Strona Główna OgródRośliny ozdobne Len – uprawa i pielęgnacja

Len – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Len (Linum)

Wysokość do 60 cm
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy, wzniesiony

Len (Linum) jest rośliną należącą do rodziny lnowatych, zalicza się do niej w sumie około 180 gatunków. Większość można spotkać w naturze rosnące w basenie Morza Śródziemnego, ale również w innych rejonach globu. W zależności od odmiany mogą być roślinami jednorocznymi, bylinami a nawet półkrzewami

Mają wzniesiony pokrój, który tworzą cienkie pędy, na których porastają wąskie, lancetowate liście. Len kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiatuszki są pięciopłatkowe, zebrane w baldachogrona, koloru błękitnego, rzadko białego, gdy przekwitną bardzo szybko opadają. 

Uprawa lnu

Len, w zależności od gatunku preferuje różne środowiska, generalnie jednak lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe. Podłoże powinno być co najwyżej umiarkowanie wilgotne, a często wręcz suche. W zależności od odmiany jest rośliną mniej lub bardziej mrozoodporną, dlatego zaleca się jej okrywanie przed zimą. Len często sam się rozsiewa. Rozmnażać można go z nasion, a byliny również poprzez sadzonki pędowe lub podział starszych egzemplarzy. 

Rośliny idealne na skalniaki, ale również na kwiatowe rabaty. Ogródki wiejskie czy naturalistyczne to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. Są jedną z roślin tworzących kwietne łąki. Owocostany wykorzystywane są do robienia suchych bukietów. 

Nasiona wykorzystywane do wyrobu oleju lub na tzw. siemię lniane. Jest to również roślina włókiennicza.

Fot. główna: Skoch3, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz