Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Kordylina – Maczużnia – uprawa i pielęgnacja

Kordylina – Maczużnia – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kordylina vel Maczużnia (Cordyline)

Wysokośćdo 1,5 m
KwitnienieIII, IV, V, VI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójzwniesiony

Kordylina vel Maczużnia (Cordyline) to rodzaj roślin należących do rodziny szparagowatych, obejmujących ok. 15 gatunków. W warunkach naturalnych rosną w Australii, Nowej Zelandii, na wyspach Oceanii oraz w Indochinach. Często mylone z jukami i dracenami, ale ich korzenie, w przeciwieństwie do wymienionych, są białe a liście bardziej sztywne. 

W naturze dorastają nawet do 15 m, rosnąc w doniczkach osiągają nie więcej niż 1,5 m wysokości. Mają ciekawe, długie liście, kształtem swym przypominające miecze, zebrane w pióropusze. Mają one skórzastą fakturę i w zależności od odmiany, różnego koloru paski lub obwódki: białe, żółte, różowe lub czerwone. Ich kwiatki zebrane są w wiechy, są drobne, koloru białego i bardzo przyjemnie pachną. Rośliny wytwarzają grube i mocne korzenie koloru białego. 

Uprawa kordyliny

Kordylina potrzebuje podłoża świeżego, lekkiego, przepuszczalnego, najlepiej próchniczego o odczynie kwaśnym do obojętnego. Miejsce powinno być jasne, nasłonecznione, ale światłem rozproszonym. Latem roślina może stać na zewnątrz w lekkim półcieniu. Od wiosny do jesieni rośliny trzeba systematycznie i obficie podlewać oraz co 2 tygodnie nawozić.  Młode rośliny powinny być wczesną wiosną przesadzane, te starsze co 3-4 lata.

Fot. główna: Kordylina vel Maczużnia 'Red_Star’, autor: Digigalos, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz