Strona Główna OgródRośliny ozdobne Len – uprawa i pielęgnacja

Len – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Len (Linum)

Wysokośćdo 60 cm
KwitnienieVI, VII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójkępy, wzniesiony

Len (Linum) jest rośliną należącą do rodziny lnowatych, zalicza się do niej w sumie około 180 gatunków. Większość można spotkać w naturze rosnące w basenie Morza Śródziemnego, ale również w innych rejonach globu. W zależności od odmiany mogą być roślinami jednorocznymi, bylinami a nawet półkrzewami

Mają wzniesiony pokrój, który tworzą cienkie pędy, na których porastają wąskie, lancetowate liście. Len kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiatuszki są pięciopłatkowe, zebrane w baldachogrona, koloru błękitnego, rzadko białego, gdy przekwitną bardzo szybko opadają. 

Uprawa lnu

Len, w zależności od gatunku preferuje różne środowiska, generalnie jednak lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe. Podłoże powinno być co najwyżej umiarkowanie wilgotne, a często wręcz suche. W zależności od odmiany jest rośliną mniej lub bardziej mrozoodporną, dlatego zaleca się jej okrywanie przed zimą. Len często sam się rozsiewa. Rozmnażać można go z nasion, a byliny również poprzez sadzonki pędowe lub podział starszych egzemplarzy. 

Rośliny idealne na skalniaki, ale również na kwiatowe rabaty. Ogródki wiejskie czy naturalistyczne to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. Są jedną z roślin tworzących kwietne łąki. Owocostany wykorzystywane są do robienia suchych bukietów. 

Nasiona wykorzystywane do wyrobu oleju lub na tzw. siemię lniane. Jest to również roślina włókiennicza.

Fot. główna: Skoch3, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz