Ogławianie nie jest być może bardzo znanym terminem, jednak większość osób hodujących rośliny przeprowadza ten zabieg, nawet o tym nie wiedząc. Czym jest ogławianie i po co się je stosuje?
Czym jest ogławianie roślin?
Ogławianie to nic innego jak usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Polega ono na ręcznym odcinaniu zaschniętych kwiatów z ewentualnymi torebkami nasiennymi. Po co się je stosuje?
W przypadku roślin, po których nie oczekuje się plonów, ani tych gatunków, które w uprawie mają rozsiać się same, utrzymywanie przekwitłych kwiatostanów oraz wzrost nasion i owoców mocno obciążają całą roślinę. Jej siły życiowe i soki skierowane są w rozwój niepotrzebnych nasion, zamiast w przygotowanie rośliny do nadchodzącej zimy.
Ogławianie roślin jest zabiegiem nie tylko estetycznym, ale w wielu przypadkach również wzmacniającym. Energia, którą roślina musiałaby przeznaczyć na dojrzewanie nasion, kierowana jest na wsparcie rozwoju korzeni i liści, a w przypadku roślin cebulowych, na gromadzenie zapasów i wzrost cebuli.
Które rośliny poddawane są ogławianiu
Można ogławiać zdecydowaną większość roślin, choć w przypadku wielu z nich nie jest to konieczne dla ich kondycji, a jedynie poprawi ich estetykę, poprzez usunięcie brzydkich, zeschniętych kwiatów. Ogławianie estetyczne wykonuje się w przypadku roślin jednorocznych, jednak w przypadku niektórych gatunków warto pozostawić gniazda nasienne, ponieważ wtedy rozsieją się same.
Rośliny, których się nie ogławia, gdyż rozsiewają się same:
Ogławiać zaleca się za to poniższe rośliny:
Rośliny ozdobne
Wśród nich najkorzystniejsze jest ogławianie wieloletnich roślin cebulowych i to bez względu na to, czy cebule pozostają na zimę w gruncie, czy będą przechowywane w inny sposób. Tulipany, narcyzy, lilie, dalie czy mieczniki – warto usuwać ich przekwitnięte kwiatostany, ponieważ zaowocuje to intensywnym wzrostem cebul. Dzięki temu kwitnienie w następnym sezonie będzie bujniejsze.
W przypadku szafirków, cebulic, krokusów i ranników można zastanowić się nad obcinaniem przekwitłych kwiatostanów, ponieważ szafirki mają spore szanse na samoistny rozsiew. Dlatego, jeśli chcemy zagęścić je w ogrodzie, warto pozostawić chociaż część kwiatów na nasiona.
Ogławianie wpływa dobrze również na krzewy ozdobne – różaneczniki, azalie czy róże. Szybkie usuwanie już przekwitniętych kwiatów sprawia, że pojawiające się po nich są większe, bujniejsze i lepiej wybarwione.
Warto również ogławiać rośliny doniczkowe, zwłaszcza te, które mają krótki okres odpoczynku, lub nie mają go wcale. Pozwoli to na lepsze gromadzenie zasobów przed następnym kwitnieniem.
Warzywa
W przypadku warzyw ogławianie pozwala uzyskać dorodne plony. W przypadku warzyw zawiązujących owoce (pomidor, ogórek, papryka), zbyt duża ilość kwiatów doprowadzi do powstawania wielu owoców o niewielkich rozmiarach. Przeprowadzając umiejętne ogławianie roślin, można znacznie zwiększyć objętość pojedynczych owoców.
Podczas ogławiania roślin plonujących z owoców należy obcinać zakwitające pędy, pojawiające się nad ostatnim zawiązanym owocem, a czasem uszczykiwać wierzchołki pędów.
Np. bób zawiązuje większe strąki i to znacznie szybciej, jeśli systematycznie usuwa się ulistnione wierzchołki rośliny. Z kolei ogławianie ziół wspiera i przyspiesza wzrost liści i zapobiega zawiązywaniu się owoców, które z punktu widzenia kuchni są w większości bezużyteczne. Roślinom wytwarzającym bulwy, ogławianie gwarantuje ich intensywny wzrost i poprawę walorów smakowych.
Drzewa
Ogławianie drzew to zabieg niegdyś bardzo popularny, który miał za zadanie stopniowe ograniczanie rozmiarów drzewa. Jednak obecnie jest stosowane coraz rzadziej, ze względu na fakt, że w ranach powstałych po zniszczonych w trakcie ogławiania pędów bocznych powstawały dzikie pędy, zwane wilkami, które nie tylko deformowały koronę, ale sprawiały, że drzewo było bardziej podatne na próchnienie. Obecnie zamiast ogławiania zaleca się systematyczne cięcia prześwietlające, które są znacznie bezpieczniejsze dla rośliny.
Ogławianie roślin pozwala nie tylko na utrzymanie estetyki ogrodu czy zwiększenie plonów z warzywnej rabaty. Ten zabieg pomaga zachować czystość i zdrowie rośliny. Zalegające wokół niej zeschnięte kwiaty tworzą środowisko łatwe do kolonizacji dla patogennych grzybów, które mogą w późniejszym czasie zainfekować całą roślinę.
Fot. główna: depositphotos.com