Szkodniki roślin wodnych

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Lymnaea stagnalis, autor: Rex, commons.wikimedia.org

Nie ma znaczenia czy to roślina lądowa czy wodna, ślimaki pożrą wszystko co stanie na ich drodze. Tak samo mszyce, nie są wybredne i atakują części roślin wystające ponad wodę. Ich zwalczanie generalnie nie jest proste, a w środowisku wodnym to prawdziwe wyzwanie. Na wodzie nie da się usypać bariery, której ślimaki nie przejdą, nie można stosować oprysków chemicznych na mszyce, bo przy okazji wytrułoby się ryby. Należy poznać inne sposoby, bezpieczne dla ryb i pożytecznych owadów, których woda przyciąga całe mnóstwo.  

Zwalczanie ślimaków 

Jeśli na liściach pojawią się ślady śluzu między dziurami, to oznacza, że rośliny wodne zostały zaatakowane przez ślimaki. Najczęściej dzieje się to pod koniec wiosny oraz na początku jesieni. Jeśli nie ma ich wiele, dobrze jest je zostawić, nie uczynią wiele szkód, większość z nich i tak zjedzą żaby i ptaki. Niektóre gatunki nie żywią się w ogóle roślinami a np. mułem. Jeśli jednak zaobserwujemy dużą liczbę błotniarki stawowej, która jest roślinożerna, to można się jej pozbyć w prosty sposób. Wystarczy wieczorem sparzyć główkę sałaty i umieścić ją w wodzie. Do tak delikatnych liści ślimaki podążą jak ćma do ognia. Rano wystarczy ją wyjąć i wynieść z dala od wody, ptaki, ropuchy, jeże i jaszczurki szybko załatwią problem. Czynność tę należy powtórzyć, jeśli liczebność ślimaków jest znacząca. Tu też ważna uwaga. Jednym ze sposobów walki ze ślimakami jest właśnie tworzenie przyjaznych warunków dla wymienionych wyżej ich naturalnych wrogów.

Szarynka grzybieniówka
Szarynka grzybieniówka, autor: Andreas Rusch, commons.wikimedia.org

Zwalczanie mszyc 

Mszyce nie zawsze są łatwe do wypatrzenia na roślinach wodnych, zwłaszcza jeśli są zielone. Łatwiej je zauważyć, gdy są ciemne, prawie czarne. Najczęściej zauważamy żółknące liście, dziwnie szybko więdnące kwiaty, nienaturalnie przykurczone pędy. I wówczas, gdy się zainteresujemy powodem, dostrzegamy skupiska szkodników, które wysysają sok z roślin. Dodatkowo wytwarzają spadź a to idealne środowisko dla rozwoju grzybów cedzakowych. Opryski w środowisku wodnym są niewskazane. Najlepiej części roślin, na których szkodników jest najwięcej, wyciąć przy pomocy sekatora. Miejsca, gdzie występują sporadycznie można przy pomocy węża ogrodowego spłukać a później pływające po powierzchni usunąć przy pomocy gęstego sita na kiju. 

Zwalczanie szarynki grzebieniówki

Gdy liście lilii wodnych zaczynają przypominać ażurową serwetkę, a na powierzchni wody pływają te brakujące fragmenty, oznacza to, że rośliny zostały zaatakowane przez larwy i chrabąszcze szarynki grzebieniówki. Owady dorosłe mają ok. 6 mm długości i barwę żółtobrązową a ich larwy są ciemnobrązowe i osiągają długość 7-9 mm. Walka z intruzami polega na ich zbieraniu i niszczeniu. Pomocne w tym są ptaki i ryby i drapieżne owady. 

Zwalczanie nimfy świtezianki

Gąsienice nimfy świtezianki również lubią pływać sobie po powierzchni wody na fragmentach odgryzionych liści. Ale najpierw samica tego biało-brązowego motyla składa jaja w na spodzie liści roślin wodnych (grzybieńczyka wodnego, grzybieni, żabiścieku pływającego i onowodka). Gdy z jaj wylęgną się gąsienice odgryzają półkoliste fragmenty liści, następnie dwie gąsienice się nimi owijają i przyklejają na 14-20 dni do łodygi. Często takie łódeczki można również dostrzec na powierzchni wody. Pozbyć można się ich zbierając te łódeczki albo zasiedlając zbiornik wodny rybami. Gąsienice są również przysmakiem ptaków i drapieżnych owadów.

Żabiściek pływający
Żabiściek pływający, autor: Teuteul, commons.wikimedia.org

Dzikie kaczki 

Trudno tu mówić o zwalczaniu ptaków, nikt mając oczko wodne lub staw nie będzie krzywdził tych nieszkodliwych a wręcz pożytecznych piękności. Zdarza się czasem jednak, że ptaki sieją spustoszenie wśród roślin wodnych i nie ma wyjścia, trzeba je delikatnie wypłoszyć.

Fot. główna: Rex, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz