Gotowy domek dla jeża można oczywiście kupić, ale wykonanie jej samodzielne jest dziecinnie proste i wiele tańsze. Do tego to czysta przyjemność pomachać chwilę młotkiem i stworzyć dzieło własnymi rękoma. Budując takie schronienie zapewniamy zwierzętom idealne miejsce do hibernacji zimowej a później także do wychowywania młodych.
Mając takiego przyjaciela w ogrodzie możemy liczyć na dużo mniejszą ilość wszelkich szkodników, gdyż żywi się ślimakami, gąsienicami, owadami, myszami a nawet żmijami.
Wiedzieć należy, że jeżom nie wolno dawać do picia mleka, tylko wodę.
Domek dla jeża – Jeż wschodni, autor: George Chernilevsky, commons.wikimedia.org
Materiały do budowy budki dla jeża
Wszystkie elementy do wykonania domku dla jeża muszą być naturalne. Nie można ich malować żadnymi lakierami ani farbami.
Potrzebne będą:
- drewniana deska (a najlepiej wodoodporna sklejka) o wymiarach 45×42 cm (dach)
- drewniana deska (a najlepiej lub wodoodporna sklejka) o wymiarach 40×40 cm (podłoga)
- 4x drewniana deska (a najlepiej lub wodoodporna sklejka) o wymiarach 45×20 cm (boki domku)
- drewniana deska (a najlepiej lub wodoodporna sklejka) o wymiarach 25×20 cm (ścianka działowa)
- 25 wkrętów lub klej do drewna
- 2 metalowe zawiasy
- papa bitumiczna na dach
- młotek
- miarka
- suche liście lub słoma
Domek dla jeża – wykonanie
W poprzednim punkcie wymieniliśmy już gotowe elementy, które oczywiście najpierw trzeba wyciąć ze sklejki. Mowa o drewnianych częściach – dachu, podłodze, bokach oraz ściance działowej. Kiedy wszystkie je mamy już docięte na odpowiednią wysokość możemy przystąpić do składania domku.
Ważne – domek dla jeża możemy przygotować w dwóch wersjach – z płaskim dachem, oraz z dachem opadającym. Płaski dach uzyskamy, kiedy będziemy mieć wszystkie cztery ścianki o tej samej wysokości (jak powyżej). Możemy jednak dach zrobić pod skosem. W takiej sytuacji przód domku musi być wyższy niż boczne ścianki oraz tylna ścianka.
Teraz czas przygotowanie elementów. Jeśli wybraliśmy sklejkę, upewnijmy się że nie ma na jej powierzchni żadnych drzazg ani nieprzyjemnych w dotyku krawędzi. Nie chcemy przecież, aby jeż skaleczył się korzystając z przygotowanego przez nas domku :-). Jeśli wybieramy deski zamiast wodoodpornej sklejki, musimy dodatkowo nałożyć na nie warstwę wodoodpornego lakieru, koniecznie wybierając taki, który będzie bezpieczny dla zwierząt. Po lakierowaniu również musimy odczekać określony czas (zależnie od wybranego preparatu), zanim “oddamy domek do użytku”.
Deskę przeznaczoną na dach oklejamy papą bitumiczną. Najlepiej wybrać samoprzylepną, dzięki czemu przytwierdzimy ją niezwykle szybko.
Na samym końcu przygotowujemy frontową ścianę. Musimy wyciąć w niej otwór, najlepiej z lewej strony, o wymiarze 16 cm (szerokość) oraz 15 cm (wysokość).
Tak przygotowane deski lub sklejkę możemy ze sobą połączyć. Ścianki przytwierdzamy do spodu od boku, nie od góry, ze względu na użyte materiały. Zaczynamy od przytwierdzenia ścianki do dłuższych, 45 centymetrowych boków. Kleimy je na klej lub montujemy za pomocą wkrętów. Następnie montujemy tył. Teraz czas na przytwierdzenie ścianki działowej. Ściankę działową montujemy mniej więcej na środku, po prawej stronie od wejścia (patrz na rysunek poniżej na “widok z góry” – ciemny, brązowy prostokąt to nasza ścianka działowa). Na sam koniec przytwierdzamy przód.
Teraz czas na zamontowanie dachu. Najlepiej jest przymocować go za pomocą metalowych zawiasów, aby można było daszek podnieść w dowolnym momencie – tak, aby posprzątać w domku lub wymienić suche liście i słomę na świeże. Daszek powinien otwierać się od wejścia do domku. Na samym końcu w domku układamy słomę, sianko lub liście, dla wygody przyszłego lokatora. I gotowe!
Domek dla jeża – projekt. Ogarnij Ogród
Teraz domek dla jeża trzeba postawić w zacisznym miejscu ogrodu i wypełnić liśćmi, słomą lub sianem i już tylko czekać na nowych lokatorów.
Nie tylko domek dla jeża przyda się w naszym ogrodzie. Powinna stanąć w nim jeszcze budka dla nietoperzy oraz domek dla owadów.
Jeśli zrobiliście domek dla jeża według naszego poradnika koniecznie podeślijcie zdjęcia!
Fot. główna: Jörg Hempel, commons.wikimedia.org