Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Werbena cytrynowa – uprawa i pielęgnacja

Werbena cytrynowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora)

Wysokośćdo 1 m
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójkrzaczasty

Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora) jest krzewem liściastym w naturze dorastającym do kilku metrów wysokości, w Polsce dorasta do 1m. Liście są wydłużone, lancetowate (ok. 8 cm długości) i wydzielają intensywny cytrynowy zapach. Kwitnie niepozornie, kwitki są zebrane na szczytach pędów, mają barwę śnieżnobiałą lub z różowawym odcieniem. 

Uprawa werbeny cytrynowej

Krzew niewymagający i łatwy w uprawie. By pięknie rosnąć potrzebuje słonecznego miejsca, osłoniętego od wiatru. Podłoże powinno być gliniasto-piaszczyste, żyzne i próchnicze. 

Werbena cytrynowa nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego najczęściej uprawiana jest w doniczkach. Jeśli w ogrodzie, to tylko jako roślina jednoroczna. Już przy temperaturze 0°C gubi liście. Ale przenoszona przed pierwszymi przymrozkami do jasnego i chłodnego pomieszczenia (kilka stopni na plusie) będzie zdobiła ogród wiele lat. W trakcie zimowania wymaga oszczędnego podlewania, tylko tyle by nie przesuszyć podłoża. Jeśli zostanie przesuszone, roślina zaschnie. Od wiosny pędy regularnie przycinamy by roślina miała ładny, zwarty pokrój. 

W sezonie roślina wymaga systematycznego i obfitego podlewania, przesuszona szybko straci liście i zaczyna zamierać. Lubi żyzne podłoże, powinna być więc systematycznie zasilana, najlepiej biohumusem. 

Werbena cytrynowa jest rośliną jadalną, jej liście można wykorzystywać w kuchni jako dodatek do deserów, napojów i innych potraw.

Fot. główna: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz