Strona Główna Ogród Firletka kwiecista – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Firletka kwiecista – uprawa, wymagania, pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Firletka kwiecista (Lychnis coronaria) jest rośliną należącą do rodziny goździkowatych. W naturze można ją spotkać od południowej Europy poprzez Azję mniejszą aż po Himalaje. W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna. Bezproblemowa i mająca niewielkie wymagania zarówno glebowe jak i pielęgnacyjne. Z jej uprawą poradzi sobie każdy ogrodnik, nawet ten, który ręki do kwiatów nie ma. Prawda jest bowiem taka, że raz wysiana, firletka uprawia się sama. Nam pozostaje jedynie podziwiać jej piękno.

Jak wygląda firletka?

Firletka to dość wysoka (50-70 cm) bylina dwuletnia o lekkim pokroju. Tworzy liczne, wzniesione pędy zakończone każdy pojedynczym, pięciopłatkowym kwiatuszkiem, najczęściej w kolorze pięknego, żywego koloru: amarantowo-różowego. Zdarzają się kwiatki w kolorze czerwonym lub białym, ale jest to rzadkość. Kwiaty firletki nie pachną. Ale zdobią ją nie tylko kwiaty. Jej liście są grube, filcowe, srebrzysto-zielone, jakby tym srebrem omszone. Tych liści są dwa rodzaje: liście odziomkowe, które znajdują się przy ziemi tworząc piękne rozety. Są one duże i na brzegach pofalowane. Małe listki to listki pędowe, te z kolei wyrastają parami z węzłów umieszczonych na pędach.

Uprawiana jest zazwyczaj jako roślina dwuletnia, rozsiewa się bowiem sama. Jeśli ma być byliną, po przekwitnięciu pędy z kwiatami trzeba usunąć. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

firletka kwiecistafot. Gebruiker Algnot / wikipedia

Wybór stanowiska

Firletka może w zasadzie rosnąć wszędzie. Ogród wiejski czy naturalistyczny? Proszę bardzo. Ogród na dachu, skalniak, łąka kwietna? Jak najbardziej. Idealnie sprawdzi się również zdobiąc obrzeża ścieżek. A na koniec jeszcze może zdobić każdy bukiet w stylu country, gdyż nadaje się do uprawy na kwiat cięty. Lubi stanowiska półcieniste lub nasłonecznione. Pięknie prezentuje się rosnąc w dużych grupach, ale też można przy jej udziale tworzyć niezwykle interesujące kompozycje z innymi roślinami rabatowymi. Będzie pięknie współgrała z floksami, krwawnikami, szałwiami, lawendą, kocankami i wieloma innymi.

firletka kwiecista roślinafot. cultivar413 / flickr.com

Uprawa firletki kwiecistej

W naszym klimacie firletka radzi sobie bardzo dobrze i nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji. Jest to roślina niezwykle wytrzymała zarówno na susze jak i na mróz. Rzadko się zdarza, by przemarzła. Lubi natomiast żyzne podłoże (ale na tym średniej jakości również świetnie sobie poradzi) o dużym stopniu przepuszczalności, gdyż nie lubi stać w wodzie. Tolerancję na pH podłoża też ma bardzo dużą, gdyż może rosnąć w zarówno na glebach kwaśnych jak i zasadowych (pH 5,5-8)

Jeśli po przekwitnięciu będzie się jej usuwać kwiaty, pobudzi ją to do jeszcze bardziej intensywnego i długotrwałego kwitnienia.

fot. główne ulleo / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz