Rdza gruszy należy do chorób często spotykanych w sadach. Uszkadza ona liście grusz, jednak może atakować także owoce. Aby zapobiec jej rozwojowi i zniszczeniu uprawy, należy zadbać o odpowiednie zabiegi jej przeciwdziałające, ale i doraźne jej zwalczanie gdy na drzewkach owocowych pojawią się pierwsze objawy porażenia.
Objawy rdzy gruszy
Pierwszymi z objawów rdzy gruszy, które pojawiają się na młodych liściach drzewek są małe, pomarańczowożółte plamy na górnych ich częściach. Najczęściej możemy je zaobserwować w maju. Z czasem plamy te powiększają swoją objętość i przybierają formę jaskrawych pomarańczowych narośli. Liście porażone chorobą zaczynają sztywnieć i grubieją, a same w sobie narośle są gąbczaste, a w okresie letnim tworzą na spodnich częściach liści stożkowate, żółte skupienia zarodników. Zaatakowane chorobą liście przedwcześnie opadają. Rzadko objawy rdzy gruszy mogą objawiać się również na owocach, pędach i ogonkach liściowych, gdzie przybierają postać pomarańczowych, twardych i odstających plam. Owoce, które uległy porażeniu najczęściej opadają, a te z nich, które utrzymają się na drzewkach gruszy, nie są zdatne do spożycia.
Zapobieganie rdzy gruszy
Zanim przyjdzie nam zwalczać rdzę gruszy, możemy postawić na jej zapobieganie – szczególnie wówczas, gdy w ubiegłych sezonach choroba dotknęła nasz sad. W pierwszej kolejności należy w tym wypadku zadbać o to, aby nie sadzić grusz w sąsiedztwie jałowca sabińskiego, który jest głównym żywicielem pośrednim grzyba wywołującego rdzę. Zarodniki patogenu mogą bowiem łatwo przenosić się na nasze sadownicze rośliny, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakładania uprawy gruszy.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie wykluczyć jałowców występujących w promieniu kilkuset metrów czy nawet kilku kilometrów, dlatego warto zaobserwować czy na okolicznych jałowcach (w tym także u sąsiadów itp.) nie pojawiają się typowe objawy rdzy – zgrubienia, pomarańczowe wyrośle, galaretowate lub wystające z pędu twory przywodzące na myśl języczki itp. wówczas konieczne może okazać się zastosowanie oprysków środkami grzybobójczymi. Zwalczając rdzę na jałowcach, możemy zapobiec jej pojawieniu się na gruszach.
Innym sposobem na zapobieganie rdzy gruszy jest wybór odmian, które są odporne lub mało wrażliwe na patogen. Można tutaj postawić na odmiany takie jak ‘Lukasówka’, ‘Paryżanka’ czy ‘Bera Hardy’. Szczególnie podatne na rdze gruszy są natomiast popularne odmiany takie jak ‘Bonkreta Williamsa” oraz ‘Faworytka’ znana również jako ‘Klapsa’.
Aby zapobiec pojawieniu się rdzy gruszy w naszym sadzie, możemy zastosować opryski przeciwko rdzy gruszy. Opryski te wykonujemy od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia, jednak nie dłużej niż do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych. Zabiegi te należy przeprowadzić w odstępach co 10-14 dni, stosując specjalistyczne preparaty przeznaczone do oprysków upraw amatorskich. Warto mieć jednak na uwadze, że jeden, określony preparat nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, gdyż istnieje ryzyko uodpornienia się patogenu na składniki aktywne oprysku zwalczające parcha gruszy.
Rdza gruszy – zwalczanie metodami ekologicznymi
Jeżeli zależy nam na pozbyciu się rdzy gruszy z naszych drzewek, możliwe jest zastosowanie również ekologicznych oprysków, które bazują na składnikach naturalnych. Wśród skutecznych sposobów przeciwdziałania i zwalczania parcha gruszy po zauważeniu pierwszych objawów wymienić możemy:
- Wywar ze skrzypu polnego – należy wykorzystać w tym celu 200 g suszu lub 1 kg świeżego skrzypu polnego oraz 10 litrów wody. Mieszankę tę po upływie doby należy zagotować i pozostawić na małym ogniu kolejne 30 minut. Przestudzony wywar należy następnie przecedzić i wykonać nim opryski łącząc 1 część wywaru z 4 częściami wody.
- Wywar z czosnku – 75 g rozdrobnionych ząbków należy zalać 10 litrami gorącej wody, pozostawić na 30 minut i wykonując oprysk bez rozcieńczania mikstury.
- Wywar z cebuli – 75 g cebuli lub 500 g łusek z cebuli należy połączyć z 10 lirami wody i zagotować przez 30 minut. Następnie stosować przestudzony wywar do oprysku bez rozcieńczania.
Na rynku dostępne jest również wiele gotowych wywarów i specyfików ekologicznych bazujących m.in. na skrzypie polnym. Warto wykorzystać je pomocniczo. Co ważne to to, że ekologiczne opryski dla skuteczności powinny być wykonywane regularnie – najlepiej co 7-14 dni od początku sezonu wegetacyjnego. Będą one doskonale do stosowania zapobiegawczego, zanim zaobserwujemy pierwsze objawy wystąpienia patogenu. W sytuacji, gdy choroba zaatakuje nasze drzewka owocowe, opryski ekologiczne można stosować naprzemiennie z chemicznymi, co pomoże ograniczyć wykorzystanie tych drugich, a przy tym zapewnią stałą ochronę drzewek przed atakiem rdzy gruszy.
Fot. główna: Ogarnij Ogród