Strona Główna Ogród Jak zbudować budkę lęgową dla jeża

Jak zbudować budkę lęgową dla jeża

autor Ogarnij Ogród

Gotowy domek dla jeża można oczywiście kupić, ale wykonanie jej samodzielne jest dziecinnie proste i wiele tańsze. Do tego to czysta przyjemność pomachać chwilę młotkiem i stworzyć dzieło własnymi rękoma. Budując takie schronienie zapewniamy zwierzętom idealne miejsce do hibernacji zimowej a później także do wychowywania młodych

Mając takiego przyjaciela w ogrodzie możemy liczyć na dużo mniejszą ilość wszelkich szkodników, gdyż żywi się ślimakami, gąsienicami, owadami, myszami a nawet żmijami.   

Wiedzieć należy, że jeżom nie wolno dawać do picia mleka, tylko wodę

Materiały do budowy budki dla jeża

Wszystkie elementy do wykonania domku dla jeża muszą być naturalne. Nie można ich malować żadnymi lakierami ani farbami. 

Potrzebne będą:

  • drewniana skrzynka o wymiarach 60x40x35 cm,
  • 4 deseczki z surowego drewna 15×20 cm,
  • drewniane listewki o wymiarach 2×12 cm
  • kawałek węża ogrodowego – ok. 1 m,
  • kawałek folii lub ceraty,
  • gwoździe i młotek,
  • suche liście lub słoma
Domek dla jeża – Jeż wschodni

Domek dla jeża – Jeż wschodni, autor: George Chernilevsky, commons.wikimedia.org

Domek dla jeża – wykonanie

Mając już gotową, zbitą z desek skrzyknę, która oczywiście musi być szczelna na tyle, by nie hulał w niej wiatr, wycinamy w jej jednej ściance otwór o wymiarach 15×15 cm. Nie może być większy, żeby do budki nie przedostały się większe zwierzęta, które mogłyby jeżom zagrozić. W tylnej ściance trzeba wywiercić jeszcze otwór, przez który włożyć należy wąż ogrodowy – zapewni on zwierzętom wentylację. 

Gdy otwór jest gotowy, możemy zabrać się za wykonanie tunelu z 4 przygotowanych deseczek. Gdy jest zrobiony to przy pomocy listewek trzeba ten tunel przymocować do skrzynki, przybijając gwoździami. 

Dach domku dla jeży dotrze jest obić kawałkiem folii lub ceraty, żeby nie dostawała się do niego woda deszczowa. 

domek dla jeża

Domek dla jeża – projekt. Ogarnij Ogród

Teraz domek dla jeża trzeba postawić w zacisznym miejscu ogrodu i wypełnić liśćmi, słomą lub sianem i już tylko czekać na nowych lokatorów.

Nie tylko domek dla jeża przyda się w naszym ogrodzie. Powinna stanąć w nim jeszcze budka dla nietoperzy oraz domek dla owadów.

Fot. główna: Jörg Hempel, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content