Strona Główna OgródIglaki Świerk Brewera – uprawa i pielęgnacja

Świerk Brewera – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Świerk Brewera (Picea Breweriana)

Wysokość4-10 m
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćcała roślina
Pokrójszerokostożkowy

Świerk Brewera (Picea Breweriana) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. W swoim naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 35 metrów wysokości. W naszych warunkach dorasta do 4-10 metrów wysokości. Świerk Brewera rośnie powoli, jego roczny przyrost szacuje się około 15 centymetrów. Jest to drzewo iglaste o pięknym, płaczącym pokroju. Korona szeroko-stożkowa z poziomo ułożonymi gałęziami i długimi, smukłymi, malowniczo zwisającymi gałązkami bocznymi. Świerk Brewera jest doskonały do nasadzeń w parkach, ogrodach, w zieleni miejskiej, pięknie prezentuje się jako soliter w odpowiednim miejscu na trawniku.

Jego igły są długie, błyszczące, ciemnozielone z wierzchu, pod spodem z dwoma biało zielonymi paskami, ułożone na gałązkach odstają promieniście na wszystkie strony. Pędy młode, czerwonobrązowe, z czasem siwiejące. Świerk Brewera wytwarza wydłużone, cylindryczne szyszki o ciemnoczerwonym zabarwieniu, a po dojrzeniu zmieniają kolor na jasnobrązowy.

Uprawa Świerka Brewera

Świerk Brewera preferuje gleby gliniasto-piaszczyste, próchnicze, o umiarkowanej wilgotności, lekko kwaśne. Najlepiej uwydatnia się na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Świerk Brewera doskonale poradzi sobie z niskimi temperaturami, a także z zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Młode rośliny wymagają nawadniania w czasie przedłużających się, letnich upałów. Świerk Brewera jest odporny na choroby i ataki szkodników. Młode egzemplarze warto zasilić przynajmniej raz w roku nawozem organicznym, powinniśmy także wyściółkować ziemię wokół rośliny, pomoże jej to w prawidłowym rozwoju.

Fot. główna: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, commons.wi

Przeczytaj także

Dodaj komentarz