Ekologiczne dodatki do gleby

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Naturalne dodatki do gleby, autor: Free-Photos, Pixabay

Najcenniejszym nawozem organicznym i ekologicznym jednocześnie jest oczywiście kompost. I chyba nie ma ogrodnika, który by nie posiadał kompostownika i nie korzystał z dobrodziejstw tego nawozu. Ale przeważnie jest go zbyt mało by porządnie zasilić cały ogród. Można wówczas wspomagać się gotowymi nawozami ekologicznymi, których coraz więcej oferują sklepy ogrodnicze.

Jeśli chcemy by życie biologiczne w naszym ogrodzie kwitło, nie używajmy nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin jednocześnie ze stosowaniem nawozów organicznych.

Preparaty humusowe

Warto kupować preparaty humusowe i warto zasilać nimi glebę w ogrodzie. Są to produkty powstałe na bazie kwasów humusowych (kwasy huminowe i fulwowe), które są naturalnym składnikiem próchnicy glebowej a które powstają już w końcowej fazie rozkładu materii organicznej. Humus zatem dostarcza glebie od razu składniki, które w naturze tworzą się w długotrwałym procesie. Kwasy humusowe dostarczają podłożu wszystkich tych komponentów, które świadczą o żyzności gleby: poprawiają stosunki wodno-powietrzne, przyczyniają się do tworzenia guzełkowatej struktury gleby, zmieniają na lepsze właściwości cieplne i sorpcyjne ziemi. Humus sprawia, że warunki życia dla mikroorganizmów pożytecznych znajdujących się w podłożu są dużo bardziej przyjazne. Nawozy humusowe są bezpieczne i pożądane przez wszystkie rośliny. Można je stosować przed i po zbiorach albo bezpośrednio zasilając nimi rośliny. Poprawi to rozwój roślin i zapewni bogatsze zbiory. Im więcej kwasów humusowych w preparacie, tym jest bardziej wartościowy i tym mniej można go stosować.

Wyciągi z wermikompostu

To kolejny doskonały nawóz poprawiający wszystkie parametry glebowe, począwszy od jej struktury po poziom zawartych substancji pokarmowych. Jest to produkt powstały w wyniku przetworzenia materii organicznej przez dżdżownice kalifornijskie. Najlepiej jest zasilać nim rośliny dodając do wody, którą je podlewamy. Nawóz można stosować do wszystkich roślin przez cały ich okres wegetacyjny.

Efektywne mikroorganizmy (EM-y)

U nas wciąż jeszcze mało popularne, ale to kolejny prosty i skuteczny sposób na poprawę jakości gleby. Preparaty na bazie mikroorganizmów zasiedlających glebę, czyli zawierające szczepy pożytecznych bakterii i grzybów szybko poprawiają właściwości podłoża. Stosowanie EM-ów jest bezpieczne zarówno dla środowiska glebowego jak i roślin. Można je stosować na każdym etapie wegetacji roślin. Ich użycie sprawi, że poprawią się stosunki wodno-powietrzne w glebie, przyczynią się także do szybszego rozkładu substancji organicznych w podłożu. Mają również zdolność oczyszczania gleby z substancji chemicznych pozostałych po użyciu środków ochrony roślin a także minimalizowania niekorzystnych zmian zachodzących w podłożu.

Oborniki granulowane

Coraz ciężej jest dostać czy też kupić naturalny obornik, ale już ten granulowany bez problemu kupimy w każdym ogrodniczym sklepie. I oprócz przykrego zapachu, którego zostaje w procesie przetwarzania pozbawiony, będzie źródłem wszelkich niezbędnych dla roślin substancji odżywczych, mikroflory i substancji organicznych. Granulaty są poza tym dużo bardziej skoncentrowane niż ten świeży (1 kg granulatu = 4 kg obornika świeżego), dużo łatwiej jest je stosować i są w stosowaniu dużo bardziej bezpieczne dla roślin. A to dlatego, że w procesie przetwarzania poddawane są takim zabiegom, które uwalniają je od nicieni, niebezpiecznych grzybów, są również wolne od nasion chwastów, jaj i larw szkodników i wszelkich innych patogenów. W zamian za to dobry producent szczepi je przy okazji wieloma mikroorganizmami, w celu pobudzenia życia biologicznego a co za tym idzie skutecznego przetwarzania materii organicznej w próchnicę. Obornik krowi można stosować w nawożeniu większości roślin, najlepiej jesienią. Natomiast obornik kurzy, zawierający dużą dawkę azotu lepiej jest stosować wiosną.

Fot. główna: Free-Photos, Pixabay

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz