Jeśli tegoroczne zbiory warzyw daleko wykroczyły poza nasze oczekiwania, warto wiedzieć na czym polega długotrwałe przechowywanie warzyw. Jeśli mamy niewielki ogródek działkowy, to najczęściej plony zjadamy na bieżąco a nadwyżkami obdzielamy rodzinę i znajomych. Ale nawet właściciela ogródka ROD dopada czasami klęska urodzajów. Można w takim wypadku warzywa przechować, by korzystać z nich późną jesienią i zimą.
Które warzywa można przechowywać?
Nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania, niektóre, jak na przykład rzodkiewka, ogórek czy pomidor muszą być zjadane na bieżąco, ewentualnie można z nich zrobić przetwory. Ale już warzywa korzeniowe jak marchew, pietruszka, buraki ćwikłowe, seler korzeniowy czy pasternak jak najbardziej. Warunkiem jest by warzywa były dorodne, zdrowe i nie uszkodzone. Do przechowywania nadają się również cebule, czosnek czy por. Cebula powinna mieć cienką, dobrze zaschniętą szyjkę, ale też mocną, niepopękaną i dobrze wyschniętą łuskę okrywającą. W przypadku czosnku, główka musi być zwarta, ząbki ciasno przylegające i również nieuszkodzone łuski. Przechowywać można również warzywa strączkowe jak fasola, bób czy groch – warunkiem jest dobrze wysuszenie nasion.
Przechowywanie warzyw, autor: USDA/ flickr.com
Przechowywanie warzyw – jak i gdzie?
By móc dłużej przechowywać warzywa korzeniowe, należy stworzyć im odpowiednie warunki:
- Przechowywanie warzyw w pomieszczeniu
Jeśli do przechowywania przeznaczamy jakieś pomieszczenie, to powinno być chłodne (od -1 do +2°C) i wilgotne (90-95% wilgotności). A zatem ziemniaki, buraki, marchew i pietruszka najlepiej będą się czuły w takich właśnie warunkach, gdy jeszcze dodatkowo poukłada się je w skrzynkach i przysypie piaskiem. Takie same warunki będą również dobre dla kapusty, koniecznie twarde główki odmiany późnej oraz dla dyni. Tym pomieszczeniem może być ziemianka, piwnica, altana – byleby panowały tam odpowiednie warunki.
- Przechowywanie w ziemnym kopcu
Najtańszym i prostym sposobem przechowywania warzyw korzeniowych jest kopiec ziemny. Jeśli zostanie prawidłowo zbudowany, warzywa przetrwają w nim aż do wiosny. Wystarczy wykopać dół o głębokości około pół metra, szerokości 60 cm i długości odpowiedniej do ilości warzyw, które mamy do przechowania. W dole umieszczamy warzywa (buraki, marchew, pietruszkę, pasternak, selery) ciasno je układając, przysypujemy je ziemią i układamy kolejną warstwę i tak do poziomu podłoża. Przysypujemy je ziemią (10 cm), okładamy matami słomianymi lub grubą warstwą słomy (15 cm) i znów przysypujemy ziemią (15 cm).
By plonów nie narażać na zjedzenie przez gryzonie, dobrze jest je układać w ażurowych skrzynkach albo wykopany dołek przed umieszczeniem w nim warzyw zabezpieczyć metalową, gęstą siatką. Warto wypróbować ten sposób przechowywania, kopcowanie warzyw jest tanie i skuteczne.
- Pozostawienie warzyw na grządkach
Są warzywa, które bez problemu przetrwają zimę w miejscu, w którym rosną. To jest np. jarmuż, pietruszka korzeniowa oraz naciowa, brukselka czy por. Jeśli nie ma śniegu a zapowiadane są siarczyste mrozy, można je w tych momentach przykryć słomą, sianem, świerkowymi gałązkami albo agrowłókniną.
Przechowywanie warzyw – kopcowanie warzyw, źródło: depositphotos.com
- Przechowywanie warzyw na strychu
Na chłodnym, suchym i przewiewnym strychu doskonale przechowają się nam cebule, oczywiście dobrze dosuszone i zdrowe, ułożone w ażurowych skrzyneczkach. Co pewien czas powinny być sprawdzane czy któraś nie gnije i czy nie wypuściła szczypiorku. Jeśli znajdziemy jakieś dziwnie miękkie lub przebarwione, należy je szybko usuwać, by nie zainfekowały pozostałych. Czosnek również dobrze przechowa się na takim strychu. Spleciony w ciasne warkocze i powieszony na belce.
Do towarzystwa możemy dołożyć również dobrze wysuszone warzywa strączkowe: fasolę, bób i groch. Zanim jednak je tam umieścimy, dobrze jest je przemrozić, będą wówczas mniej narażone na rozwój strąkowca fasolowego. Nasiona te przechowuje się w lnianych woreczkach lub papierowych torebkach. Jak widać sposobów na przechowywanie warzyw jest całe mnóstwo.
Fot. główna: depositphotos.com