęp składników odżywczych do korzeni. Podczas wertykulacji należy przesuwać wertykulator do przodu – nie powinno się nim cofać, gdyż może to uszkodzić murawę. Najlepiej postawić na „nacinanie” murawy metodą krzyżową – najpierw w pionie, a następnie poziomo. 

Kiedy wertykulować trawnik
Kiedy wertykulować trawnik, autor: Herry Lawford/flickr.com

Po zabiegu wertykulacji trawa szybko się regeneruje po okresie zimowym, a efekty widać szybko po zabiegu, kiedy to trawnik nabiera estetyczną, gęstą i pięknie zieloną formę. Już kilka dni po zabiegu widoczny jest bujny wzrost zdrowej zieleni. Regularnie wykonywana wertykulacja stanowi sekret każdego pięknego trawnika, dlatego warto o niej pamiętać. 

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz