Strona Główna Dom i Balkon Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras – TOP10

Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras – TOP10

autor Ogarnij Ogród

Taras i balkon wypełnione kwiatami to niezwykłe rozwiązanie, o którym marzy niejeden ogrodnik amator, jak i rozsmakowani w urządzaniu ogrodów koneserzy. Kwiaty na balkon czy taras dostępne są w nieograniczonej wręcz ilości, warto więc wiedzieć, które warto wykorzystać w skrzynkach balkonowych do dekoracji naszej przydomowej przestrzeni. Zanim zdecydujemy się jednak na wybór określonych odmian kwiatów balkonowych, warto uwzględnić aspekty takie jak nasłonecznienie tarasu, wymagania poszczególnych roślin, a także to, jak pragniemy zaaranżować nasz zielono-kwiatowy kącik. 

Wybór kwiatów na taras 

Sklepy ogrodnicze i szkółki kwiatowe rokrocznie oferują wyjątkowo obfity asortyment pięknych roślin tarasowych. Większość z nich lubi lokalizacje o dobrym nasłonecznieniu, zapewniające ciepło, dlatego najlepszym momentem na zakup kwiatów na taras będzie okres w drugiej połowie maja. Posadzone w tym czasie kwiaty – zarówno w donicach, jak i w skrzynkach balkonowych, nie powinny już ucierpieć z powodu nagłych przymrozków, tworząc niezwykła dekorację przez dłuższy czas. Przed ostatecznym wyborem roślin, warto jednak mądrze ich aranżację zaplanować, aby letnia odsłona tarasu prezentowała się zjawiskowo. 

Top 10 najpiękniejszych roślin na taras

Wśród najpopularniejszych ze względu na swoje niewątpliwe walory estetyczne, jak również funkcjonalne należą kwiaty jak:

Pelargonia (Pelargonium) – ta znana i ceniona roślina oferuje wiele atrakcyjnych gatunków w pięknych kolorach. Odmiany zwisające idealnie komponują się ze skrzynkami zawieszonymi na balkonie, pięknie okalając go feerią barw. Dawniej była królową balkonów, teraz pelargonie często ustępują miejsca innym pięknym kwiatom.

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Pelargonie

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Pelargonie, autor: Ian/flickr.com

Werbena (Verbena) to kolejny, niezwykle urzekający kwiat balkonowy, który w zależności od odmiany oferuje odcienie niebieskie, fioletowe, różowe, białe czy czerwone, ciesząc oczy nieprzerwanie od lipca do końca jesieni.

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Werbena

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Werbena, autor: Lori L. Stalteri/flickr.com

Begonia (Begonia x semperflorens-cultorum) w odmianie bulwiastej, jak i begonia stale kwitnąca są doskonałym rozwiązaniem  dla różnych umiejscowień. Begonia bulwiasta doskonale zda egzamin na lekko zacienionych stanowiskach, z kolei kwitnąca będzie idealnym dopełnieniem miejsc wyeksponowanych w pełnym słońcu. 

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Begonie

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Begonie, autor: Jim, the PhotographerFollow/flickr.com

Uczep (znany też jako bidensem) (Bidens) to kwiaty o delikatnej budowie, zachwycające intensywnym żółtym odcieniem oraz przewieszającymi się pędami. Można znaleźć jego odmiany o pojedynczych lub półpełnych kwiatach, które kwitną od maja po jesienny październik. 

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Uczep

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Uczep, autor: lili1326/flickr.com

Fuksja (Fuchsia) to jedna z najliczniejszych w odmiany roślin balkonowych, które znaleźć można w wariantach zwisających, ale i o pędach wzniesionych. Można stworzyć z ich pomocą przepiękne kompozycje, w tym miniaturowe drzewka, które będą doskonałym dopełnieniem każdego tarasu. Jednak uprawa fuksji nie jest prosta, dlatego zanim zdecydujemy się na jej zakup, dobrze jest dowiedzieć się nieco więcej o jej uprawie. A gdy już zdecydujemy, że to ona ma zdobić nasz balkon albo taras, to czeka nas prawdziwy zawrót głowy, gdy zobaczymy jak wiele odmian fuksji jest dostępnych, a jedna piękniejsza od drugiej. 

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Fuksje

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Fuksje, autor: newarta/pixabay.com

Aksamitka (Tagetes) to kwiat dostępny w różnych gatunkach, oferujących kilka wariantów wysokości. Rośliny te urzekają przepiękną kolorystyką odcieni pomarańczowych i żółtych. Ich zapach jest niezwykle intensywny szczególnie dla szkodników, dlatego pomagają w ich skutecznym odstraszaniu. W sprzedaży dostępne są m.in.: aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wyniosła

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Aksamitki

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Aksamitki, autor: BARBARA808/pixabay.com

Lobelia (Lobelia) to propozycja dla osób, które cenią rośliny o delikatnych, ale silnie rozgałęzionych pędach, drobnych listkach i subtelnym ukwieceniu. W zależności od odmiany można wybierać wśród nich z kolorów błękitnych, fioletów, różów, jak również bieli. Lobelia będzie piękną ozdobą tarasu od czerwca do późnych dni jesieni. Jedną z piękniejszych jest lobelia przylądkowa

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Lobelia

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Lobelia, autor: swainbo/flickr.com

Petunia i surfinia (Petunia × atkinsiana Surfinia) czyli klasyczna oraz jej silnie rozgałęziona i oferująca przewieszające się pędy wersja to idealny wybór na dobrze nasłoneczniony taras. Każdy miłośnik kwiatów znajdzie wśród jej odmian swój wymarzony kolor, a surfinie można z powodzeniem zastosować w wiszących pojemnikach. 

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Surfinie

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Surfinie, autor: rooworcs/flickr.com

Niecierpek (Impatiens) to roślina balkonowa dostępna w trzech gatunkach: niecierpek balsamina, niecierpek gwinejski i niecierpek Waleriana – ich urzekający kolor oraz śliczne i delikatne zarazem kwiaty sprawią, że z przyjemnością będziesz je podziwiać na swoim tarasie. 

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Niecierpki

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Niecierpki, autor: JACLOU-DL/pixabay.com

Nemezja (Nemesia) jest rośliną dostępną w wielu przepięknych kolorach do wyboru. Białe, urzekające żółte w różnych odcieniach, pomarańczowe, czerwone, amarantowe, błękitne i fioletowe kwiaty pozwolą stworzyć wyjątkową scenerię każdego tarasu, napełniając go słodkim zapachem zwabiającym motyle.

Kwiaty na balkon i taras TOP10 - Nemezje

Kwiaty na balkon i taras TOP10 – Nemezje, autor: LornaRphoto/flickr.com

Fot. główna: autor perlaroques/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz