Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Jesienne opryski drzew owocowych

Jesienne opryski drzew owocowych

autor Ogarnij Ogród

Jesienne opryski drzew owocowych są preludium do tego by w kolejnym sezonie drzewa owocowe były wolne od chorób. Oczywiście nie obejdzie się również bez wiosennych oprysków drzew owocowych, ale wykonując oprysk jesienią dajemy drzewom siłę do walki z patogenami, a oprysk wiosenny tylko przypieczętuje zwycięstwo nad chorobami. Pozwoli to uzyskać zdrowe i obfite plony latem i jesienią.

Dlaczego opryski drzew owocowych jesienią są ważne

Zmiany klimatyczne powodują, że nasza złota, polska jesień bardzo się przedłuża i siarczyste mrozy pojawiają się nie dość, że późno, to są w dodatku krótkotrwałe. To stwarza wręcz komfortowe warunki dla przetrwania dużej ilości patogenów chorobotwórczych. Do tego ciepła aura pozwala się chorobom grzybowym rozwijać nawet wówczas, gdy powinny już zniknąć. To dlatego tak ważne stają się jesienne opryski drzew owocowych. Nie tylko powstrzymają rozwój chorób, ale również w dużym stopniu zapobiegną ich pojawieniu się wiosną.

Jaka jest jeszcze zaleta jesiennych oprysków drzew owocowych? Nie ma już owadów zapylających, więc nie ryzyko ich zatrucia ich substancjami chemicznymi zawartymi w środkach ochrony roślin jest zerowe. Poza tym na drzewach nie ma już owoców, więc i nas nie obowiązują okresy karencji. Opryski jesienne są więc o wiele zdrowsze dla nas i dla środowiska niż te wiosenne czy te wykonywane wówczas, gdy na drzewach pojawiają się już owoce. Warto zatem postawić na jesienne opryski drzew owocowych.

Jesienne opryski drzew owocowych

Jesienne opryski drzew owocowych, źródło: depositphotos.com

Zaleca się by oprysków dokonywać w listopadzie. Dotyczy to zarówno oprysków drzew owocowych miedzianem, jak i oprysków jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi jabłoni. Opryski te robi się wówczas, gdy drzewa pozbawione są dużej części listowia, wówczas jest pewność, że substancja czynna dotrze do wszystkich miejsc. Należy wybrać taki moment by nie padał deszcz a temperatura nie spadała jeszcze poniżej 6 stopni.

Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem

Mocznik nie jest co prawda środkiem ochrony roślin, to nawóz. Ale to właśnie zastosowanie mocznika sprawi, że zostanie wyeliminowanych większość patogenów powodujących parcha jabłoni i gruszy oraz drobnej plamistości drzew pestkowych. A zatem nie tylko w 100% naturalny sposób dostarczymy wartościowego nawozu, ale również zawalczymy z chorobami grzybowymi drzew owocowych.

Jesienne opryski jabłoni przeciwko parchowi jabłoni i parchowi gruszy

Parch jabłoni jest chorobą grzybową wywoływaną przez Venturia inaequalis, natomiast parch gruszy przez grzybVenturia pyrina. Choroba ta dotyka przede wszystkim liście oraz owoce drzew. Objawami są ciemne, okrągłe plamy. Owoce jabłoni i owoce gruszy porażone parchem nie nadają się już do spożycia.

kalendarz oprysków

Kalendarz oprysków

Zastosowanie mocznika jest jedynym sposobem na pozbycie się parcha. Zabieg wykonuje się już po pierwszych przymrozkach, ale jeszcze wtedy, gdy na drzewach są liście. Oprysk wykonuje się 5% roztworem mocznika, czyli po rozpuszczeniu 0,5 kg mocznika w 10l wody. Substancja to powoduje znaczące przyspieszenie rozkładu liści i ich mineralizację, przez co eliminuje większość zarodników grzyba, które bez oprysku czekałyby na wiosnę na opadłych liściach. Ważne jest by oprysk był przeprowadzony bardzo dokładnie, tak by substancja wręcz kapała. Dobrze jest również spryskać podłoże wokół drzew owocowych.

Jesienne opryski przeciwko drobnej plamistości drzew pestkowych

Dokładnie taki sam oprysk, w tym samym terminie można zapodać wiśniom by chronić je przez drobną plamistością drzew pestkowych.

Jesienne opryski drzew owocowych miedzianem

Miedzian, choć zaliczany jest to środków ochrony roślin, to jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. A to dlatego, że miedzian wyróżnia się bardzo małą toksycznością, a okres jego karencji to jedynie 7 dni. Warto zatem korzystać z wszechstronnych możliwości jakie daje stosowany w profilaktyce chorób grzybowych drzew owocowych

Jesienne opryski brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini to najczęściej występująca i najgroźniejsza choroba brzoskwini. Jesienny oprysk drzew jest kluczowy w walce z tą chorobą, gdyż zarodniki grzyba czekają na wiosnę ukryte w korze na pędach oraz w pąkach. Przed przystąpieniem do oprysku należy zgrabić liście i opadłe owoce a także zerwać mumie z drzew, jeśli takie zostały na pędach. I wszystko razem zutylizować, jest to bowiem zawsze siedliskiem patogenów. Gdy drzewo brzoskwini jest zupełnie pozbawione liści, można wykonać oprysk. Musi być bardzo dokładny, aż ciecz będzie kapała na ziemię. Użyć można zarówno Miedzian 50 WP jak i Miedzian Extra 350 SC. Obydwa są dopuszczone do użytku dla ogrodników amatorów i w uprawach ekologicznych.

Roztwór do oprysków to 50 g preparatu rozpuszczonego w 5 litrach wody.

Jesienne opryski czereśni i wiśni przeciwko zasychaniu liści

By zapobiec częstemu zjawisku jakim jest opadanie liści czereśni i wiśni, które poprzedza ich brunatnienie a następnie zwijanie się wzdłuż głównego nerwu, konieczny jest jesienny oprysk czereśni i wiśni. Wykonuje się go w momencie gdy opadają już liście z drzew. Patogen bowiem zimuje właśnie w nich. Pamiętać należy również o dokładnym zgrabieniu wszystkich porażonych liści i ich utylizacji.

Ciecz robocza z Miedzianu 50WP lub Miedzianu Extra 350 SC powinna być przygotowana z 25 g preparatu w 5 litrów wody.

Jesienne opryski wiśni przeciwko rakowi bakteryjnemu

Rak bakteryjny drzew owocowych to kolejna choroba atakująca wiśnie, z którą walkę należy rozpocząć już jesienią. Objawia się brunatnymi plamami pojawiającymi się na pędach i pniu drzewek powodując zamieranie kory. Wiśnia potrzebuje oprysku właśnie jesienią, gdyż bakterie zimują pod korą na pędach oraz w pąkach. Jesienne opryski wiśni należy wykonać już po opadnięciu liści a ciecz rozprowadzić bardzo dokładnie na całym drzewku.

Ciecz robocza z Miedzianu 50WP lub Miedzianu Extra 350 SC powinna być przygotowana z 25 g preparatu w 5 litrów wody.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz